ΠΑΟΚ

Η ζωή στον ΠΑΟΚ χωρίς τον Κοτάρσκι

25.02.24 | 12:58

Γράφει: Θάνος Κονταξής

Ο Ντόμινικ Κοτάρσκι αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του ΠΑΟΚ τον τελευταίο ενάμιση χρόνο και η απουσία του ενόψει του αγώνα με τον Παναιτωλικό (25/2), προκαλεί δυνατό «πονοκέφαλο» στον Ραζβάν Λουτσέσκου.

Χωρίς το βασικό του τερματοφύλακα θα χρειαστεί να παρατάξει την ομάδα του ο Ρουμάνος, στο ματς εναντίον του Παναιτωλικού. Ο Ντόμινικ Κοτάρσκι θα απουσιάσει λόγω υψηλού πυρετού και κόντρα στους Αγρινιώτες κάτω από δοκάρια θα βρεθεί ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

«ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ» ΚΟΤΑΡΣΚΙ

Ο Κροάτης τερματοφύλακας αποκτήθηκε το καλοκαίρι του 2022 από τον ΠΑΟΚ κι έκτοτε είναι από τα πιο βασικά στελέχη του «δικεφάλου» του Βορρά. Στα μόλις 24 του χρόνια, ο Κροάτης διανύει την καλύτερη περίοδο της μικρής, μέχρι σήμερα, καριέρας του κι αυτό έχει βοηθήσει τους Θεσσαλονικείς να πρωταγωνιστούν σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Μέσα σε ενάμιση χρόνο, ο Κοτάρσκι έχει καταγράψει 78 συμμετοχές με τον ΠΑΟΚ, όντας ήδη ο 8ος τερματοφύλακας με τις περισσότερες εμφανίσεις στην ιστορία του συλλόγου. Πέρσι μέτρησε 18 ματς χωρίς να δεχθεί γκολ, ενώ φέτος έχει φτάσει ήδη τις 14 ανέπαφες εστίες.

«Best ability it’s availability» λένε και ο Κοτάρσκι είναι ένας παίκτης που θα χάσει μόλις το δεύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του ΠΑΟΚ λόγω τραυματισμού. Έχει χάσει επίσης ένα ματς λόγω καρτών και ακόμα πέντε για τακτικούς λόγους. Τουτέστιν, από τα 86 ματς που έχει δώσει ο ΠΑΟΚ από τότε που ήρθε, έχει χάσει μόλις οκτώ παιχνίδια.

Φέτος, ο Κροάτης άσος μετρά 10 αναμετρήσεις χωρίς να δεχθεί γκολ στο πρωτάθλημα, νούμερο που τον κατατάσσει πρώτο στη σχετική λίστα μαζί με τον Πασχαλάκη. Επίσης, έχει καταγράψει 61 επεμβάσεις (τις περισσότερες από τους τερματοφύλακες του big4) ενώ έχει 29 αποκρούσεις σε σουτ που προήλθαν εντός περιοχής.

Η ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ «ΚΡΥΟΥ» ΖΙΒΚΟΒΙΤΣ

Ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς είναι ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ από την έλευση του Κοτάρσκι και μετά. Ο Σέρβος βρίσκεται στο σύλλογο από το 2019 και τις δύο πρώτες του σεζόν στη Θεσσαλονίκη αγωνίστηκε αρκετά. Ουσιαστικά, μοιράστηκε τη θέση κάτω από τα γκολπόστ μαζί με τον Πασχαλάκη, συμπληρώνοντας 47 συμμετοχές έναντι 51 του Έλληνα τερματοφύλακα.

Τη σεζόν 21/22 ο Πασχαλάκης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ, λαμβάνοντας μέρος σε 55 παιχνίδια εκείνη τη χρονιά έναντι μόλις τεσσάρων του Ζίβκοβιτς.

Η αποχώρηση του Πασχαλάκη και η έλευση του Κοτάρσκι δεν άλλαξε πολλά για τον Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος πορτιέρε αγωνίστηκε μόλις τέσσερις φορές πέρσι, δύο για το πρωτάθλημα και δύο για το Κύπελλο Ελλάδας ενώ φέτος δεν έχει παίξει λεπτό σε Super League και Ευρώπη, παρά μόνο στο Κύπελλο.

Ο 34χρονος τερματοφύλακας έχει τρία 90λεπτά, δύο με Βόλο και ένα με Πανσερραϊκό, ενώ στο δεύτερο αγώνα εναντίον των Σερραίων βγήκε αλλαγή στο 86’, με το νεαρό Ταλιχμανίδη να παίρνει κι αυτός τα πρώτα του φετινά λεπτά. Σε αυτά τα ματς, είχε το απόλυτο, κρατώντας και τις τέσσερις φορές ανέπαφη την εστία του.

Το απίθανο είναι πως την τελευταία φορά που ο Ζίβκοβιτς αγωνίστηκε για το πρωτάθλημα, ήταν ακριβώς ένα χρόνο πριν. Στις 25/2/23, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στα Ιωάννινα για να παίξει εναντίον του ΠΑΣ για την 24η αγωνιστική της Super League (όπως τώρα), με το ματς να λήγει 0-0.

Συνολικά με τη φανέλα του «δικεφάλου» του Βορρά έχει 60 ματς και έχει κρατήσει το μηδέν 27 φορές.