Monobala creative team: Foivos Mouratidis

Διεθνή

Euro 2024: Η μάχη των «απόλυτων σταρ» – Ρονάλντο vs Εμπαπέ (videos)

05.07.24 | 11:10

Γράφει: Θέμης Τόγιας

Η αυλαία των προημιτελικών του Euro 2024 πλησιάζει (Παρασκευή, 5/7) και όλα τα βλέμματα θα είναι «καρφωμένα» στις 10 το βράδυ στη μάχη του «Βολκσπαρκστάντιον» του Αμβούργου, όπου θα «κοντραριστούν» Πορτογαλία και Γαλλία για το δεύτερο «εισιτήριο» των ημιτελικών της διοργάνωσης (θα έχει προηγηθεί το πρώτο χρονικά ματς της οκτάδας, Ισπανία-Γερμανία).

Στον γερμανικό βορρά θα έχουμε επανάληψη του τελικού του 2016, όπου οι Πορτογάλοι με το γκολ του Έντερ στην παράταση, είχαν πάρει το τρόπαιο μέσα στο «σπίτι» των «τρικολόρ», ενώ οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες ξανά, πέντε χρόνια μετά (Euro 2020), στη φάση των ομίλων με το παιχνίδι να τελειώνει ισόπαλο 2-2.

Ρονάλντο Vs Εμπαπέ

Το monobala.gr δεν θα μπει σε καμία τύπου λογική σύγκρισης των Κριστιάνο Ρονάλντο και Κιλιάν Εμπαπέ, διότι πολύ απλά δεν υπάρχει τέτοιο μέτρο ανάμεσά τους.

Και οι λόγοι είναι απόλυτα κατανοητοί…

Αυτό, όμως, που μπορεί να ειπωθεί μετά βεβαιότητας είναι πώς το ματς Πορτογαλίας-Γαλλίας είναι η «μάχη» των δύο απόλυτων σταρ, όχι μόνο των εθνικών τους ομάδων, αλλά και του 17ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Γερμανίας.

Και σαφώς όλος ο ποδοσφαιρικός πλανήτης θα επιθυμούσε να τους απολαύσει στον τελικό, διότι μετά το παιχνίδι της Παρασκευής, κάποιος από τους δύο «αστέρες» θα επιστρέψει στο σπίτι του.

Aλλά τι να κάνουμε, έτσι τα έφερε η (ποδοσφαιρική) Νέμεσις…

Τι έχουν κάνει έως τώρα στο τουρνουά

Χρησιμοποιήσαμε πριν τον όρο «των δύο απόλυτων σταρ του Euro» αποδίδοντάς τον στους Κριστιάνο Ρονάλντο και Κιλιάν Εμπαπέ.

Σίγουρα στη διοργάνωση συμμετέχουν κι άλλα «βαριά» ονόματα του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, όπως ο Λούκα Μόντριτς, ο Τόνι Κρόος, ο Χάρι Κέιν, από τους νεότερους, ο Τζουντ Μπέλιγχαμ, ο Λαμίν Γιαμάλ, αλλά όπως και να το κάνουμε οι Ρονάλντο και Εμπαπέ αποτελούν (κατά την ταπεινή μας άποψη) τα πιο hot ονόματα του εν εξελίξει Euro.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο

Μπορεί έως τώρα να μην έχει θέλξει με τις εμφανίσεις του, αλλά και μόνο που τον βλέπουμε στα γήπεδα στα 39 του, με τόση διάθεση, πάθος και πίστη για να οδηγήσει την Εθνική ομάδα της χώρας του μέχρι το τέλος, αυτό φτάνει και… περισσεύει.

Το κλάμα του μετά την απώλεια του πέναλτι στο νοκ άουτ παιχνίδι με τη Σλοβενία δε στοίχισε στους Ίβηρες.

Το «τέρας κατέρρευσε» έγραψε η A Bola, ξέσπασε σε δάκρυα, αλλά είχε κοντά του αυτούς που χρειαζόταν: οι συμπαίκτες του στην Εθνική τον πλησίασαν κι αυτή τη φορά ήταν η σειρά τους να «σηκώσουν» τον αρχηγό και να τον ενθαρρύνουν, όπως είχε κάνει εκείνος πολλές φορές στο παρελθόν με τα επιτεύγματά του.

Κατά ένα περίεργο τρόπο ο CR7 δεν έχει σκοράρει ακόμη στο τουρνουά, πέραν του γκολ που σημείωσε στη διαδικασία των πέναλτι με τη Σλοβενία, το οποίο δεν προσμετράται στα στατιστικά του.

Μέχρι τώρα: Έχει ξεκινήσει και στα 4 ματς της Πορτογαλίας. Εγινε αλλαγή μόνο σε ένα, με τη Γεωργία αντιδρώντας έντονα στον πάγκο.

Μετρά 366 λεπτά συμμετοχής, με 20 προσπάθειες, αλλά κανένα γκολ (για πρώτη φορά στην καριέρα του, μιας και έχει σκοράρει και στα 5 προηγούμενα τουρνουά που έλαβε μέρος).

Έχει μία ασίστ και 86% ευστοχία στις πάσες που έχει δώσει.

