Ποδόσφαιρο Γυναικών

Έριξε αυλαία η Women’s Football League – Υποβιβάστηκε η ΑΕΛ

26.05.24 | 19:40

Μια χρονιά που διεξήχθη το πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα στην ιστορία του ποδοσφαίρου γυναικών στη Ελλάδα, ο ΠΑΟΚ διατήρησε τα σκήπτρα του και κατέκτησε το 19ο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Αντίθετα, η τελευταία αγωνιστική πίκρανε την ΑΕΛ που δεχόμενη μια βαριά ήττα από τον ΟΦΗ με 5-0 υποβιβάστηκε στην Β’ Κατηγορία, με την Καστοριά να παραμένει στην Α΄.

Οι υπόλοιπες ομάδες που υποβιβάστηκαν είναι οι Ελπίδες Καρδίτσας, Ολυμπιάδα Υμηττού, Σειρήνες Γρεβενών και Βόλος 2004.

ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 3-0

Ο Θεσσαλονικιές επικράτησαν με 3-0 του Αστέρα Τρίπολης και ολοκλήρωσαν αήττητες τις υποχρεώσεις τους για τη φετινή σεζόν.

Με τα γκολ της Βάσιας Γιαννακά και Ηλέκτρας Τζούρτζεβιτς, αλλά και το αυτογκόλ της Χρυσούλας Γρηγοριάδου ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη και πανηγύρισε με φιέστα την κατάκτηση του νταμπλ, καθώς λίγες μέρες πριν στέφθηκε και Κυπελλούχος Ελλάδας.

ΡΕΑ – Νέες Ατρομήτου 2-2

ΡΕΑ και Νέες Ατρομήτου ολοκλήρωσαν ισόπαλες με 2-2 τις υποχρεώσεις τους στη Women’s Football League.

Πρωταγωνίστρια για την κρητική ομάδα ήταν η Μπασούρη, η οποία σκόραρε στο 7’ και στο 49’ με ασίστ των Κοτσάκι και Μαρκουτσά. Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, είχε ισοφαρίσει προσωρινά η Παπαθεοδώρου με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή, ενώ η ίδια παίκτρια διαμόρφωσε το τελικό 2-2 με εξίσου όμορφο τέρμα μέσα από την περιοχή.

Ελπίδες Καρδίτσας – Ολυμπιάδα Υμηττού 0-1

Η Ολυμπιάδα Υμηττού επικράτησε με 1-0 των Ελπίδων Καρδίτσας με το γκολ της Άντζελα Πιταούλης και αποχαιρέτησε με νίκη την Α’ Εθνική. Στην Β’ Κατηγορία θα αγωνιστεί και η ομάδα της Θεσσαλίας την επόμενη χρονιά καθώς ούτε αυτή μπόρεσε να εξασφαλίσει την παραμονή της.

ΟΦΗ – ΑΕΛ 5-0

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 5-0 της ΑΕΛ και κατέκτησε τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Αντίθετα, οι Λαρισαίες υποβιβάστηκαν στην Β’ Κατηγορία.

Οι Κρητικές άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας και διπλή προσπάθεια της Ριμπάνσκα από κοντά, γράφοντας το 1-0.

Στο 34ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματά τους. Μετά από πάσα της Καλαμπέροβα, η Μουστάκ βγήκε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε και την αντίπαλη τερματοφύλακα, σημειώνοντας το 2-0.

Στο 57ο λεπτό ήρθε και το 3-0 για τον ΟΦΗ. Μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στην Αεράκη μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε την αντίπαλη τερματοφύλακα, πετυχαίνοντας το τρίτο γκολ της κρητικής ομάδας.

Το 4-0 ήρθε στο 86ο λεπτό. Μετά από φάση διαρκείας, η Ριμπάνσκα με κοντινή προβολή, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό της τέρμα!

Η Σλοβάκα δεν είχε τελειώσει ακόμα, καθώς στις καθυστερήσεις έκανε χατ τρικ, σημειώνοντας το 5-0 και κατακτώντας και φέτος την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα των σκόρερ.

Σειρήνες Γρεβενών – ΑΕΚ 2-0

Με γλυκό τρόπο αποχαιρέτησαν οι Σειρήνες Γρεβενών την Α’ Εθνική. Οι φιλοξενούμενες επικράτησαν με 2-0 της ΑΕΚ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Σειρήνες έχοντας καλή απόδοση, δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να απειλήσει την εστία της Μπουρτούνη, ενώ στο 42’ άνοιξαν το σκορ με γκολ της Ντορκάς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε την κατοχή χωρίς όμως να απειλεί ουσιαστικά την αντίπαλη εστία. Η Σιτούμα έγραψε το τελικό 2-0 με πλασέ και νίκησε την τερματοφύλακα.

Παναθηναϊκός – Τρίκαλα 5-0

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός απέναντι στα Τρίκαλα και τα υπέταξε σε βαριά ήττα με 5-0. Το «τριφύλλι» έκλεισε ιδανικά τη χρονιά, ενώ αποχαιρέτησε την Μαρίνα Τσιρούλη που «κρέμασε» τα παπούτσια της.

Η Σπυριδωνίδου άνοιξε το σκορ στο 10΄, ενώ η Ρόγκαν έκανε το 2-0 στο 22΄ που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 55΄ η Σλοβένα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 ενώ το 4-0 ήρθε στο 69΄ με αυτογκόλ από τις φιλοξενούμενες.

Το τελικό 5-0 έγραψε η νεαρή Μωραϊτου που προέρχεται από τη δεύτερη ομάδα του «τριφυλλιού» στο 87΄.

Καστοριά – Βόλος 2004 4-0

Στην Καστοριά η τοπική ομάδα επικράτησε με 4-0 του Βόλου. Οι Καστοριανές έπαιξαν χωρίς άγχος καθώς στο παιχνίδι που προηγήθηκε ανάμεσα σε ΟΦΗ και ΑΕΛ η δεύτερη δέχθηκε την ήττα και υποβιβάστηκε στην Β’ Εθνική. Έτσι, η ομάδα της Καστοριάς παρέμεινε στην πρώτη κατηγορία.