Οι πληγωμένοι «βίολα» της Πράγας...ψάχνουν εκδίκηση στην «ΑΕΚ Arena» Monobala Creative team Foivos Mouratidis

UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE

Η έμπειρη Φιορεντίνα αναζητά «εκδίκηση» για το περσινό χαμένο τρόπαιο

29.05.24 | 08:30

Γράφει: Editor

H Φιορεντίνα θα έχει και δεύτερη ευκαιρία το βράδυ της Τετάρτης (29/5) να κατακτήσει την κούπα του Europa Conference League απέναντι στον Ολυμπιακό (22:00) στην «ΑΕΚ Arena»

Oι «Βιόλα» έχουν έρθει στην Αθήνα και ευελπιστούν αυτή την φορά να έχει διαφορετική κατάληξη ο τελικός σε σχέση με τον περσινό χαμένο κόντρα στην Γουέστ Χαμ.

Από την άλλη μεριά, ο Ολυμπιακός θέλει να γράψει ιστορία και να γίνει η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά κύπελλο Ευρώπης σε επίπεδο ανδρών!

Το «πικρό» φινάλε στη περσινής σεζόν

Η ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο κατάφερε να πάρει την 8η θέση στο πρωτάθλημα, ενώ έφτασε ως τον τελικό του Coppa Italia χάνοντας από την Ίντερ με 2-1.

Λίγες μέρες αργότερα η ομάδα της Φλωρεντίας δεν μπόρεσε να κατακτήσει ούτε το Conference League απέναντι στην Γουέστ Χαμ.

Ο Μπόουεν λύτρωσε τη Γουέστ Χαμ…και πλήγωσε τους «Βιόλα»

Σε έναν απολαυστικό τελικό που κρίθηκε στις καθυστερήσεις, η Γουέστ Χαμ νίκησε 2-1 τη Φιορεντίνα στο «Έντεν Παρκ» της Πράγας και κατέκτησε το Europa Conference League.

Οι «Βιόλα» μπήκαν πιο κεφάτοι στο ματς, με τα «Σφυριά» να επιλέγουν να περιμένουν τον αντίπαλο στην άμυνά τους αναζητώντας τις αντεπιθέσεις, μήπως κάνουν την ζημιά.

Το παιχνίδι ήταν πολύ δυναμικό, με αρκετές διακοπές στο πρώτο ημίχρονο και, χειρότερη όλων, τον τραυματισμό του αρχηγού των Ιταλών, Κριστιάνο Μπιράγκι, όχι όμως από κάποιο τάκλιν, αλλά από ένα αντικείμενο που πέταξε από την εξέδρα κάποιος ανόητος (και ίσως μεθυσμένος) Άγγλος οπαδός.

Η μεγάλη φάση ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από σέντρα του Ντοντό μέσα στην αγγλική περιοχή, ο Κρίστιαν Κουαμέ έπιασε την κεφαλιά, ο Αρεολά έκανε καταπληκτική απόκρουση και, στην επαναφορά, ο Γιόβιτς έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας, ευρισκόμενος όμως σε θέση οφσάιντ.

Η «γκάφα» του Μπιράγκι

Στο δεύτερο μέρος, ο Ιταλιάνο έβαλε τον Καμπράλ αντί του Γιόβιτς, το ματς κυλούσε στους ίδιους ρυθμούς αλλά, για ακόμα μια φορά, το VAR είχε την τιμητική του και, εν προκειμένω, ορθότατα.

Γέμισμα στην ιταλική περιοχή προς τον Τζάροντ Μπόουεν, ο Μπιράγκι κινείται για να τον μαρκάρει, ακουμπάει ξεκάθαρα την μπάλα με το χέρι και ο Ισπανός Κάρλος Ντελ Θέρο Γκράντε  στο τελευταίο ματς της καριέρας του, έδειξε την άσπρη βούλα, αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το VAR.

Ο σπεσιαλίστας Σαΐντ Μπενράχμα νίκησε με άψογη εκτέλεση τον Τερατσιάνο και έδωσε στη Γουέστ Χαμ ένα προβάδισμα που, με βάση την γενική εικόνα του αγώνα, ενδεχομένως και να μην άξιζε.

Άμεση απάντηση Μποναβεντούρα για το 1-1

Προτού καν εκτελεστεί το πέναλτι, ο Μόγες έβγαλε τον τραυματία Κερτ Ζουμά και έβαλε στην θέση του τον Κέρερ ενώ ο Ιταλιάνο, χωρίς να περιμένει την έκβαση της φάσης, έβαλε τον Ρικάρντο Σαπονάρα αντί του Κουαμέ.

Παρά το σοκ του εις βάρος τους γκολ, οι Ιταλοί έδειξαν χαρακτήρα και χρειάστηκαν λιγότερο από ένα πεντάλεπτο για να απαντήσουν.

Μετά από σέντρα στην περιοχή και κεφαλιά – πάσα του Νίκολας Γκονσάλες, με άψογο κοντρόλ και ακόμα καλύτερη εκτέλεση ο Τζιάκομο Μποναβεντούρα νίκησε τον Αρεολά με διαγώνιο σουτ (67’).

Ήρωας ο Μπόουεν στο 90’…χάρισε το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στους Αγγλους μετά από το 1965

Στην τελική ευθεία του αγώνα, οι δύο ομάδες έγιναν πιο προσεκτικές και συντηρητικές, με τη Γουέστ Χαμ να πλησιάζει περισσότερο στο γκολ της νίκης σε κεφαλιά του Τόμας Σούτσεκ που έβγαλε δύσκολα ο Τερατσιάνο και την Φιορεντίνα να έχει ένα μακρινό σουτ του Σοφιάν Άμραμπατ που μπλόκαρε εύκολα ο Αρεολά.

Όλα έδειχναν δεύτερη παράταση μετά από αυτή στον τελικό του Europa League, αλλά ο Τζάροντ Μπόουεν είχε διαφορετική άποψη.

Την ώρα που ο χρόνος έμπαινε στο 90’, πήρε την κάθετη πάσα από τον Λούκας Πακετά, μπήκε στην περιοχή και, με ολύμπια ψυχραιμία, νίκησε τον Τερατσιάνο και χάρισε στα «Σφυριά» μια ιστορική επιτυχία.

Οι ενδεκάδες:

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (Βιντσέντσο Ιταλιάνο): Τερατσιάνο – Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Ρανιέρι (84’ Ιγκόρ), Μπιράγκι – Άμραμπατ, Μαντραγκόρα (90′ Μπαράκ) – Κουαμέ (61’ Σαπονάρα), Μποναβεντούρα, Γκονσάλες – Γιόβιτς (46’ Καμπράλ).

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ (Ντέιβιντ Μόγες): Αρεολά – Τσουφάλ, Ζουμά (61’ λ. τρ. Κέρερ), Αζέρ, Έρμερσον – Σούτσεκ, Ράις – Μπόουεν, Λούκας Πακετά, Μπενραχμά (76’ Φορνάλς) – Αντόνιο (90′ Ογκμπόνα)