Φωτογραφία: Intime

ΠΑΟΚ

Η βαθμολογία αποτυπώνει την αλήθεια

12.02.24 | 08:50

Με το που ολοκληρώθηκε την προπερασμένη Κυριακή το ντέρμπι μεταξύ ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού στην Τούμπα, δημιουργήθηκε στο μυαλό μου η εξής αβίαστη σκέψη: Πως ο βαθμός της ισοπαλίας στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, δεν θα ήταν καταστροφικός για τον «δικέφαλο» του Βορρά.

Με τον δυνατό αέρα να είναι ο δυσκολότερος αντίπαλος δύο ομάδων με μεγάλη ποιότητα και την ήττα να είναι σχεδόν απαγορευτική και για τους δύο «μονομάχους», ήταν δεδομένο πως ούτε ο Ράζβαν Λουτσέσκου ούτε ο Ματίας Αλμέιδα ήθελαν να δουν την ομάδα τους να χάνει.

Φυσικά, οι «ασπρόμαυροι» ήθελαν τη νίκη που θα τους έδινε τεράστιο προβάδισμα έναντι της ΑΕΚ, γιατί τέτοιο θα ήταν το +5 παρότι απομένουν ακόμα 14 παιχνίδια, όπως την ήθελαν και οι «κιτρινόμαυροι» που θα ανέβαιναν ξανά στην πρώτη θέση και παράλληλα θα «ταρακουνούσαν» ξανά τον ΠΑΟΚ, όπως τον «ταρακουνούσαν» το βράδυ της 30ης Οκτωβρίου.

Απόλυτα δίκαιη η ισοπαλία

Ουσιαστικά, στο πρώτο ημίχρονο, η μία ομάδα εξουδετέρωσε πλήρως τα ατού της άλλης και είχαμε ένα… ωραιότατο όσο και δικαιότατο 0-0. Η ΑΕΚ δεν απείλησε ούτε στο ελάχιστο την εστία του Κοτάρσκι, καθώς το σουτ του Γκατσίνοβιτς στο 40΄ δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ευκαιρία, ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του απείλησε μία φορά τον Στάνκοβιτς στις καθυστερήσεις με το σουτ του Μεϊτέ, καθώς ούτε το σουτ του Οζντόεφ στο 41΄ προβλημάτισε τον Αυστριακό γκολκίπερ της «Ένωσης».

Δεύτερο ημίχρονο: Η ΑΕΚ βρίσκει γκολ στην πρώτη της επίσκεψη στα «ασπρόμαυρα» καρέ, αξιοποιώντας την ομολογουμένως μεγάλη ικανότητά της στο «ανοιχτό» γήπεδο, πετυχαίνοντας στο 47΄ το 0-1 με τον Ελίασον. Ο ΠΑΟΚ απειλεί στο 56΄ με τον Σαμάτα και στο 68΄ με τον Ντεσπόντοφ, η «Ένωση» καταγράφει μία τελική με το σουτ του Γιόνσον στο 80΄ που μπλοκάρει σαν σε προπόνηση ο Κοτάρσκι, στα «καπάκια» ο Κωνσταντέλιας πλασάρει άουτ, στο 81΄ ο Ντεσπόντοφ σημαδεύει το κάθετο δοκάρι, στο 89΄ ο Κεντζιόρα «γράφει» το 1-1. That’s all, που λένε και στο χωριό μου στις Σέρρες!

Από που προκύπτει λοιπόν πως η ΑΕΚ βίωσε μία άνευ προηγουμένου αδικία, φεύγοντας από την Τούμπα με την ισοπαλία; Να είναι πικραμένη, ναι. Αδικημένη πάντως, δεν μπορεί να αισθάνεται, παρά μόνο για το ότι ισοφαρίστηκε στο… παρά έξι! Συμβαίνουν και αυτά, ντέρμπι ήταν. Μήπως ο ΠΑΟΚ δεν ισοφαρίστηκε στη Λεωφόρο από τον Γερεμέγεφ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων;

Βοήθησαν οι αλλαγές του ΠΑΟΚ

Σε αντίθεση με τους ποδοσφαιριστές που ο Ματίας Αλμέιδα έριξε στη «μάχη» από τον πάγκο, αυτοί του Ράζβαν Λουτσέσκου δικαιολόγησαν το… μεροκάματο! Ο Ότο σε ένα εικοσάλεπτο μαζί με τις καθυστερήσεις έδωσε στον ΠΑΟΚ περισσότερα από ότι έδωσε ο (κακός) Σάστρε σε 70΄, το ίδιο και ο Σβαμπ έναντι του (επίσης κακού) Οζντόεφ.

Από την πλευρά του, ο (εμπύρετος) Κωνσταντέλιας στη θέση του (κακού) Μουργκ οδήγησε τον Αλμέιδα – κατά δήλωση του Αργεντινού – να μετατοπίσει τον (κορυφαίου με διαφορά στον αγώνα) Πινέδα στο δεξί άκρο της άμυνας, αντί του «κιτρινισμένου» Ρότα, κίνηση που κόστισε περισσότερο στην ΑΕΚ από ότι η λανθασμένη πιθανότατα έμπνευση του Λουτσέσκου να δώσει φανέλα βασικού στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς και όχι στον Ντεσπόντοφ.

