Μίλαν Φωτογραφία: X/ Youth League

Διεθνή

Η Μίλαν αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του Youth League

19.04.24 | 21:07

Η Μίλαν είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον μεγάλο τελικό του UEFA Youth League, την προσεχή Δευτέρα (22/4, 19:00).

Η Κ19 Μίλαν επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι (2-2 κ.δ.) της Πόρτο και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Youth League και θα αντιμετωπίσει τους νέους του Ολυμπιακού, που νωρίτερα πήραν επική πρόκριση επί της Ναντ.

Η Πόρτο την ανατροπή – Η Μίλαν κράτησε το καλό για το τέλος

Η Μίλαν άνοιξε το σκορ στο 12′ με τον Σκότι, όμως η Πορτο στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο του ματς και κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μεϊρέλες στο 41′.

Οι «δράκοι» έκαναν την ανατροπή με τον Γκάμπριελ Μπρας στο 65′, με τους «ροσονέρι» να πιέζουν για να φτάσουν στην ισοφάριση και να στείλουν το παιχνίδι στα πέναλτι.

Η Μίλαν έχασε αρκετές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σίμελχακ, πυ είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 90+3′, μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ζερόλι, που πέρασε και τον Πορτογάλο τερματοφύλακα.

Δεύτερος ημιτελικός που κρίθηκε στα πέναλτι

Οι Ιταλοί πήγαν με την ψυχολογία στα ύψη στη διαδικασία της ρώσικης «ρουλέτας», μετά την ισοφάριση στο φινάλε και κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση με το εύστοχο χτύπημα του Ζερόλι, με τον τερματοφύλακα των «ροσενέρι» να αποκρούει την πρώτη εκτέλεση του Μεϊρέλες, που είχε σκοράρει στην κανονική διάρκεια από την «άσπρη βούλα» και τον Πίντο Μάρτινς να στέλνει την μπάλα άουτ. Στον τελικό με 4-3 στα πέναλτι η ομάδα του Αμπάτε.

Πόρτο Κ19 – Μίλαν Κ19 2-2 (3-4 πεν.)

ΠΟΡΤΟ: Ντ. Φερνάντες, Μ. Φερνάντες, Ριμπέιρο, Μπρας, Ροντρίγκες (88′ Φερέιρα), Τεϊσέιρα (71′ Κάμπας), Ολιβέιρα, Μόρα (80′ Μαρτίνς), Σόουζα, Καντέ, Μεϊρέλες

ΜΙΛΑΝ: Ραβέιρ, Μάνι, Σίμιτς, Ενσιαλά-Μακενγκό, Μπαρτεζάγκι (87′ Μπονόμι), Στάλμαχ (66′ Λιμπεράλι), Μαλασπίνα, Τζερόλι, Σκότι, Καμάρντα (67′ Σίμελχακ), Σία (74′ Σάλα)