Ελλάδα - Ανδόρα Φωτογραφία: Eurokinissi

Εθνική Ομάδα

Euro U21: Ελλάδα -Ανδόρα 1-0: Ο Σουρλής διατηρεί την Εθνική στο παιχνίδι της πρόκρισης

26.03.24 | 17:57

Η Ελλάδα Κ21 με «χρυσό» σκόρερ τον Βασίλη Σουρλή κατάφερε να πάρει την νίκη με 1-0 κόντρα στην αντίστοιχη της Ανδρόρας και να ανέβει στην 2η θέση του προκριματικού της ομίλου στον δρόμο για το Euro 2025.

Με αυτή τη νίκη η Ελλάδα ανέβηκε ξανά στην δεύτερη θέση του 7ου ομίλου με 14 βαθμούς σε 8 παιχνίδια, με την Κροατία να ακολουθεί με 13 πόντους, έχοντας παίξει όμως μόλις 5 παιχνίδια.

Δεν απειλήθηκε και εκμεταλλεύτηκε την καλύτερη ευκαιρία που δημιούργησε η Ελλάδα

Η Εθνική Ελπίδων ήταν κυρίαρχη σε όλο το πρώτο μέρος, χωρίς να δημιουργήσει πολλές κλασικές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Ντε Κάστρο.

Μετά από αρκετές υποψίες φάσεις, η Ελλάδα κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Ανδόρας με τον Κρυπαράκο να βρίσκει υπέροχα στην πλάτη της άμυνας μέσα στην περιοχή τον Σουρλή.

Ο μέσος του Αστέρα Τρίπολης, γνωρίζοντας άριστα τον αγωνιστικό χώρο του «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» έκανε ένα κοντρόλ και τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0 στο 41′ που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

To πρώτο 20λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε χωρίς φάσεις, ενώ στη συνέχεια η Ανδόρα προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Τζολάκη, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να μην αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα να σταματήσει τις απόπειρες των νέων της Ανδόρας.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος στο φινάλε πέρασε και τον Παναγιώτου στο παιχνίδι και η Ελλάδα αγωνίστηκε με 3 στόπερ για να καταφέρει να κρατήσει το πολύτιμο 1-0, που την διατηρεί στην μάχη της πρόκρισης.

Η Ανδόρα στι καθυστερήσεις έμεινε με 10 παίκτες με τον Ντε Κάστρο να μπλοκάρει την μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής στην πίεση του Κοσίδη και να αποβάλλεται στο 90+4′. Ο Απόστολος Κωνσταντόπουλος έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμα της Ελλάδας με τον Ραμπέλο, που πέρασε στην θέση του Ντε Κάστρο, να αποκρούει εντυπωσιακά τη εκτέλεση φάουλ του Έλληνα παίκτη.