Ο Κάι Χάβερτς Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Γερμανία – Δανία 2-0: «Πάντσερ» παντός καιρού στα προημιτελικά

30.06.24 | 00:18

Η Γερμανία έδειξε ότι ούτε η διακοπή και οι κακές καιρικές συνθήκες δεν την σταματούν, με το σύνολο του Γιούλαν Νάγκελσμαν να επικρατεί με 2-0 της Δανίας και να προκρίνεται στους «16» του Euro 2024.

Χάβερτς (53′ πεν.) και Μουσιάλα (68′) ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της σπουδαίας νίκης των «πάντσερ» στο Ντόρτμουντ.

Η «μάνσαφτ» στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ισπανία – Γεωργία (30/6, 22:00).

«Καιταιγιστικό» ξεκίνημα από τα «πάντσερ»

Οι Γερμανοί μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και πίεσαν από την αρχή για να βρουν γρήγορο γκολ. Ο Σλότερμπεκ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 4′ πέτυχε γκολ, όμως το τέρμα ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Σμάιχελ.

Τα «πάντσερ» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 7΄ο Σμάιχελ έδιωξε δύσκολα το τρομερό σουτ του Κίμιχ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Δανός κίπερ απέκρουσε με υπερένταση την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Σλότερμπεκ.

Ο πορτιέρε των, τυπικά, φιλοξενούμενων έκανε ακόμα μία σπουδαία επέμβαση στο 10′. Ο Ρούντιγκερ έκανε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, με τον Χάβερτς να κάνει βολέ και τον Σμάιχελ να δείχνει και πάλι τα αντανακλαστικά του.

Τα επόμενα λεπτά ήταν αρκετά ισορροπημένα, με τη Δανία να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 24′ η ομάδα του Χιούλμαντ έχασε καλή ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο παιχνίδι. Ο Μέλε υποδέχθηκε την μπάλα σε θέση βολής στην περιοχή υπό την… επίβλεψη του Ρούντιγκερ, όμως εκτέλεσε άστοχα.

Οι Δανοί συνέχισαν να πιέζουν. Στο 31′ η εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν σταμάτησε στο τείχος, με τη «μάνσαφτ» να δείχνει κουρασμένη από τον γρήγορο ρυθμό των πρώτων 20 λεπτών.

Στο 37′ η αναμέτρηση διακόπηκε εξαιτίας των έντονων καιρικών φαινομένων που έπληξαν το Ντόρτμουντ!

Η διακοπή κράτησε περίπου 30′, με την επανέναρξη να βρίσκει τα «πάντσερ» σε θέση επίθεσης. Ο Σμάιχελ άπλωσε το κορμί του στην καρφωτή κεφαλιά του Χάβερτς κι έσωσε την εστία του.

Οι Δανοί απάντησαν άμεσαν κι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Ο Σλότερμπεκ στο 42′ έκανε λάθος, αλλά ο Χόιλουντ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ στο 45′ ο Νόιερ έκανε μεγάλη επέμβαση σε νέο σουτ του φορ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Μοιραίος Άντερσεν και προβάδισμα για τα «πάντσερ»

Η Δανία κατάφερε στο 49′ να σκοράρει με τον Άντερσεν, ωστόσο ο Ντιλέινι ήταν οφσάιντ και το τέρμα ακυρώθηκε. Τρία λεπτά αργότερα ο Άντερσεν έγινε μοιραίος για την ομάδα του, καθώς έκανε χέρι εντός περιοχής και μετά την υπόδειξη του VAR δόθηκε πέναλτι.

Ο Χάβερτς βρέθηκε απέναντι από τον Σμάιχελ, σημάδεψε σωστά κι έκανε το 1-0 για τα «πάντσερ».

Στο 58′ ο σκόρερ του αγώνα βρέθηκε τετ α τετ με τον κίπερ των Δανών, αλλά απώλεσε την ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Μεγάλή ευκαιρία των Δανών – Γκολ για τη Γερμανία

Έξι λεπτά αργότερα οι παίκτες του Χιούλμαντ έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν το σκορ. Ο Χόιλουντ βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο Νόιερ έβαλε το «στοπ»!

Ο Σλότερμπεκ στο 66′ έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, με τον Μουσιάλα να είναι ο αποδέκτης και να νικά τον Σμάιχελ με όμορφο πλασέ για το 2-0.

Οι Δανοί πήραν αρκετά μέτρα με σκοπό να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, ωστόσο η Γερμανία είχε εξαιρετική αμυντική λειτουργία.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αρκετά, με το σύνολο του Χιούλμαντ να προσπαθεί να πιέσει, χωρίς ωστόσο να μπορεί να κάνει κάτι για να ισοφαρίσει.

Με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών ο Βιρτς επιχείρησε να νικήσει τον Σμάιχελ, αλλά ο τερματοφύλακας των Δανών ήταν σε ετοιμότητα. Ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής σκόραρε, όμως ο διαιτητής έδωσε οφσάιντ και το τέρμα δεν μέτρησε.

Στο 90’+5′ ο Χάβερτς βρέθηκε απέναντι από τον κίπερ των Δανών, ο οποίος έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

Γερμανία – Δανία 2-0

Γερμανία (Γιούλαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρούντιγκερ, Σλότερμπεκ, Ράουμ (80′ Χένρικς), Άντριχ (64′ Εμρέ Τσαν), Κρόος, Σανέ (88′ Άντον), Γκουντογκάν (64′ Φίλκρουγκ), Μουσιάλα (80′ Βιρτς), Χάβερτς.

Δανία (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Άντερσεν, Βέστεργκααρντ, Κρίστενσεν (80′ Λάρσεν), Μπα (80′ Κρίστιανσεν), Ντιλέινι (70′ Πόουλσεν), Χόιμπιεργκ, Μάλε, Όλσεν (70′ Νόργκααρντ), Έρικσεν, Χόιλουντ (80′ Βιντ).