Η παρουσία των «Ελλήνων» στο Asian Cup (pic & vid)

09.02.24 | 20:35

Το Asian Cup δεν είναι μία διοργάνωση που κεντρίζει τα βλέμματα της δημοσιότητας, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν μπορούν να προκύψουν ιστορίες που θα ταράξουν τα «νερά» του ποδοσφαιρικού κόσμου.

Γράφει ο Γιώργος Κουρτέσης

Στη φετινή διοργάνωση, που ολοκληρώνεται με τον τελικό του Σαββάτου (10/2, 17:00), ανάμεσα στην Ιορδανία και το Κατάρ, έντονο ήταν το ελληνικό ενδιαφέρον, καθώς συμμετείχαν 4 ποδοσφαιριστές της Super League, αλλά και ένας από τη Super League 2.

Το «ελληνικό» Ιράν

Το Ιράν ήταν η χώρα, με τους περισσότερους «Έλληνες» εκπροσώπους, με τους δύο ακραίους οπισθοφύλακες της ΑΕΚ, Χατζισαφί και Μοχαμάντι να αποτελούν βασικά στελέχη της Εθνικής τους ομάδας, αλλά και τον Καρίμ Αρσαριφάρντ, ο οποίος θα φορά πλέον τα χρώματα του Άρη.

Οι δύο αριστεροί μπακ της Ένωσης μοιράστηκαν τον χρόνο συμμετοχής στο τουρνουά, με τον Εχσάν Χατζισαφί να δίνει την πρόκριση στα προημιτελικά στη χώρα του, καθώς ευστόχησε στο κρίσιμο τελευταίο χτύπημα στη διαδικασία των πέναλτι στους «16» κόντρα στη Συρία.

Ο Μιλάντ Μοχαμάντι είχε μία ασίστ στο γκολ του Γκαϊντί στη νίκη με 1-0 κόντρα στο Χονγκ Κονγκ για τη φάση των ομίλων, ενώ μετά την πρόκριση της εθνικής του ομάδας στα νοκ άουτ, αποχώρησε ως ελεύθερος από την ΑΕΚ για να συνεχίσει την καριέρα του στην Άδανα Ντεμίρσπορ.

Ο Ανσαριφάρντ στη φετινή διοργάνωση δεν είχε θέση στη βασική ενδεκάδα, με τους Ταρεμί και Αζμούν να μοιράζονται τα λεπτά στην κορυφή της επίθεσης. Ο Ιρανός επιθετικός πέτυχε το πρώτο γκολ της χώρας του στο τουρνουά, στο 2ο λεπτό της νικηφόρας πρεμιέρας με 4-1 κόντρα στην Παλαιστίνη, ενώ στα νοκ – άουτ αγωνίστηκε μόλις ένα λεπτό στον προημιτελικό με την Ιαπωνία.

Οι Ιρανοί έπεσαν θύμα έκπληξης, καθώς ηττήθηκαν από τους διοργανωτές Καταριανούς στον ημιτελικό με 3-2. Αυτή ήταν μία πρώτη τάξεως χαμένη ευκαιρία για το Ιράν, καθώς μετά την ήττα της Νοτίου Κορέας από την Ιορδανία ήταν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Ο μοιραίος Μασαρίποφ

Το Ουζμπεκιστάν αποτέλεσε μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις του τουρνουά, με τον Τζαλολίντιν Μασαρίποφ του Πανσερραϊκού να συνεισφέρει τα μέγιστα στην πορεία της ομάδας του μέχρι τα προημιτελικά. Εκεί ο 30χρονος ήταν ο μοιραίος για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του, καθώς αστόχησε στο τελευταίο κρίσιμο πέναλτι για την πρόκριση στους «4». Ο Ουζμπέκος επιθετικός αποτελεί πλέον παρελθόν από το σύλλογο των Σερρών, καθώς συνεχίζει την καριέρα του στην Εστεγκλάλ.

Το «μηχανάκι» της Συρίας

Την Super League 2, εκπροσώπησε ο Αμντούλ Ραχμάν Ουές της Athens Καλλιθέα, ο οποίος δεν έχασε λεπτό στη διοργάνωση, με τη Συρία να φτάνει μέχρι τη φάση των «16», εκεί οπού αποκλείστηκε από το Ιράν στη διαδικασία των πέναλτι.