01.03.24 | 08:56

Γράφει: Θάνος Κονταξής

Ο Εζέκιελ Πόνσε βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα, καθώς έχει βρει εννιά φορές δίχτυα στα έξι τελευταία παιχνίδια του και χαρίζει βαθμούς και νίκες στην ΑΕΚ.

Η φετινή αναμφίβολα είναι μια παράξενη σεζόν για την ΑΕΚ. Στο πρώτο κομμάτι της δεύτερης χρονιάς του Ματίας Αλμέιδα στον πάγκο της, η Ένωση είχε κάμποσα σκαμπανεβάσματα τα οποία οφείλονταν κατά ένα βαθμό σε τραυματισμούς αλλά και στην ευρωπαϊκή της παρουσία.

Με την είσοδο όμως της νέας χρόνιας, η εικόνα άλλαξε προς το καλύτερο. Η ΑΕΚ σε 10 αγώνες πρωταθλήματος εντός του 2024, μετράει οκτώ νίκες και μόλις δύο ισοπαλίες στην OPAP Arena με τον Παναθηναϊκό και στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ. Γεγονός που την έχει βάλει οδηγό στον βαθμολογικό πίνακα της Super League. Μοναδικό μελανό σημείο, ο αποκλεισμός από τον Άρη για το Κύπελλο Ελλάδας.

Ένα όμως από τα «θύματα» αυτού του μουδιασμένου πρώτου τριμήνου ήταν ο Εζέκιελ Πόνσε.

Η δύσκολη αρχή και το ένα γκολ σε 475 λεπτά

Ο Εζέκιελ Πόνσε αποκτήθηκε το καλοκαίρι έναντι 3,5 εκατομμυρίων ευρώ, ως ακόμα μία πολυτελή λύση για το νούμερο «9». Μία θέση στην οποία η Ένωση έχει τον ακριβότερό της παίκτη και τον αρχηγό της, Λιβάι Γκαρσία και Σέρχιο Αραούχο, που έχουν σκοράρει πάνω από 90 γκολ με τη φανέλα της ομάδας σε 300 εμφανίσεις. Μιλάμε για τους δύο από τους πιο γόνιμους σκόρερ στη σύγχρονη ιστορία του συλλόγου.

Από τη στιγμή μάλιστα που ο Λιβάι, παρέμεινε στην ΑΕΚ, ήταν δεδομένο πως το δεύτερο ξεκίνημα του Πόνσε στην ομάδα θα ήταν δύσκολο.Κανείς όμως δεν το περίμενε τόσο δύσκολο.

Ο 26χρονος φορ μέχρι και τις 14/1 (18η αγωνιστική) είχε σκοράρει μόλις μία φορά με τα «κιτρινόμαυρα» στο 1-1 της Νέας Φιλαδέλφειας με τον Ολυμπιακό για την 4η αγωνιστική. Βέβαια, είχε σκοράρει και το νικητήριο γκολ στο Μπράιτον, αλλά αυτό έσβησε μπροστά στη… λειψυδρία του Πόνσε.

Σε αυτό το διάστημα, ο Αργεντινός βρέθηκε σε 14 αποστολές, παίζοντας 12 ματς. Τουτέστιν, σε δύο ματς δεν χρησιμοποιήθηκε. Ποια ήταν αυτά τα ματς; Αμφότερα ήταν εναντίον του Παναθηναϊκού. Αγώνες δηλαδή που κρίθηκαν στο νήμα (1-2 και 2-2). Σε αυτά τα 12 παιχνίδια, ο Πόνσε έπαιξε βασικός στα πέντε, συμπλήρωσε 90λεπτό μόλις σε ένα (με τον Ολυμπιακό), ενώ αγωνίστηκε 475 αγωνιστικά λεπτά, από τα 1080 που θα ήταν το απόλυτο. Δηλαδή, μόλις στο 43% των διαθέσιμων λεπτών.

Το χειρότερο είναι πως τη συγκεκριμένη περίοδο, η ΑΕΚ μόνο πλήρης δεν ήταν. Ο Λιβάι είχε χάσει τις 10 από τις 13 πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος ενώ ο Αραούχο, έπαιξε μόλις μια φορά μεταξύ 30/10 και 7/1, χάνοντας οκτώ αγώνες της Super League.

Ολοκληρωτική αλλαγή και 9 γκολ σε 6 αγώνες

Με την επιστροφή της ΑΕΚ στις πειστικές εμφανίσεις, είδαμε και τον Πόνσε να παρουσιάζει το πλούσιο ταλέντο που έχει στο σκοράρισμα. Το ότι η ομάδα άρχισε να έχει καλύτερη αγωνιστική εικόνα μπορεί να βοήθησε τον Αργεντινό. Μπορεί όμως, η αισθητή παρουσία του Πόνσε στην ενδεκάδα της ΑΕΚ, να ήταν αυτή που έβαλε και την ομάδα σε έναν πιο σταθερό δρόμο.

