Η ευκαιρία του Μορόν να ξεπεράσει τον Κούη

20.05.24 | 11:19

Γράφει: Πάρης Τσελεπίδης

Χρειάστηκε να περάσουν 43 χρόνια για να έχει και πάλι πρώτο σκόρερ ο Άρης.

Ήταν την περίοδο 1980-1981 όταν στη θέση αυτή είχε βρεθεί ο Ντίνος Κούης για να τον διαδεχτεί τη τρέχουσα 2023-2024 ο Λορέν Μορόν.

Ο Ισπανός επιθετικός με το γκολ του στην ήττα κόντρα στον ΠΑΟΚ χθες στο Κλεάνθης Βικελίδης, όταν και ισοφάρισε σε 1-1, έφθασε τα 20 και κράτησε την πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ.

Εκεί όπου είχε βρεθεί στην κορυφή από την Τετάρτη μετά τα δύο του που είχε σημειώσει στη νίκη επί της Λαμίας με 4-2.

Δύο γκολ που του είχαν επιτρέψει να ξεκολλήσει από τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί του Ολυμπιακού με τον οποίο συγκατοικούσε μέχρι εκείνο το σημείο στα 17.

Και όπως αποδείχτηκε τον άφησε πίσω του μιας και ο Μαροκινός δεν βρήκε δίχτυα στα δύο τελευταία παιχνίδια των ερυθρολεύκων με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό.

Σε αντίθεση με τον Μορόν, ο Ντίνος Κούης, που είχε ανακηρυχθεί πρώτος σκόρερ την αγωνιστική περίοδο 1980-1981, είχε ένα γκολ περισσότερο. Είκοσι ένα, δηλαδή.

Όσα έχει ο Ισπανός επιθετικός μαζί με το γκολ στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson στο δεύτερο παιχνίδι της φάσης των «16» με την ΑΕΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Ο Μορόν ωστόσο έχει μία ακόμη ευκαιρία.

Τον τελικό του Σαββάτου με τον Παναθηναϊκό για να βρει δίχτυα και να ξεπεράσει ακόμη και τα 21 γκολ του Κούη.