Η ομάδα του πρώην παίκτη του Παναθηναικού έκανε την έκλπηξη X: Sportcell Twitter

Διεθνή

Η Καραγκιουμρούκ του Κουρμπέλη πέταξε έκτος Κυπέλλου τη Γαλατασαράι και… βλέπει Φούντα (vid)

29.02.24 | 22:27

Τη δεύτερη μεγάλη έκπληξη των προημιτελικών του Κυπέλλου Τουρκίας η Καραγκιουμρούκ του Δημήτρη Κουρμπέλη.

Το μεγάλο αουτσάιντερ στο ζευγάρι με αντίπαλο τη Γαλατασαράι επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Τράμπζονσπορ του Ταξιάρχη Φούντα και την… ομάδα του, από την οποία έχει παραχωρηθεί με τη μορφή δανεισμού.

Ο Έλληνας διεθνής χαφ μπήκε αλλαγή στο 59ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Μπερτολάτσι. Το σκορ για την Καραγκιουμρούκ λοιπόν το άνοιξε ο Μαρκάο στο 6ο λεπτό, ο οποίος με ωραίο πλασέ μετά από πάσα του Μέντες έκανε το 1-0.

Το δεύτερο τέρμα πέτυχε ο Ράιαν Μέντες στο 84′ με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, μετά από ενέργεια του πρώην «ερυθρόλευκου», Εμρέ Μορ.

Σημειώνεται πως και οι τέσσερις ομάδες που έχουν προκριθεί στα ημιτελικά έχουν… ελληνικό χρώμα. Και αυτό γιατί στο άλλο ζευγάρι η Ανκαραγκιουτσού του Τάσου Χατζηγιοβάνη και του Στέλιου Κίτσιου θα «μονομαχήσει» με την Μπεσίκτας του Φερνάντο Σάντος και του Αρτούρ Μαζουακού.