Τιμήθηκε ο Λιονέλ Μέσι Credits: Χ/ Inter Miami

Διεθνή

Γκρίνια Μέσι στη σούπερ ανατροπή της Ίντερ Μαϊάμι (vids)

12.05.24 | 09:06

Μια πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε η Ίντερ Μαϊάμι, στην προσπάθεια που κάνει για να διακριθεί στο πρωτάθλημα του MLS, θέλοντας να αφήσει πίσω της, την πολύ κακή χρονιά που είχε το 2023.

Συγκεκριμένα, η ομάδα από τη Φλόριντα πέρασε από το Μόντρεαλ, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 3-2, ανατρέποντας το εις βάρος της 2-0, με το οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ 22’ με τον Μπράις Ντιούκ και έκαναν δυο, τα τέρματά τους, στο 32’ με Ζιλ-Άντονι Βιλσέν.

Η Ίντερ Μαϊάμι κατάφερε να ισοφαρίσει πριν βγει το ημίχρονο με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Ματίας Ρόχας στο 44’ και προβολή του Λουίς Σουάρες στο 45+3’. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε με κοντινό πλασέ του Μπέντζαμιν Κρεμάσκι στο 59’.

Την δικιά του… πινελιά, έβαλε στο παχνίδι και ο Λιονέλ Μέσι, με μάλλον αρνητικό πρόσιμο.

Και αυτό, διότι στο 43ο λεπτό, δέχτηκε τις περιποιήσεις του ιατρικού τιμ και έπρεπε να περιμένει ένα δίλεπτο για να επιστρέψει στο ματς βάσει του νέου κανόνα στο MLS.

Ο Αργεντινός σταρ όσο περίμενε στη γραμμή του πλαγίου άουτ να επιστρέψει, γύρισε στην κάμερα και είπε «με τέτοιους κανονισμούς δεν πάμε πουθενά», δείχνοντας με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο, τη δυσφορία του.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Μέσι παραμένει στην κορυφή της ανατολικής περιφέρειας με 27 βαθμούς σε 13 παιχνίδια, στο MLS.