Φωτογραφία: Intime

Διεθνή

Euro 2024: Κίνδυνος τιμωρίας για Μπέλιγχαμ – Η απάντηση του Άγγλου (video)

01.07.24 | 13:41

Η Αγγλία αν και δεν έπεισε με την απόδοσή της, κατάφερε και πήρε την πρόκριση στους «8» του Euro 2024, επικρατώντας με 2-1 της Σλοβακίας στην παράταση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τα «τρία λιοντάρια» ήταν και πάλι ο Τζουντ Μπέλιγχαμ, ο οποίος με ένα επικό ψαλιδάκι, ισοφάρισε σε 1-1 στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ωστόσο, ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης κινδυνεύει με τιμωρία από την UEFA λόγω μιας χειρονομίας που έκανε μετά το γκολ ισοφάρισης που πέτυχε με ανάποδο ψαλίδι για την Αγγλία εναντίον της Σλοβακίας.

Ο μέσος φαίνεται πως, αμέσως μετά το γκολ του στο 95ο λεπτό στο Γκελζενκίρχεν, έκανε μια άσεμνη χειρονομία προς τον πάγκο των αντιπάλων.

Ο 21χρονος αργότερα ισχυρίστηκε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ότι το σήμα του ήταν ένα «εσωτερικό αστείο» προς φίλους που παρακολουθούσαν. Ωστόσο, μπορεί να υποστεί πειθαρχική δράση από το διοικητικό σώμα του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Οι κανόνες του παιχνιδιού υποδεικνύουν ότι οποιαδήποτε «άσεμνη χειρονομία» ή «προσβλητική ή υβριστική ενέργεια» πρέπει να τιμωρείται με κόκκινη κάρτα.

Το πειθαρχικό σώμα της UEFA θα αναμένει τις αναφορές από τον διαιτητή του αγώνα και άλλους αξιωματούχους πριν αποφασίσει για οποιαδήποτε πιθανή ενέργεια.

«Μια χειρονομία αστείου προς κάποιους στενούς φίλους που ήταν στον αγώνα», απάντησε ο Bellingham στο X, πρώην Twitter, μετά από ισχυρισμούς ότι έκανε χειρονομίες προς το προπονητικό προσωπικό και τους αναπληρωματικούς της Σλοβακίας.

«Τίποτα παρά μόνο σεβασμός για τον τρόπο που έπαιξε η ομάδα της Σλοβακίας απόψε», συνέχισε.