ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ATHENS KALLITHEA Φωτογραφία: Eurokinissi

Superleague 2

Ηλιούπολη – Athens Kallithea 0-4: Ξανά στο +5 με εμφατική νίκη

25.03.24 | 16:48

Η Ηλιούπολη υποδέχτηκε την Athens Kallithea στο Δημοτικό Στάδιο Ηλιούπολης για την πρώτη αγωνιστική των playoffs του Β’ ομίλου της Superleague 2, με την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη να  επικρατεί με 4-0 και να αποκτά ξανά απόσταση πέντε βαθμών από τα δεύτερα Χανιά.

Το άψογο πρώτο μέρος της Καλλιθέας

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Athens Kallithea, καθώς μόλις στο 10′ πήρε το προβάδισμα με τον Λουκίνα, μετά από όμορφη σέντρα του Βασιλόγιαννη που βρήκε άψογα τον Έλληνα επιθετικό στο κεφάλι.

Μόλις έξι λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα γκολ τους, με τον Ντεμέτριους να εκμεταλλεύεται το λάθος του Άντο μέσα στην περιοχή και να δίνει προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του από πολύ νωρίς.

Οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες ακατάπαυστα, με καλύτερες αυτές των Βασιλόγιαννη και Ντεμέτριους και λίγα λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, ο Μανθάτης με δυνατό σουτ νίκησε τον Πολίτη για το 3-0.

«Σβηστό» το δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Νοτίων Προαστείων έριξε τον ρυθμό του ματς μιας και ήταν «αγκαλιά» με τη νίκη, με τον προπονητή της ομάδας να κάνει αλλαγές από νωρίς για να ξεκουράσει κάποιους ποδοσφαιριστές ενόψει των επόμενων αγωνιστικών.

Στο 62′ ο σκόρερ του δεύτερου γκολ «σέρβιρε» την μπάλα στον Τόρες, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι λίγα λεπτά νωρίτερα, και αυτός πέτυχε εύκολα το τελικό 4-0 σε κενό τέρμα.

Το τελευταίο 20λεπτο του παιχνιδιού είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς το σκορ ήταν μη ανατρέψιμο για την ομάδα του Νίκου Παντέλη, με την Athens Kallithea να «κατεβάζει διακόπτες» και να διαχειρίζεται το ματς μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Ηλιούπολη – Athens Kallithea 0-4

Ηλιούπολη (Νίκος Παντέλης): Κότσαρης, Μαρόττα, Τσιβελεκίδης, Καινούργιος, Μανθάτης, Σίλβα, Ματίγια (64′ Μπουλούλης), Ντεμέτριους (71′ Περέιρα), Μουτίνιο (56′ Τσιντώνης), Βασιλόγιαννης (71′ Κυνηγόπουλος), Λουκίνας (56′ Τόρες)

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Πολίτης, Τσαφταρίδης, Μπουσάι (68′ Φρίμπονγκ), Ανδρέου, Ασίγκμπα, Κρέτσι (32′ Βασιλούδης), Γκοτσούλιας, Φουρλάνος, Ντέντλερ (82′ Μπαρμπάρο), Παντελίδης (68′ Γιάννου), Άντο (32′ Μάντιτς)