Στα ημιτελικά του FA Cup η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Φωτογραφία: X/FA CUP

Αγγλία

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ 4-3: Τεράστια ανατροπή και πρόκριση για την ομάδα του Τεν Χαγκ

17.03.24 | 20:12

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στην ιστορία 153 ετών του Κυπέλλου Αγγλίας μας προσέφεραν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ, με τους «κόκκινους διαβόλους» να πανηγυρίζουν μία επική πρόκριση στα ημιτελικά του FA Cup με ανατροπή, 4-3 στο τελευταίο λεπτό της παράτασης με γκολ του Ντιαλό.

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ απέκλεισε την Λίβερπουλ του Κλοπ, που στην τελευταία του σεζόν στην Αγγλία δεν θα μπορέσει να κατακτήσει όλους τους διαθέσιμους τίτλους, μένοντας εκτός συνέχειας από το FA Cup.

O Αμάντ Ντιαλό που είχε περάσει αλλαγή στο παιχίδι ολoκλήρωσε την αδιανόητη ανατροπή της Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν βρεθεί μπροστά στο σκορ με τον ΜακΤόμινεϊ, με τους ΜακΆλιστερ και Σαλάχ να κάνουν την ανατροπή για την Λίβερπουλ, πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Ο Άντονι ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση στο 87′, με τον Έλιοτ να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Λίβερπουλ στο 105′. Η Γιουνάιτεντ δεν εγκατέλειψε την υπόθεση πρόκριση και με τα γκολ των Ράσφορντ και Ντιαλό πήρε το εισιτήριο για την τετράδα του μακροβιότερου ποδοσφαιρικού θεσμού.

Γκολ στο ξεκίνημα για την Γιουνάιτεντ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ράσφορντ να σουτάρει από το όριο της περιοχής, με τον Κέλεχερ να απομακρύνει με δυσκολία. Η Λίβερπουλ βρέθηκε κοντά στο 1-0 στο 9′, με τον Σαλάχ, όταν ο Νούνιεζ βρήκε τον Αιγύπτιο στο δεύτερο δοκάρι και επιχείρησε ένα βολέ που «έγλειψε» το κάθετο δοκάρι.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Αιγύπτιος επιθετικός της ομάδας του Κλοπ, το έκανε ο ΜακΤόμινεϊ ένα λεπτό αργότερα. Ο Ράσφορντ πέρασε μία υπέροχη κάθετη πάσα στον Γκαρνάτσο, που εκτέλεσε από πλάγια θέση, με τον Κέλεχερ να μην απομακρύνει καλά. Ο Σκωτσέζος χαφ των «κόκκινων διαβόλων» κινήθηκε πιο γρήγορα από όλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή για το 1-0.

Η Λίβερπουλ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση με τα δύο πλάγια μπακ της. Ο Ρόμπερτσον έπαιξε το 1-2 με τον Ντίαζ στο 14′ και εκτέλεσε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ που επιχείρησε ο Γκόμεζ στο 18′.

Πλησίασε το 2-0 η Μάντσεστερ – Το γύρισε σε 3 λεπτά η Λίβερπουλ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε κοντά στο 2-0 με τεράστια διπλή ευκαιρία σε ένα δίπλεπτο. Στο 35′ ο Φερνάντες σούταρε από μακριά με τον Κέλεχερ να μπλοκάρει με δυσκολία. Στη συνέχεια, στο 36′, ο Μαϊνού με εκπληκτική ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή για να πασάρει στον ΜακΤόμινεϊ, που είδε τον τερματοφύλακα της Λίβερπουλ να αποκρούει με δυσκολία, γλιτώνοντας την ομάδα του από το να βρεθεί με δύο γκολ πίσω στο σκορ.

Κάπου εκεί η Λίβερπουλ ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι. Ο Ντίαζ αρχικά απείλησε στο 38′, όταν σούταρε με τον Ονάνα να απομακρύνει στην κλειστή του γωνία.

Οι «ρεντς» μέσα σε ένα τρίλεπτο στο φινάλε του πρώτου μέρους έκαναν την ανατροπή σε 2-1. Ο Κουάνσα στο 44′ έκανε φανταστική ατομική προσπάθεια, μπήκε μέσα στην περιοχή και γύρισε την μπάλα στον Νούνιεζ. Ο Ουρουγουανός πάσαρε στον Αλέξις ΜακΆλιστερ που σούταρε με δύναμη και η μπάλα μετά από μία κόντρα στον Μαϊνού κατέληξε στην γωνία του Ονάνα για το 1-1.

