Παναθηναϊκός

Φιλική νίκη του Παναθηναϊκού με τη Β΄Ομάδα

14.03.24 | 13:19

Φιλικό με τη δεύτερη ομάδα είχε σήμερα το πρόγραμμα για τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, ελέω και των πολλών απουσιών που έχουν ήδη αναχωρήσει για τις εθνικές τους ομάδες.

Η πρώτη ομάδα των «πρασίνων» επικράτησε με 5-0 σε ματς που είχε διάρκεια μιας ώρας (δύο τριαντάλεπτα ημίχρονα).

Το σκορ άνοιξε ο Γερεμέγεφ στο 10΄, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φίλιπ Τζούρισιτς διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στο 30ο λεπτό ο Αϊτόρ έκανε το 3-0 και στο 43ο ο Γερεμέγεφ το 4-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αϊτόρ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Δεν αγωνίστηκαν οι διεθνείς Σπόραρ, Τσέριν, Βέρμπιτς, Λοντίγκιν και Ακαϊντίν ενώ με άδεια απουσίασαν οι Ζέκα και Μλαντένοβιτς. Παράλληλα, πρόγραμμα στο γυμναστήριο έκαναν ο Μπακασέτας και ο Ιωαννίδης. Η επόμενη προπόνηση του Παναθηναϊκού είναι προγραμματισμένη για την προσεχή Τρίτη το απόγευμα.

Από την άλλη ήταν ένα καλό τεστ για τον Παναθηναϊκό Β΄ενόψει των playouts του Β΄Ομίλου της Super League 2, όπου η δεύτερη ομάδα του «τριφυλλιού» θα παλέψει να μείνει στην κατηγορία.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων στο φιλικό:

Η πρώτη ομάδα αγωνίστηκε με τους: Ξενόπουλο, Βαγιαννίδη (40’ Κώτσιρα), Χουάνκαρ, Αράο, Ούγκο, Ρουμπέν (45’ Μπερνάρ), Βιλένα, Αϊτόρ, Λημνιό (40’ Παλάσιος), Τζούριτσιτς, Γερεμέγεφ.

Η δεύτερη ομάδα αγωνίστηκε με τους: Λίλο (31’ Μαργκόνο), Λάμψια (31’ Τουρκοχωρίτη), Προδρομίτη (45’ Συμεωνίδη), Κάτρη (45’ Χατζηιωάννου), Κυριόπουλο (31’ Μαρτίνη), Φρόκου (31’ Καραμπά, 50’ Τσεβά), Αθανασακόπουλο (31’ Κρυπαράκο), Σαρδέλη (31’ Καλοσκάμη), Μαντσίνι Ντ. (55’ Σγούρο), Φουρτάδο (31’ Μαντσίνι Β.), Μπιλάλ (31’ Νταμπίζα, 45’ Λιούμη).