Euro 2024

Γκάρεθ Σαουθγκέιτ: Ο πλέον στοχοποιημένος με… αριθμούς ρεκόρ

12.07.24 | 22:32

Γράφει: Θέμης Τόγιας

Η Αγγλία νίκησε την Ολλανδία στους ημιτελικούς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, το βράδυ της Τετάρτης (10/7), με 2-1, εξασφαλίζοντας το δεύτερο «εισιτήριο» (πρώτη το έκανε η Ισπανία) για τον τελικό του Euro 2024.

Τα «Τρία Λιοντάρια» θα βρεθούν για δεύτερη φορά σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, πρώτη εκτός του  Νησιού και θα προσπαθήσουν να κατακτήσουν το πρώτο τους τρόπαιο στο συγκεκριμένο τουρνουά.

Η αλήθεια είναι ότι η Αγγλία συγκαταλεγόταν στα φαβορί πριν από την έναρξη του Euro, αλλά η απόδοσή της στον αγωνιστικό χώρο προκάλεσε έντονο προβληματισμό και αμφιβολίες.

Παρ΄ όλα αυτά κατάφερνε με κάποιο τρόπο να προχωρά και να έχει φτάσει, πλέον, στον τελευταίο αγώνα της διοργάνωσης, διεκδικώντας τον τίτλο απέναντι στη «φούρια ρόχα».

Στη φάση των «16» η Αγγλία αντιμετώπισε τη Σλοβακία και κατάφερε να προκριθεί στους προημιτελικούς χάρη στο γκολ ισοφάρισης του Τζουντ Μπέλιγχαμ στις καθυστερήσεις και στο νικητήριο του Χάρι Κέιν στο ξεκίνημα της παράτασης.

Στους προημιτελικούς, δεν κατάφερε να σκοράρει κατά της Ελβετίας στα 120 λεπτά παιχνιδιού και χρειάστηκαν τα πέναλτι για να μπορέσει να βρεθεί στους «4».

Το βράδυ της Τετάρτης, οι Άγγλοι τα κατάφεραν ξανά, αυτή την φορά απέναντι στην Ολλανδία, με το γκολ του Όλι Γουότκινς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, έχει δεχθεί έντονη κριτική στη διάρκεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για την εικόνα της Εθνικής Αγγλίας στον αγωνιστικό χώρο, για τις αλλαγές που κάνει, αλλά και τον τρόπο που προσεγγίζει τα ματς.

Ωστόσο, ότι κι αν έχει λεχθεί ή, γραφτεί, οι αριθμοί του δείχουν εντελώς διαφορετικά πράγματα, δείχνουν έναν προπονητή των… ρεκόρ.

Τα νούμερά του εντυπωσιάζουν

Ο 53χρονος τεχνικός έχει καταγράψει ένα εντυπωσιακό ρεκόρ ως προπονητής της Αγγλίας στα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα.

Είναι ο πρώτος στα χρονικά του τουρνουά που έχει οδηγήσει την ομάδα του για 13 συνεχόμενους αγώνες χωρίς ήττα.

Από τότε που ανέλαβε, η Αγγλία έχει καταγράψει μία αξιομνημόνευτη επίδοση με πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες στο Euro 2020 και τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες στη διάρκεια της τρέχουσας διοργάνωση του 2024.

Κανένας άλλος

Επιπλέον, είναι αυτός που κατάφερε να οδηγήσει τα «Τρία Λιοντάρια» σε δύο συνεχόμενους διεθνείς τελικούς, επίτευγμα που δεν έχει καταφέρει ποτέ άλλος Άγγλος προπονητής.

Με αυτά τα αποτελέσματα, ο εκλέκτορας της Αγγλίας έχει γράψει το όνομά του στην ιστορία του ποδοσφαίρου, δημιουργώντας μεγάλες προσδοκίες για την επόμενη μάχη της Εθνκής στον τελικό κατά της Ισπανίας.