ΑΕΚ

H… δουλειά έγινε και με το παραπάνω!

14.04.24 | 23:59

Γράφει: Άκης Γεωργίου

Ένα από τα σημαντικά πράγματα που είχε η ΑΕΚ το βράδυ της Κυριακής (14/4) στη Νέα Φιλαδέλφεια ήταν η αποτελεσματικότητα. Το γεγονός ότι η «Ένωση» κατάφερε να βρει δυο γκολ στην τρίτη της τελική προσπάθεια της στο πρώτο μέρος, μαρτυρά του λόγου το αληθές και τη βασική αιτία που το ματς ξεκλείδωσε με χαρακτηριστική άνεση, με την ΑΕΚ να παίρνει το πουσάρισμα για να πιάσει τα καλά της στάνταρ όπως συνέβη στο πρώτο ημίχρονο.

Η «Ένωση» έκανε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας καλό βαθμό στο συνδυαστικό παιχνίδι, πιέζοντας ψηλά και έχοντας σε καλή μέρα αρκετά από τα πρώτα βιολιά της: Τον Πόνσε που σκόραρε ξανά, τον Ελίασον που δημιουργούσε συνέχεια ρήγματα, τον Γκατσίνοβιτς που έδωσε ξανά τις μάχες του, τον Χατζισαφί που συμμετείχε στο δημιουργικό κομμάτι.

Ο Πόνσε και το… όπλο του

Πρέπει να γίνει ειδική αναφορά στον Πόνσε ο οποίος από εκείνο τον αγώνα κόντρα στον Ατρόμητο στο Περιστέρι τον χειμώνα έχει γίνει μια πολύτιμη μονάδα για την ΑΕΚ θυμίζοντας ξανά τον παλιό καλό του εαυτό της σεζόν 18-19. Σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Αργεντινός επιθετικός έδωσε στην ομάδα ουσία καλύπτοντας με τον καλύτερο τρόπο το κενό του Λίβαϊ Γκαρσία και ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την συνεισφορά του στο σκοράρισμα με δυο ακόμα μαζεμένα γκολ. Είναι κομβικής σημασίας για την ΑΕΚ το να έχει σε καλή κατάσταση τους επιθετικούς της ειδικά αυτή την περίοδο, και γίνεται ακόμα πιο σπουδαίο το γεγονός πως η ομάδα μέσα από το ίδιο της το ρόστερ μπορεί να καλύψει το κενό του Γκαρσία, την κάλυψη του οποίου μόνο εύκολο εγχείρημα δεν το λες.

Σβησμένο τελευταίο μισάωρο

Έχοντας πίσω της την εφιαλτική εξέλιξη στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ στον οποίο είχε ακριβώς το ίδιο προβάδισμα όπως και κόντρα στον Άρη (2-0), η ΑΕΚ στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα επέλεξε να σβήσει το παιχνίδι. Είναι χαρακτηριστικό πως από το 60ό λεπτό και μετά έγιναν μόλις δύο τελικές προσπάθειες, μία για την κάθε ομάδα. Παρότι και σε εκείνο το διάστημα η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που έδειχνε να είναι πιο απειλητική χωρίς ωστόσο να καταφέρει να μετουσιώσει την απειλή που άσκησε στον αντίπαλο σε καθαρή ευκαιρία.

Έπρεπε να γίνει η δουλειά

Για την ΑΕΚ το ματς με απέναντι στον Άρη δεν έχει και τόσο μεγάλη κουβέντα υπό την έννοια ότι το βασικό απαιτούμενο ήταν να γίνει η δουλειά. Με δύο αρνητικά αποτελέσματα πίσω της απέναντι σε Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ δεν υπήρχε μεγάλη πολυτέλεια για το παραμικρό στραβοπάτημα όχι μόνο στον αγώνα με τον Άρη στη Νέα Φιλαδέλφεια αλλά και σε αυτόν που ακολουθεί στην Θεσσαλονίκη. Η ΑΕΚ ξεκίνησε αυτό το Σαββατοκύριακο γνωρίζοντας ότι έχει υποχρέωση νίκης στα δύο επόμενα παιχνίδια της, πήρε την πρώτη και τώρα ετοιμάζεται να ταξιδέψει την ερχόμενη Κυριακή στην Θεσσαλονίκη για ένα ακόμα παιχνίδι με εξίσου μεγάλη υποχρέωση νίκης.

Έβγαλε την αντίδραση που έψαχνε

Το γεγονός ότι η ομάδα κατάφερε να βγάλει αντίδραση, να έχει ουσία στο παιχνίδι της, να παίξει κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο και να πλησιάσει τα ψηλά ταβάνια της είναι μια πολύτιμη σούμα, ενόψει συνέχειας για μια ομάδα που ήθελε όσο τίποτα ένα γερό πάτημα στα πόδια της και είχε ανάγκη να πιστέψει ξανά στον εαυτό της. Αυτό δε σημαίνει, βέβαια, ότι η ομάδα έπαψε να πιστεύει στον εαυτό της, ωστόσο κακά τα ψέματα καμιά φορά τα φέρνει ζωή έτσι στο ποδόσφαιρο με τα αποτελέσματα, που οι συνθήκες σε ρίχνουν στα σχοινιά και χρειάζεσαι το κάτι που θα σε αναζωπυρώσει. Αυτό το κάτι η ΑΕΚ το βρήκε στον αγώνα με τον Άρη. Δεν αρκεί φυσικά από μόνο του, όμως μπορεί να αποτελέσει τη βάση των όσων η ομάδα θα προσπαθήσει να χτίσει στη συνέχεια με αφετηρία το «Κλεάνθης Βικελίδης».