ΓΑΛΛΙΑ Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Γαλλία- Βέλγιο 1-0: Πρόκριση στο… παρά πέντε για τους «τρικολόρ»

01.07.24 | 20:51

Η Γαλλία επικράτησε με 1-0 του Βελγίου και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Euro 2024.

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις… οι «τρικολόρ» είχαν καλύτερη κυκλοφορία ειδικότερα στο β’ μέρος και χάρη στο αυτογκόλ του Βερτόνγκεν στο 85’ πήραν την πρόκριση.

Πίεζε χωρίς ουσία η Γαλλία

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, η Γαλλία πίεσε ψηλά, προσπαθώντας να θέσει τους όρους της από την αρχή. Αντίθετα, το Βέλγιο ήθελε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να βρει χώρους για να αναπτυχθεί.

Στο 18ο λεπτό, ο Τουράμ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 34ο λεπτό, η Γαλλία είχε μεγάλη ευκαιρία με νέα κεφαλιά του Τουράμ που πέρασε πάλι άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Τσουαμενί εκτέλεσε από μακριά, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, με τη Γαλλία να έχει περισσότερα καλά διαστήματα και φάσεις, αλλά να της λείπει η ουσία στην τελική προσπάθεια.

Ανέβασαν ρυθμό

Στο 49ο λεπτό, ένα νέο καλό σουτ του Τσουαμενί ανάγκασε τον Κάστελς να διώξει την μπάλα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Εμπαπέ έκανε τρομερή ατομική ενέργεια, όμως το σουτ του πέρασε μόλις άουτ.

Στο 60ο λεπτό, ο Ερναντές έκανε μια τρομερή προβολή στον Καράσκο, ο οποίος βρισκόταν φάτσα με το τέρμα, αποτρέποντας έτσι μια επικίνδυνη ευκαιρία για το Βέλγιο. Ο αγώνας συνεχίστηκε με την ίδια ένταση, αλλά οι προσπάθειες των δύο ομάδων δεν καρποφόρησαν.

Στο 71ο λεπτό, το Βέλγιο είχε τη στιγμή του, με τον Λουκάκου να βρίσκεται σε θέση βολής, αλλά ο Μενιάν τον νίκησε με εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 74ο λεπτό, η Γαλλία απάντησε με μια καλή στιγμή, όταν ο Σαλιμπά βρέθηκε σε θέση βολής, όμως αστόχησε. Στο 78ο λεπτό, ο Εμπαπέ βρέθηκε σε καλή θέση για σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τελικά, στο 85ο λεπτό, η Γαλλία βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Κόλο Μουανί σούταρε με την μπάλα να κοντράρει στον Βερτόνγκεν (σε αυτόν μέτρησε το γκολ) πριν καταλήξει στα δίχτυα. Το γκολ αυτό έδωσε το προβάδισμα στη Γαλλία και καθόρισε την τελική έκβαση του αγώνα.

Γαλλία- Βέλγιο 1-0

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντές, Καντέ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Γκριεζμάν, Τουράμ (62′ Μουανί), Εμπαπέ.

Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέσκο): Κάστελς, Καστάνιε (88′ Λουκεμπάκιο), Φαές, Βερτόνχεν, Τεάτε, Ονάνα, Καράσκο (88′ Ντε Κέτελαρ), Ντε Μπρόινε, Ντοκού, Οπεντά (63′ Μανγκαλά), Λουκάκου.