Κάλυψε 32,27 χιλιόμετρα (μ.ο 8,75 ανά παιχνίδι), έχει δεχτεί μία κίτρινη κάρτα και καμία κόκκινη.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ

Ο τραυματισμός του στο εναρκτήριο ματς των ομίλων με την Αυστρία (18 Ιουνίου) «πάγωσε» προς στιγμή τους Γάλλους.

Το μεγάλο τους αστέρι είχε χτυπήσει στο πρόσωπο μετά από σύγκρουση που είχε με τον Ντάνσο στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης, το ίδιο βράδυ διακομίστηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις και η διάγνωση ήταν κάταγμα στη μύτη.

Δεν έπαιξε με την Ολλανδία για προληπτικούς λόγους, επέστρεψε φορώντας μάσκα (θα την φορά σε όλο το τουρνουά) με την Πολωνία, όπου πέτυχε και το μοναδικό του γκολ έως τώρα (1-1 το ματς) στη διοργάνωση και «παρθενικό» του σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ήταν ξανά βασικός με το Βέλγιο, όντας εκ των κορυφαίων της Γαλλίας στη νίκη πρόκριση (1-0) στους «8» επί των «κόκκινων διαβόλων».

Μετρά 3 παρουσίες (βασικός σε όλες χωρίς να γίνει αλλαγή) σε 4 ματς έως τώρα στα γερμανικά γήπεδα.

Τα λεπτά συμμετοχής του συνολικά είναι 269, με απολογισμό 1 γκολ, μία ασίστ, επί συνόλου 15 προσπαθειών που έχει κάνει προς τις αντίπαλες εστίες.

Έχει καλύψει 24,38 χιλιόμετρα (5,75 ανά αγώνα), ενώ οι πάσες του έχουν ακρίβεια κατά 91,34%.

Δέχθηκε μία κίτρινη και καμία κόκκινη.

Αλ Νασρ Νο7 – Ρεάλ Μαδρίτης Νο9

Τους χωρίζουν σχεδόν 14 χρόνια.

Φεβρουάριο του 1985 γεννήθηκε ο Ρονάλντο, Δεκέμβριο του 1998 ο Εμπαπέ.

Δέκα εκατοστά πιο ψηλός είναι ο Πορτογάλος (1,88μ έναντι 1,78μ του Γάλλου), αμφότεροι είναι επιθετικοί, στηριζόμενοι ως επί το πλείστον στο δεξί τους πόδι.

Αυτή την εποχή η χρηματιστηριακή αξία του 25χρονου φτάνει τα 180 εκατ. ευρώ (το ανώτερο ποσό ήταν 200 εκατ.), ενώ του 39χρονου τα 15 εκατ. ευρώ, με limit up τα 120 εκατ.

Τόσο ο Κριστιάνο Ρονάλντο, όσο και ο Κιλιάν Εμπαπέ σύμφωνα με το Sofascore βρίσκονται στην πεντάδα των παικτών που συμμετέχουν στο τουρνουά και δεν τελειώνουν τις φάσεις των λεγόμενων xG goals, δηλαδή «αναμενόμενων γκολ.»

Ο Πορτογάλος, μάλιστα, είναι στην κορυφή της αρνητικής αυτής λίστας με 20 προσπάθειες στο ενεργητικό του, κανένα γκολ και αρνητικό πρόσημο -2,75.

Την πεντάδα συμπληρώνουν δύο παίκτες της Γαλλίας (Κιλιάν Εμπαπέ και Αντουάν Γκριεζμάν), ο Κάιλ Χάβερτς (Γερμανία) και ο Ρομέλου Λουκάκου (Βέλγιο).

Αρχηγοί στις Εθνικές τους ομάδες

Ο αρχηγός της Πορτογαλίας Κριστιάνο Ρονάλντο σε 211 ματς με το εθνόσημο έχει πετύχει 130 γκολ, μετά το ντεμπούτο του από τον Αύγουστο του 2003.
Φυσικά έχει περάσει από όλες τις μικρές εθνικές ομάδες της χώρας του μετρώντας 34 συμμετοχές και 18 γκολ.

Ο κάπτεν της Γαλλίας Κιλιάν Εμπαπέ σε 82 αγώνες με τους «πετεινούς» σκόραρε 48 φορές, ενώ στις εθνικές Κ17 και Κ19 που αγωνίστηκε σημείωσε 7 γκολ (όλα με την Κ19) επί συνόλου 13 συμμετοχών (μόλις 2 στην Κ17).

Τι έγινε στα μεταξύ τους

Κριστιάνο Ρονάλντο και Κιλιάν Εμπαπέ έχουν έρθει αντιμέτωποι 4 φορές στο παρελθόν.

Ο Γάλλος επιθετικός δεν πανηγύρισε ποτέ, καθώς δύο αναμετρήσεις τελείωσαν χωρίς νικητή και άλλες τόσες με τον CR7 να χαμογελά!

Μία μόλις ασίστ είναι ο απολογισμός του νέου αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης στα παιχνίδια που βρήκε απέναντι του τον μυθικό Κριστιάνο, στα 349 λεπτά συμμετοχής του, ενώ αντίθετα ο Πορτογάλος έχει σκοράρει 5 φορές στα 360 λεπτά (συνολικά) που αγωνίστηκε, ενώ μοίρασε και μία ασίστ.