Στο 45+2′ ο Γκόμεζ έκλεψε την μπάλα από τον Φερνάντες και έκανε την σέντρα που κατέληξε στον Ντίαζ. Αυτός πάσαρε στον αμαρκάριστο Νούνιεζ που σούταρε με τον Ονάνα να διώχνει ενστικτωδώς. Ο Σαλάχ βρέθηκε στην καλύτερη θέση για πάρει το ριμπάουντ και να κάνει το 2-1 για την Λίβερπουλ.

Ένα ημίχρονο μόνο Λίβερπουλ, με την Γιουνάιτεντ να ισοφαρίζει στο φινάλε

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ με την ψυχολογία στα ύψη από την ανατροπή, έχασε ευκαιρίες για να αποκτήσει προβάδισμα 2 γκολ.

Ο Σαλάχ στο 55′ βρήκε με υπέροχη κάθετη πάσα τον Νούνιεζ στην πλάτη της άμυνας, που σούταρε ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Σομποσλάι απείλησε από απόσταση, με τον Ονάνα να απομακρύνει σε κόρνερ. Στο 59′ ο ΜακΆλιστερ εκτέλεσε ένα απευθείας φάουλ από ευνοϊκή θέση που πέρασε οριακά άουτ.

Μέσα σε ένα δίλεπτο, από το 63′ έως το 65′ οι «κόκκινοι» του Κλοπ έχασαν ακόμη δύο ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους, με τον Ονάνα να αποκρούει τις προσπάθειες του Νούνιεζ αρχικά και του Σαλάχ στη συνέχεια.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στην πορεία έπεσε, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να απειλεί ξανά στο φινάλε της αναμέτρησης. Στο 87′ ο Άντονι που είχε περάσει στο ματς κατάφερε να φέρει το παιχνίδι σε ισορροπία, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ο Βραζιλιάνος πήρε ωραία πάσα από τον Γκαρνάτσο και με υπέροχο γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 2-2. Η Μάντσετσερ Γιουνάιτεντ είχε μοναδική ευκαιρία να κάνει την ολική ανατροπή και να περάσει στα ημιτελικά, όταν στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ράσφορντ έγινε παραλήπτης μία εξαιρετικής κάθετης πάσας και βρέθηκε απέναντι από τον Κέλεχερ, όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε χιλιοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Λίβερπουλ, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Αδιανόητα πράγματα στην παράταση

Η Λίβερπουλ μπήκε καλύτερα στην παράταση παρά το σοκ της ισοφάρισης και κατάφερε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους να βρεθεί ξανά μπροστά στο σκορ.

Ο Χάρβεϊ Έλιοτ πήρε ωραία πάσα από τον Μπράντλεϊ και σούταρε δυνατά εκτός περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στον Έρικσεν και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Ονάνα.

Η Γιουνάιτεντ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με τον Ράσφορντ να εκμεταλλεύεται το κλέψιμο του ΜακΤόμινεϊ στον Νούνιεζ και να εκτελεί τον ανήμπορο να αντιδράσει Κέλεχερ για το 3-3. Η επική ανατροπή των «κόκκινων διαβόλων» ολοκληρώθηκε στο 121′ με τον Αμάντ Ντιαλό να κάνει το 4-3.

Οι παίκτες του Τεν Χαγκ, με όλη την Λίβερπουλ να είναι στην επίθεση για μία εκτέλεση κόρνερ, έκλεψαν την μπάλα από τον Έλιοτ και έφυγαν στην αντεπίθεση. Ο Γκαρνάτσο κουβάλησε την μπάλα για αρκετά μέτρα και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Ντιαλό, που σούταρε με το αριστερό και είδε την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι και μέσα για το τελικό 4-3.

Μάνστεστερ Γιουάιτεντ – Λίβερπουλ 4-3

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Ουάν Μπισάκα (71΄Μαγκουάιρ), Βαράν (85΄Ντιαλό), Λίντελοφ, Νταλότ, Μαϊνού (80΄Έρικσεν), ΜακΤόμινεϊ, Ράσφορντ, Γκαρνάτσο, Μπρούνο Φερνάντες, Χόιλουντ (71΄Άντονι)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Κέλεχερ, Γκόμες (101΄Τσιμίκας), Κουάνσα, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (77΄Μπράντλει), Έντο, Μακ Άλιστερ, Σομποσλάι (72΄Έλιοτ), Σαλάχ (77΄Χάκπο), Λούις Ντίας, Νούνιες