Ο Βούλγαρος ήταν πολύ πιο χρήσιμος από τον Ζίβκοβιτς στα 35 λεπτά που αγωνίστηκε, όχι μόνο για την προσπάθεια που σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας της ΑΕΚ αλλά και για τη γενικότερη απόδοσή του, συν τα «φαρμακερά» χτυπήματα στις «στημένες» μπάλες! Ναι, ο Αντρίγια «κουβάλησε» τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της σεζόν, ναι διαθέτει ποιότητα και δίνει στον ΠΑΟΚ ισορροπία στο αμυντικό κομμάτι, αλλά ο Ντεσπόντοφ είναι… κάτι άλλο, καλύτερο.

Πρώτος με το «σπαθί» του

Πάμε και στο διά ταύτα! Σε μια κακή ομολογουμένως βραδιά του, βάσει του που έχει τοποθετήσει τον πήχη ο ίδιος, ο ΠΑΟΚ απέφυγε την ήττα από την ΑΕΚ του Αλμέιδα που του έχει προκαλέσει πολλά… βάσανα, δημιουργώντας πολλές περισσότερες ευκαιρίες από την «Ένωση». Αν κάποιος έχει αμφιβολίες γι΄ αυτό, ας δει ξανά ολόκληρο το παιχνίδι.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά παρέμεινε πρώτος, εξακολουθώντας να έχει την καλύτερη επίθεση αλλά και την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος, ενώ ο απολογισμός του στα ντέρμπι με τους τρεις «μεγάλους» είναι 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα, αυτή από την ΑΕΚ στον πρώτο γύρο στη Νέα Φιλαδέλφεια! Παράλληλα, εξακολουθεί να είναι η ομάδα με τα λιγότερα προβλήματα τραυματισμών μεταξύ των τριών πρώτων, γεγονός που οφείλεται στην πολύ σωστή διαχείριση του Ράζβαν Λουτσέσκου.

Τι σημαίνουν τα παραπάνω; Πολλά και… τίποτα! Ο ΠΑΟΚ θα εξακολουθήσει να πορεύεται… game by game, μην υποτιμώντας σε καμία των περιπτώσεων ούτε την ΑΕΚ, ούτε τον Παναθηναϊκό, ακόμα και ούτε τον Ολυμπιακό! Αν τώρα κάποιος θέλει να βλέπει την ΑΕΚ ως την Λίβερπουλ του Κλοπ τη σεζόν 2019-20, τον Παναθηναϊκό ως την Γαλατασαραϊ του Φατίχ Τερίμ της σεζόν 1999-20 που κέρδισε το Europa League και τον ΠΑΟΚ τον … φτωχό συγγενή, είναι πρόβλημά του, δεν είναι του ΠΑΟΚ.

Και τρία υστερόγραφα

1) Ο Αζέρος Αγκάγιεφ «χαρίζει» την κίτρινη κάρτα στον Βίντα στο ξεκίνημα του αγώνα, στο πάτημα του Κροάτη στον Σαμάτα, αλλά «χαρίζει» και την κάρτα στον Μπάμπα Ράχμαν για το μαρκάρισμα στον Ελίασον στην τελική γραμμή. Η κάρτα που βγήκε όμως στον Κάλενς στο 88ο λεπτό, για το «γκρέμισμα» του Μπράντον με κίνηση… ελληνορωμαϊκής πάλης, τη στιγμή που ο Ισπανός έβγαινε απέναντι από τον Στάνκοβιτς, έπρεπε να είναι κόκκινου χρώματος και όχι κίτρινου.

2) Ούτε ο Πάμπλο Γκαρσία, ούτε… κανένας δεν κατάλαβε πως δεν ακυρώθηκε το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού στις Σέρρες. Mπράβο στον Χρήστο Βεργέτη από την Αρκαδία, μπράβο και στον (VARίστα) Αθανάσιο Τζήλο από τη Λάρισα, που κατάφεραν να μην δουν (;) ούτε το επιθετικό φάουλ στον Ουεντραόγκο ούτε το επιθετικό φάουλ στον Μπέργκσρομ! Εύγε!

3) Κάθε άλλο παρά εύκολος θα είναι για τον ΠΑΟΚ ο μεθαυριανός πρώτος ημιτελικός με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα! Συγκριτικά με τους «πράσινους» του Φατίχ Τερίμ όμως, ο «δικέφαλος» είναι πιο… ομάδα και σίγουρα πιο παραγωγικός, ενώ έχει ενδιαφέρον να δούμε το αν θα παίξει… μπάλα ο κόσμος που επιστρέφει στο γήπεδο και το πόσο η ατμόσφαιρα θα επηρεάσει τις δύο ομάδες, που λίγο – πολύ συνήθισαν επί δύο μήνες να παίζουν μπροστά σε άδειες κερκίδες.