Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Γερμανία-Ουγγαρία 2-0: Μουσιάλα και Γκουντογκάν υπέγραψαν την πρόκριση

19.06.24 | 20:52

Η Γερμανία κατάφερε να κερδίσει την μαχητική Ουγγαρία με 2-0 στην δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του ΕURO 2024 κλειδώνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Την επόμενη αγωνιστική τα «Πάντσερ» θα αγωνιστούν με την Ελβετία (23/9, 22:00) για να διεκδικήσουν την πρώτη θέση στον όμιλο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Γερμανία να έχει τον έλεγχο και να ψάχνει τον τρόπο να διασπάσει την κλειστή άμυνα της Ουγγαρίας.

Μπήκαν με φόρα οι φιλοξενούμενοι

Οι Ούγγροι θέλησαν να αιφνιδιάσουν τους Γερμανούς με τον Σάλαϊ, ωστόσο, ο Νόιερ ήταν εκεί για να αποσοβήσει τον κίνδυνο στα 15 δευτερόλεπτα.

Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 11ο λεπτό με τον Ρίντιγκερ να κάνει μία βαθιά μπαλιά στην περιοχή. Εκεί ο Χάβερτς κατέβασε ωραία την μπάλα και βρέθηκε μπροστά από τον Όρμπαν, έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της Ουγγαρίας απέκρουσε.

Ο Μουσιάλα ξεκλείδωσε την άμυνα ττης Ουγγαρίας

Η Γερμανία κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 22ο λεπτό. Ο Μουσιάλα τροφοδότησε ωραία τον Γκιντογκάν στην περιοχή, που έκανε κακό κοντρόλ, αλλά πήρε στη συνέχεια την μπάλα από τον Ορμπάν, γύρισε ξανά στον Μουσιάλα που σκόραρε.

Υπήρξε έλεγχος για ενδεχόμενο, φάουλ, αλλά το 1-0 ήταν γεγονός. Οι Γερμανοί πήραν το προβάδισμα σε μία φάση που έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο το πείσμα του Γκιντογκάν, ο οποίος πήρε την μπάλα από τον Όρμπαν και σέρβιρε το γκολ στον Μουσιάλα.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για άμεση απάντηση

Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να απαντήσουν στις ευκαιρίες. Ο Νόιερ απέκρουσε τη φοβερή εκτέλεση φάουλ του Σόμποσλαϊ και στη συνέχεια της φάσης ο Γερμανός τερματοφύλακας απομάκρυνε τον κίνδυνο με τα πόδια.

Άγγιξε την ισοφάριση στο φινάλε του ημιχρόνου

Η Ουγγαρία στις καθυστερήσει του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης, αλλά ο βοηθός σήκωσε αμέσως το σημαιάκι του.

Ο Σόμποσλαϊ εκτέλεσε φάουλ, γεμίζοντας στην περιοχή, ωστόσο δύο ποδοσφαιριστές των Ούγγρων που πήδηξαν για την κεφαλιά ήταν εκτεθειμένοι.

Ο Γκουλάτσι κράτησε όρθια την Ουγγαρία

Η πρώτη ευκαιρία για τη Γερμανία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 55 λεπτό. Ο Γκιντογκάν από δύσκολη γωνία στα δεξιά της περιοχής έπιασε ένα δυνατό σουτ με τον Γκουλάτσι να κρατάει το μηδέν, ωστόσο ο Κρόος πήρε το ριμπάουντ σούταρε με τη μία, η μπάλα βρήκε, αλλά ο κίπερ της Ουγγαρίας είχε εκ νέου απάντηση.

Ο Γκουντογκάν διπλασίασε τα τέρματα της Γερμανίας

Ο Γκουντογκάν έβαλε τις βάσεις για την  νίκη – πρόκριση!Με την τρομερή επιθετική της ποιότητα, η Γερμανία διπλασίασε το προβάδισμά.

Οι Γερμανοί κυκλοφόρησαν ωραία, ο Μουσιάλα άνοιξε στον Μίτελστεντ στα αριστερά, εκείνος βρήκε τον Γκιντογκάν στην καρδιά της περιοχής,ο οποίος πλάσαρε για το 2-0.

Στον χρόνο που απέμεινε οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, χωρίς όμως να δημιουργούν απειλητικές στιγμές μπροστά από την εστία των Ούγγρων.

Γερμανία-Ουγγαρία 2-0

Ουγγαρία (Ρόσι): Γκουλάτσι, Φιόλα, Ορμπάν, Ντάρνταϊ, Μπόλα, Νάγκι, Σέφερ, Κέρκεζ, Σαλάι, Σομποσλάι, Βάργκα

Γερμανία (Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρούντιγκερ, Τα, Μίτελσταντ, Άντριχ, Κρος, Μουσιάλα, Γκουντογκάν, Βιρτς, Χάβερτς