ΓΠΟ Γιάννενα - Αστέρας Τρίπολης 0-5: Ιστορική πρώτη πρόκριση για την ομάδα της Αρκαδίας Φωτογραφία: asterastripolis.gr

Ποδόσφαιρο Γυναικών

ΓΠΟ Γιάννενα – Αστέρας Τρίπολης 0-5: Ιστορική πρώτη πρόκριση για την ομάδα της Αρκαδίας

04.04.24 | 12:01

Ο Αστέρας Τρίπολης ξεκίνησε με… το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο Ελλάδας κόντρα στον ΓΠΟ Γιάννενα (5-0) και πήρε τη πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Οι παίκτριες του Αστέρα είχαν την κατοχή, την αποτελεσματικότητα και προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με 4-0. Η Μοσκοφίδου πέτυχε χατ-τρικ με γκολ στο 3ο, 18ο και 41ο λεπτό. Με ένα ακόμα γκολ από την Μπάσκα στο 19′ οι Αρκάδες έβαλαν γερές βάσεις για την πρόκριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάλλιαρη με γκολ στο 65ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0, ενώ από το σημείο εκείνο και μετά έκαναν διαχείριση δυνάμεων και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και στην ιστορική πρώτη πρόκριση στον θεσμό του Kυπέλλου.