Από τη 19η αγωνιστική μέχρι και την 25η, ο 26χρονος φορ μετράει εννιά τέρματα σε έξι ματς, τα τέσσερα εκ των οποίων ως βασικός.

Σε αυτό το διάστημα έχει πετύχει ένα χατ-τρικ και τρεις ντοπιέτες που λένε και στην Ιταλία.  Συνολικά έχει συμπληρώσει 360 αγωνιστικά λεπτά, από τα 540 λεπτά που θα μπορούσε. Δηλαδή, από το 43%, εκτοξεύθηκε στο 66%.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά έχει φτάσει τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα, όντας πλέον 5ος σκόρερ της διοργάνωσης μαζί με τους Οζέγκοβιτς, Καρλίτος και Ντεσπόντοφ. Επίσης, είναι ο δεύτερος σκόρερ της ομάδας του στη Super League, βλέποντας μονάχα την πλάτη του Λιβάι Γκαρσία που έχει 11 γκολ σε 12 παιχνίδια.

Η εμπιστοσύνη εξαργυρώνεται με γκολ και βαθμούς

Ο επιθετικός στο ποδόσφαιρο, είναι κάτι σαν τον σουτέρ στο μπάσκετ. Είναι δύσκολο αν δεν βρει ρυθμό, να μπορεί να αποδώσει. Σίγουρα υπάρχουν και παίκτες που μπορούν δώσουν περισσότερα σε μικρότερο χρονικό διάστημα, ωστόσο αυτές είναι οι ελάχιστες εξαιρέσεις.

Ο Πόνσε έκανε μια δίκαιη ανταλλαγή με τον Αλμέιδα. Ο Αργεντινός τεχνικός έδειξε εμπιστοσύνη και έδωσε λεπτά στον 26χρονο φορ κι αυτός του έδωσε πίσω γκολ.

Επίσης του έδωσε βαθμούς και συγκεκριμένα δώδεκα. Αυτό γιατί, τα γκολ που έχει πετύχει ο Πόνσε αυτό το διάστημα είναι γκολ που έκριναν το ματς.

• Στο 5-0 εναντίον του Ατρόμητου στο Περιστέρι, ο Αργεντινός πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της αναμέτρησης μέχρι το 15′, πριν φτάσει στο χατ-τρικ στο 58’.
  • Στο εντός έδρας 3-0 επί του ΟΦΗ σημείωσε και πάλι τα δύο πρώτα γκολ ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90+6 ο Φαν Φέερτ.
  • Στο επίσης εντός έδρας 4-2 εναντίον του Αστέρα Τρίπολης βρήκε ξανά δύο φορές δίχτυα ως το 26’, κάνοντας το γρήγορο 2-0.
  • Τέλος, στο ματς της Τετάρτης κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στη Νέα Φιλαδέλφεια, πέρασε ως αλλαγή στο 45’ στη θέση του Λιβάι κι ενώ το σκορ ήταν 1-2 για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου. Με δύο γκολ στο 69’ και το 79’ όμως, κλείδωσε ακόμα μια νίκη για την ομάδα του.

Η μεταγραφή στη Ρόμα και η δεύτερη ευκαιρία την ΑΕΚ

Συχνά το ξεχνάμε, αλλά ο Πόνσε είναι ο παίκτης που ανάγκασε τη Ρόμα να βγάλει από τα ταμεία της τέσσερα εκατομμύρια ευρώ για να τον αποκτήσει το 2015, όντας σε ηλικία 18 ετών. Ο Αργεντινός είχε ήδη κάνει το ντεμπούτο του από τα 16 με τη Νιούελς Ολντ Μπόις και θεωρούταν σπουδαίο ταλέντο.

Η κατάσταση όμως δεν εξελίχθηκε όπως θα ήθελε. Μέτριες παρουσίες στην ιταλική πρωτεύουσα όπως και στις Λιλ και Γρανάδα πριν τη σεζόν 18/19 ο επιθετικός από το Ροζάριο πάει στην ΑΕΚ ως δανεικός.

Με την Ένωση τα πήγε καταπληκτικά. Σημείωσε 16 γκολ στο πρωτάθλημα, φτάνοντας σε σημείο να έχει σκοράρει σε έξι διαδοχικά ματς ενώ βρήκε δίχτυα και πέντε φορές στο Κύπελλο Ελλάδας, οδηγώντας την ομάδα του στον τελικό τον οποίο όμως έχασε με 1-0 από τον ΠΑΟΚ. Περίεργο αλλά ο Πόνσε δεν κέρδισε το βραβείο του πρώτου σκόρερ εκείνη τη χρονιά, με τα 19 τέρματα του Ευθύμη Κουλούρη να τον τοποθετούν στην κορυφή.

Ακολούθησαν 2,5 χρόνια στην Σπαρτάκ Μόσχας κι άλλος 1,5 χρόνος στην Έλτσε, πριν ο Πόνσε επιστρέψει ξανά στην αγαπημένη του ΑΕΚ.