Βασίλης Φωτιάς Φωτογραφία: Intime

Διαιτησία

Η «ακτινογραφία» των διαιτητών – Πάτησε το… γκάζι o Φωτιάς

06.02.24 | 12:31

Το monobala.gr συνεχίζει την ανάλυση των διαιτητών που σφύριξαν στις αναμετρήσεις των παιχνιδιώντης 21ης αγωνιστικής της Super League.

Η εκρηκτικότητα του Φωτιά

Ο Βασίλης Φωτιάς είχε δύσκολο έργο στο παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννινα με τη Λαμία (1-4). Η αναμέτρηση είχε καταιγιστικό ρυθμό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι παίκτες των δύο ομάδων δεν σήκωσαν το πόδι από το… γκάζι και το ίδιο αναγκάστηκε να κάνει και ο ρέφερι. Υπάρχει μία φάση την οποία μπορείτε να αναζητήσετε στο διαδίκτυο, στα στιγμιότυπα του αγώνα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν 2-1 υπέρ της Λαμίας, η οποία εκδήλωσε ταχύτατη αντεπίθεση, παίρνοντας την μπάλα στον χώρο του κέντρου. Τέσσερις φιλοξενούμενοι το πέρασαν γρήγορα και κατευθύνθηκαν προς την αντίπαλη περιοχή. Τέσσερις γηπεδούχοι επέστρεψαν για να αμυνθούν. Ο Φωτιάς βρισκόταν πίσω και πραγματοποίησε ένα φοβερό σπριντ για να ακολουθήσει την φάση. Κάποια στιγμή κατάφερε να περάσει τον Τσιλούλη, ο οποίος ανέβαινε από την δεξιά πλευρά!!! Οι παίκτες των δύο ομάδων και ο διαιτητής θύμισαν αθλητές σε κούρσα 100 μέτρων στο στίβο. Το γκολ τελικά δεν μπήκε αλλά η όλη φάση ήταν από τις πιο εντυπωσιακές της αναμέτρησης. Ο Φωτιάς έδειξε την εκρηκτικότητα που διαθέτει και το εξαιρετικό επίπεδο της φυσικής του κατάστασης. Το κυριότερο όμως ήταν ότι βρισκόταν κοντά στην μπάλα και πρόλαβε να αντιδράσει σωστά.

«Σφύρα το για να μην χάσουμε την πτήση»

Καλό ρυθμό είχε και το παιχνίδι του ΟΦΗ με την Κηφισιά (1-2). Η αγωνία κράτησε μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να πιέζουν για την ισοφάριση και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται με πάθος για να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Ο Βαγγέλης Μανούχος κλήθηκε αρκετές φορές να πάρει αποφάσεις σε δυνατά μαρκαρίσματα και σε καμία περίπτωση δεν έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στον πάγκο της Κηφισιάς, που «καιγόταν» περισσότερο για τους βαθμούς, η αδρεναλίνη είχε χτυπήσει «κόκκινο» από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Τα πράγματα δεν ηρέμησαν ούτε όταν ο Οζέγκοβιτς άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι στο 10ο λεπτό.  Το ματς έφτασε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ο Γιώργος Κασναφέρης είπε αστειευόμενος στον διαιτητή: «Βαγγέλη σφύρα το. Έχουμε πτήση να προλάβουμε». Ο Μανούχος γέλασε πολύ με το χιούμορ του πρώην ρέφερι και νυν συμβούλου της Κηφισιάς. Το μετέφερε αμέσως μέσω του συστήματος ενδοεπικοινωνίας στους βοηθούς και στον τέταρτο διαιτητή γιατί ήταν πετυχημένο το αστείο του Κασναφέρη. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο του έδειξε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Με εντελώς διαφορετικό ύφος. Όταν «σκοτεινιάζει» το βλέμμα του Μανούχου είναι δύσκολα τα πράγματα για τους ποδοσφαιριστές ή τα μέλη του τεχνικού επιτελείου.

Η «κόντρα» Μανούχου – Οζέγκοβιτς

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού στο Ηράκλειο ο Μανούχος πλησίασε τον Οζέγκοβιτς, μπροστά στους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές της Κηφισιάς και του είπε: «Μην αρχίσεις να πέφτεις και σήμερα για να πάρεις φάουλ. Πρόσεχε γιατί αν το κάνεις δεν γλιτώνεις την κάρτα…» Ο επιθετικός της Κηφισιάς απάντησε με κίνηση του χεριού για να επιβεβαιώσει στον διαιτητή ότι κατάλαβε τι του είπε. Τελικά στο 72ο λεπτό αντίκρισε την κίτρινη κάρτα. Όχι όμως για «βουτιά» αλλά για αγκωνιά σε αντίπαλο. Ο Οζέγκοβιτς διαμαρτυρήθηκε ότι δεν είχε χρησιμοποιήσει το χέρι αλλά δεν έπεισε τον διεθνή ρέφερι. Ο Μανούχος είχε σφυρίξει φέτος και το παιχνίδι Κηφισιά-Ολυμπιακός (2-3) και γνωρίζει καλά πως συμπεριφέρεται σε κάποιες περιπτώσεις ο Σέρβος ποδοσφαιριστής στον αγωνιστικό χώρο. Το πρόβλημα με τον Οζέγκοβιτς είναι ότι τον έχουν πάρει χαμπάρι και άλλοι διαιτητές. Το ίδιο συνέβαινε και με τον Ακούνια πριν αποχωρίσει από τη Λαμία για οικογενειακούς λόγους. Οι διαιτητές παρακολουθούν όλους τους παίκτες. Διαμορφώνουν φυσικά άποψη όταν σφυρίζουν τα παιχνίδια των ομάδων τους. Όταν τους έχουν κοντά στο γήπεδο αλλά και από την τηλεόραση. Ο Οζέγκοβιτς πρέπει να είναι πιο προσεκτικός στη συνέχεια πρωταθλήματος.

Ο Σιδηρόπουλος τους… έκοψε τον τσαμπουκά

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα Ατρόμητος-ΠΑΟΚ (0-2) ο Τάσος Σιδηρόπουλος αναγκάστηκε να δείξει την κίτρινη κάρτα στους δύο προπονητές. Στον Σάσα Ίλιτς και στον Ραζβάν Λουτσέσκου καθώς επικράτησε ένταξη μεταξύ των δύο πάγκων. Ο διεθνής διαιτητής δεν μπήκε στη διαδικασία να διαπιστώσει τι είπε ο καθένας και ποιος άρχισε τον τσαμπουκά. Τους τιμώρησε για να στείλει μήνυμα στους υπόλοιπους. Δεν τον ενδιέφερε αν η κόντρα ξεκίνησε από τους βοηθούς τους ή κάποιον άλλον στους πάγκους. Αν όντως ίσχυε αυτό όφειλαν να τους έχουν συγκρατήσει ο Λουτσέσκου και ο Ίλιτς. Θεωρεί δηλαδή ότι έχουν ευθύνη οι δύο προπονητές όταν χάνεται ο έλεγχος στον πάγκο. Την ίδια τακτική ίσως πρέπει να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι ρέφερι. Άλλωστε και να αποβάλουν τον βοηθό ή τον φροντιστή κατά τη διάρκεια του αγώνα δεν θα αλλάξει κάτι. Με τον προπονητή συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Με το που δείχνει ο διαιτητής την κίτρινη κάρτα άπαντες ηρεμούν. Ως δια μαγείας…