Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Γαλλία – Πολωνία 1-1: Τα πέναλτι έφεραν το «Χ» και τους «τρικολόρ» στη δεύτερη θέση

25.06.24 | 20:56

Στο «Signal Iduna Park» του Ντόρτμουντ, η Γαλλία και η Πολωνία ήρθαν αντιμέτωπες για τη τελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου του Euro, με τις δύο ομάδες να μένουν στην ισοπαλία με σκορ 1-1 και τους «τρικολόρ» να παίρνουν τη πρόκριση για τους «16» ως δεύτεροι πίσω από την Αυστρία με πέντε βαθμούς, ενώ οι Πολωνοί έμειναν στη τελευταία θέση με έναν μόλις βαθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Γάλλοι έφτασαν αρκετές φορές κοντά στο γκολ αλλά αυτό εν τέλει ήρθε στο 56′ με εκτέλεση πέναλτι του Εμπαπέ το οποίο κέρδισε ο Ντεμπελέ, με τους Πολωνούς να απαντούν με το ίδιο «νόμισμα» περίπου 20 λεπτά αρφότερα με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Το ματς ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό και χωρίς πολλές φάσεις για τις δύο ομάδες, με τους Γάλλους να ελέγχουν τη μπάλα και τους Πολωνούς να προσπαθούν να απειλήσουν τον Μενιάν με σουτ.

Στο 11’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή του ματς για τους Γάλλους, με τον Ερναντέζ να μην μπορεί να νικήσει τον Σκορούπσκι μετά από γύρισμα του Ντεμπελέ.

Οι «τρικολόρ» ότι δημιουργούσαν επιθετικά στο πρώτο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου ερχόταν από τα πόδια του Ντεμπελέ, όπως η φάση του 19ου λεπτού όταν ο Καντέ «κάλυψε» όλο το γήπεδο και «έστρωσε» στον εξτρέμ της Παρί Σεν Ζερμέν αλλά αυτός σημάδεψε τον Πολωνό γκολκίπερ.

Αρκετή ώρα μετά ήρθε η μεγαλύτερη φάση για τους Πολωνούς με τον Λεβαντόφσκι να παίρνει τη κεφαλιά αλλά τη μπάλα να βρίσκει σε αμυντικό των Γάλλων και περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μενιάν.

Πολύ κοντά στο γκολ οι Γάλλοι αλλά τους σταμάτησε ο Σκορούπσκι

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η Γαλλία «εγκαταστάθηκε» στα καρέ του Σκορούπσκι και με απανωτές ευκαιρίες έψαξε το γκολ.

Αρχικά, στο 42’ Εμπαπέ και Μπαρκολά συνδυάστηκαν υπέροχα, με τον πρώτο να μην μπορεί να σκοράρει.

Δύο λεπτά αργότερα ένα επικίνδυνο γύρισμα του Ερναντέζ δεν βρήκε περιοχή στη μικρή περιοχή των Πολωνών και στο 45’ ο αρχηγός των «τρικολόρ» νικήθηκε ξανά από τον τερματοφύλακα της Μπολόνια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τους Εμπαπέ και Σκορούπσκι πρωταγωνιστές. Ο Γάλλος σταρ έκανε ένα σουτ στο 49’ αλλά ο Πολωνός τερματοφύλακας πάλι ήταν εκεί, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης απείλησε ξανά με σουτ που κατέληξε άουτ.

Βρήκαν τη λύση με πέναλτι οι «τρικολόρ»

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 55’ ο Ντεμπελέ έκανε μια «επέλαση» από τα δεξιά και ο Κίβιορ τον ανέτρεψε μέσα στη περιοχή, με τους Γάλλους να κερδίζουν πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Εμπαπέ και ευστόχησε για το 1-0.

Στη συνέχεια του ματς οι Γάλλοι έλεγχαν το ρυθμό του ματς αλλά στο 75′ ο Ουπαμεκανό με ένα άτσαλο μαρκάρισμα στον Σβιντέρσκι «ανάγκασε» τον Γκουίντα να δώσει πέναλτι υπέρ των Πολωνών.

Το έφερε στα ίσα με τη… δεύτερη ο «Λέβα»

Ο Λεβαντόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση και ο Μενιάν τον νίκησε αρχικά αλλά η εκτέλεση επαναλήφθηκε καθώς ο Γάλλος δεν πάταγε στη γραμμή, με τον επιθετικό της Μπαρτσελόνα να σημαδεύει σωστά τη δεύτερη φορά και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Γαλλία – Πολωνία 1-1

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντέζ, Τσουαμενί (81′ Φοφανά), Καντέ (61’ Γκριεζμάν), Ραμπιό (61’ Καμαβινγκά), Ντεμπελέ (86′ Κόλο Μουανί), Εμπαπέ, Μπαρκολά (61’ Ζιρού).

Πολωνία (Μίχαλ Πρόμπιερζ): Σκορούπσκι, Νταβίντοβιτς, Μπέντναρεκ, Κίβιορ, Φρανκόφσκι, Μοντέρ, Ζιελίνσκι, Ζαλέφσκι (68’ Σκόρας), Ουρμπάνσκι, Λεβαντόφσκι, Σιμάνσκι (68’ Σβιντέρσκι)