Ντουάρτε και Πετράκης Φωτογραφία: Intime

Παναιτωλικός

Η τελευταία ευκαιρία του Πετράκη για να κάνει ότι και ο Αναστασίου

02.03.24 | 15:41

Ο Παναιτωλικός ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια της Stoiximan Super League στην Καισαριανή κόντρα στην Κηφισιά (3/3, 19.30) σε ένα παιχνίδι όπου η νίκη μοιάζει μονόδρομος. Η πρώτη εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα υπό τις οδηγίες του Γιάννη Πετράκη.

Ο Ρεθυμνιώτης τεχνικός καλείται να πετύχει καταρχήν ότι δεν πέτυχε ο προκάτοχός του στις τρεις ευκαιρίες που είχε. Ο Γκάμπριελ Σούρερ στα τρία εκτός έδρας παιχνίδια του στο πρωτάθλημα στον πάγκο του Παναιτωλικού από τα έξι συνολικά επίσημα που έκατσε στην άκρη του πάγκου του. Εκεί όπου είχε για ρεκόρ μία ισοπαλία στην Τούμπα με τον Πανσερραϊκό, και δύο ήττες, στο Κλεάνθης Βικελίδης από τον Άρη και στην Λαμία.

Ο Πετράκης στα δικά του εννέα εκτός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα είχε τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες. Οι τρεις ισοπαλίες του ήταν μάλιστα με διαφορετικά σκορ, με 0-0 στους Ζωσιμάδες με τον ΠΑΣ Γιάννινα, 1-1 στο Πανθεσσαλικό με τον Βόλο όπου η ομάδα του είχε προηγηθεί με το γκολ του Σενγκέλια και 2-2 στο Θόδωρος Κολοκοτρώνης με τον Αστέρα Τρίπολης όπου και πάλι το σύνολό του είχε προηγηθεί με τον Ντίαζ και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Οικονόμου.

Αγνοεί τη νίκη μακριά από το Αγρίνιο 400 ημέρες

Ο Πετράκης έχει την ευκαιρία στο τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι του Παναιτωλικού στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος να πετύχει ότι και ο Γιάννης Αναστασίου. Νίκη μακριά από το Αγρίνιο όπως είχε συμβεί και στις δύο χρονιές του πρώην τεχνικού της Κηφισιάς στο ξεκίνημα της χρονιάς και για όλο τον φετινό Α΄ γύρο.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Παναιτωλικός είχε κερδίσει για τελευταία φορά μακριά από το Αγρίνιο στο περσινό πρωτάθλημα, όταν στις 28 Ιανουαρίου του 2023 είχε επικρατήσει του Βόλου στο Πανθεσσαλικό με 3-2. Δηλαδή 400 ημέρες πριν από το αυριανό παιχνίδι στο Μιχάλης Κρητικόπουλος. Για την ιστορία στις δύο χρονιές με προπονητή τους τον Αναστασίου τα «καναρίνια» μακριά από την έδρα τους είχαν ρεκόρ την περίοδο 2021-2022 5 νίκες, 2 ισοπαλίες και 6 ήττες και την περίοδο 2022-2023 4 νίκες, 4 ισοπαλίες και 5 ήττες.

Να μην επαναλάβει ότι και την περίοδο 2021-2022

Αξίζει να σημειωθεί ότι αν ο Παναιτωλικός δεν κερδίσει στην Καισαριανή την Κηφισιά θα ολοκληρώσει την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με ρεκόρ (0-4-9). Δηλαδή 4 ισοπαλίες και 9 ήττες. Όπως ακριβώς και την χρονιά πριν τον Αναστασίου. Τότε όταν την περίοδο 2020-2021 και πάλι με δύο προπονητές τους Μάκη Χάβο και Τραϊανό Δέλλα δεν είχε πετύχει νίκη (0-5-8) με 5 ισοπαλίες και 8 ήττες.