Superleague 2

Γιούχτας – Αιγάλεω 0-2: «Διπλό» παραμονής για το «Σίτι»

30.03.24 | 17:56

Ό,τι «έχτισε» στην πρεμιέρα των playouts του Β΄ ομίλου της Super League 2 με το τεράστιο διπλό στην Αγυά επί της Παναχαϊκής, το «γκρέμισε» σήμερα (30/03) στην Κρήτη ο Γιούχτας.

Το Αιγάλεω πέρασε νικηφόρα από την έδρα της ομάδας του Κώστα Ανυφαντάκη, με 2-0, μη επιτρέποντας στους γηπεδούχους να κάνουν ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους στη Super League 2.

Πιο απειλητικό το Αιγάλεω στο α΄ μέρος

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο 20λεπτο στο παιχνίδι, το Αιγάλεω μετά το 25ο λεπτό επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του και σε δύο περιπτώσεις «άγγιξε» το γκολ.

Στην πρώτη, στο 27΄ το σουτ του Βάρκα από πλεονεκτική θέση ανάγκασε τον Κόλλια σε σπουδαία επέμβαση σε κόρνερ. Δέκα λεπτά μετά και πάλι η αθηναϊκή ομάδα έχασε σημαντική ευκαιρία για να προηγηθεί.

Από τη σέντρα του Καρίκι, ο Βάρκας βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, αλλά και πάλι ο Κόλλιας βρήκε νικητής στη μεταξύ τους μονομαχία, διώχνοντας σε κόρνερ την κεφαλιά του επιθετικού των φιλοξενούμενων.

Επιβραβεύτηκε η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων

Και πάλι το «Σίτι» μπήκε πιο απειλητικά στην επανάληψη. Ο Κόλλιας, όμως, ήταν ανίκητος και στο 53΄ , όταν ήταν ξανά σε ετοιμότητα μετά το σουτ του Βάρκα. στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ.

Στο 61΄, όμως, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να διατηρήσει ξανά ανέπαφη την εστία του. Μετά το σουτ του Σταμένκοβιτς, απέκρουσε προσωρινά τη μπάλα, η οποία στρώθηκε στο Ναζίμ κι ο τελευταίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να τη στείλει στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 70΄ ήταν η πρώτη φορά που οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν απειλητικοί προς την εστία του Κυρίτση, αλλά το σουτ του Γκίνη κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του. Οκτώ λεπτά μετά τον συγκρότημα της Κρήτης έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς, με τον Νοικοκυράκη να πλασάρει ελάχιστα άουτ.

Ευκαιρίες ο Γιούχτας, γκολ το Αιγάλεω

Η ομάδα των Αρχανών είχε ανεβάσει την απόδοσή της στην προσπάθεια για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε κι έτσι το έργο της παραμονής δυσκολεύει ακόμη περισσότερο.

Οι όποιες ελπίδες των γηπεδούχων για την «σώσουν την παρτίδα» εξαφανίστηκαν στο 89΄. Σε αντεπίθεσή τους οι Αθηναίοι έφτασαν στο 2-0 με σκόρερ τον Σταμένκοβιτς, ο οποίος δέχτηκε και κίτρινη κάρτα για τον τρόπο που πανηγύρισε.

Γιούχτας – Αιγάλεω 0-2

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης): Κόλλιας, Τσίρης (71΄ Θεοδωράκης), Τζανής, Μπρους (71΄ Κωστανάσιος), Μπουτσάκης, Κόλα, Λώλης, Νοικοκυράκης, Μπουρσέλης (65΄ Γκίνη), Δασκαλάκης (65΄ Κίσσας), Αλεξόπουλος

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Καρρίκι, Παυλάκης (77΄ Μπλάκσον), Ζιούλης, Ευαγγέλου, Κωσταντακόπουλος, Μπάμπης (77΄ Μίκου), Βάρκας, Νταβιώτης (46΄ Σταμένκοβιτς), Ναζίμ (65΄ Δημητριάδης), Μπουλλάρι (71΄ Γαρουφαλιάς)