Γεωργία - Πορτογαλία Φωτογραφία: screenshoot/glomex

Euro 2024

Γεωργία – Πορτογαλία 2-0: Πρόκριση – Έπος για τους «μαχητές» του Σανιόλ

26.06.24 | 23:54

Η Γεωργία «πάτησε» την παρέα του Ρονάλντο και έγραψε ιστορία.

Οι Γεωργιανοί επικράτησαν με 2-0 της Πορτογαλίας, με τους Κβαρατσχέλια και Μικαουτάτζε να τους στέλνουν να πρώτη φορά στους «16» μεγάλης διοργάνωσης, στην πρώτη τους συμμετοχή σε τελική φάση τουρνουά.

Ονειρικό ξεκίνημα για τη Γεωργία

Με γκολ από τα… αποδυτήρια ξεκίνησε η αναμέτρηση και όχι από την Πορτογαλία που θα περίμεναν οι περισσότεροι.

Ο σταρ των Γεωργιανών, Κβίτσα Κβαρατσχέλια έφυγε στην αντεπίθεση στο 2ο λεπτό από ωραία πάσα του Μικαουτάτζε και δεν αστόχησε στο τετ-α-τετ με τον Ντιόγκο Κόστα, για να κάνει το 1-0 για την εθνική του ομάδα.

Προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα οι Πορτογάλοι

Οι Πορτογάλοι απείλησαν για πρώτη φορά με τον Ρονάλντο στο 17′ να εκτελεί απευθείας ένα μακρινό φάουλ που σταμάτησε στον Μαμαρντασβίλι.

Τα σουτ των Κονσεϊσάο στο 28′ και Φέλιξ στο 30′ πέρασαν δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γεωργιανού τερματοφύλακα, ενώ η Γεωργία απείλησε για δεύτερη φορά μετά το γκολ, ξανά με τον Κβαρατσχέλια στο 33′ με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Ρονάλντο απείλησε ξανά στο 35ο λεπτό, όταν συνεργάστηκε ωραία με τον Παλίνια και επιχείρησε σουτ από κοντά που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Η πιο ωραία φάση από τους Ίβηρες ήρθε στο 43′, όταν Φέλιξ και Κονσεϊσάο «έκρυψαν» τη μπάλα και αυτή κατέληξε στον Παλίνια που από το ύψος της περιοχής πλάσαρε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Φέλιξ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Μαμαρντασβίλι και στο φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Γεωργιανό τερματοφύλακα να μπλοκάρει το συρτό σουτ του επιθετικού της Μπαρτσελόνα.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν αυτός που έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Μέσω VAR το 2-0 με πέναλτι

Στο 53′ ο Αντόνιο Σίλβα ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Λοτσοσβίλι και αν και η φάση συνεχίστηκε, το VAR κάλεσε τον διαιτητή για να δει την φάση για πιθανό πέναλτι υπέρ της Γεωργίας.

Ο Ελβετός διαιτητής, Σέρερ, είδε τη φάση στο VAR και έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Μικαουτάτζε ανέλαβε την εκτέλεση και αν και έστειλε τη μπάλα στη γωνία που έπεσε ο Κόστα, τον νίκησε για το 2-0, στο 57ο λεπτό.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με την Πορτογαλία να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως να μην μπορεί να δημιουργήσει καθαρές φάσεις μπροστά από την εστία του Μαμαρντασβίλι.

Στο 85′ ο Νταβιτασβίλι μετά από ωραία πάσα του Μικαουτάτζε έχασε καλή ευκαιρία για να κάνει το 3-0 με τη μπάλα να καταλήγει στη εξωτερική πλευρά των διχτύων.

«Φύλακας – Άγγελος» Μαμαρντασβίλι

Η Πορτογαλία δεν μπόρεσε να μειώσει στο φινάλε με τον Νέλσον Σεμέδο να μην μπορεί να κερδίσει τον Μαμαρντασβίλι από κοντινή απόσταση. Στις καθυστερήσεις οι Πορτογάλοι προσπάθησαν να σημειώσουν έστω το γκολ της τιμής, με τους Κονσεϊσάο και Νταλότ να βρίσκουν μπροστά τους τον Γεωργιανό τερματοφύλακα.

Γεωργία – Πορτογαλία 2-0

Γεωργία: Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Γκβελεσιάνι (76′ Κβιρκβέλια), Κάσια, Λοκοσβίλι, Ντβάλι, Τσακβετάτζε (81′ Μεκβαμπισβίλι), Κοχορασβίλι, Κιτεϊσβίλι, Μικαουτάτζε, Κβαρατσχέλια (81′ Νταβιτασβίλι)
Πορτογαλία: Ντιόγκο Κόστα, Αντόνιο Σίλβα (66′ Σεμέντο), Ντανίλο, Ινάσιο, Νταλότ, Ζοάο Νέβες (75′ Νούνες), Κονσεϊσάο, Παλίνια (46′ Ρούμπεν Νέβες), Νέτο (75′ Ζότα), Ρονάλντο (66′ Γκονσάλο Ράμος), Φέλιξ