Παναργειακός Φωτογραφία: facebook Παναργειακός ΑΠΟ 1926

Γ' Εθνική

Γ΄ Εθνική – Γ΄ Όμιλος: Μάχη «σώμα με σώμα» Παναργειακού και Κορίνθου για την άνοδο

07.04.24 | 18:35

Αμετάβλητη έμεινε η κατάσταση στην κορυφή του βαθμολογικούυ πίνακα του Γ΄ ομίλου της Γ΄ Εθνικής, μετά τις νίκες των δύο πρωτοπόρων, Παναργειακού (2-0 την Ερμιονίδα) και Κορίνθου (3-0 την Εράνη Φιλιατρών).

Στη μάχη της παραμονής κι ενώ απομένουν τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε (30ή η σημερινή), το Μαρκό ουσιαστικά εξασφάλισε την παρουσία του στην κατηγορία μετά το μεγάλο «διπλό» επί της Ρόδου (3-1), όπως επίσης και νωρίτερα η ΑΕΡ Αφάντου με την ανατροπή επί της Μυκόνου.

Η μάχη για την άνοδο συνεχίζεται

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα ο Παναργειακός επιβλήθηκε στην έδρα του με 2-0 της Ερμιονίδας, σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 11′  ο Τσιώλης έβαλε μπροστά τους Αργίτες και πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Ηλιόπουλος «κλείδωσε» τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Την ίδια ώρα η Κόρινθος χρειάστηκε λιγότερο από 60 λεπτά για να «καθαρίσει» το παιχνίδι με την υποβιβασμένη Εράνη Φιλιατρών. Πρωταγωνιστής για την ομάα του Ισθμού ήταν ο Ροχάνο, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα επτά λεπτών στο β΄ ημίχρονο.

Νίκη παραμονής το Μαρκό

«Τρίποντο» παραμονής πέτυχε το Μαρκό στη Ρόδο με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους νησιώτες και πριν τη συμπλήρωση του 20λεπτου είχαν σκοράρει δύο φορές με τους Γιαννιτσάνη και Λαζαρίδη.

Τα πάντα τελείωσαν στο 65΄ με το τρίτο γκολ από τον Αλεξίου και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 87΄ με τον Μπαρμπαρούση.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 30ης αγωνιστικής:

• ΑΕΡ Αφάντου-Μύκονος 2-1 (84΄ Γκέτσι, 90′ +3 Κιοσέογλου – 63′  Παπαδόπουλος)
  • ΑΟ Πυλίου Κω – Βύζας Μεγάρων 2-0 (20′  Τσιτσεκίδης, 70′  αυτ.)
  • Ελλάς Σύρου – Παναιγιάλειος 3-1 (28′  Ζάχι, 90’+1 Μηνάς, 90’+4 Μελισσόπουλος – 34′  Μακρής)
  • Θύελλα Ραφήνας – ΑΕ Μεσολογγίου 2-0 (50′  Ζαπατίνας, 63΄ Ντάφλας)
  • Κόρινθος – Εράνη Φιλιατρών 3-0 (25′  Καλούσης, 52΄, 59′  Ροχάνο)
  • Παναργειακός – Ερμιονίδα 2-0 (11′  Τσιώλης, 57′  Ηλιόπουλος)
  • Πανελευσινιακός – Αστέρας Βάρης 0-1 (24′  Χριστίνης)
  • ΠΑΟ Βάρδας – Ιάλυσος 2-0 (3′  Σπανός, 45΄+2 Μικελάτος)
  • Ρόδος – Μαρκό 1-3 (87′  Μπαρμπαρούσης – 3΄ Γιαννιτσάνης, 19′  Λαζαρίδης, 65′  Αλεξίου)