Σοβαρή παρουσιάστηκε η Ένωση στην Ανδόρα και δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα Φωτογραφία: Intime

UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE

Ίντερ Κλαμπ Ντ’ Εσκάλδες – ΑΕΚ 0-4: «Πάρτι» πρόκρισης στην Ανδόρα… με χατ-τρικ Λιβάι Γκαρσία

01.08.24 | 21:22

Η ΑΕΚ ήταν σοβαρή απέναντι στην Ίντερ Κλαμπ Ντ’ Εσκάλδες και πήρε την νίκη με 0-4 μέσα στην Ανδόρα για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League.

Στο δρόμο της Ένωσης θα βρεθεί η Νόα από την Αρμενία στον τρίτο προκριματικό της διοργάνωσης με το πρώτο ματς να ορίζεται την Τρίτη 6 Αυγούστου στην έδρα των Αρμένιων, ενώ η ρεβάνς θα διεξαχθεί μια εβδομάδα αργότερα, στις 15 Αυγούστου στο γήπεδο της «OPAP Arena».

Δυνατό ξεκίνημα

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει αρκετά ψηλά τις γραμμές της και να πιέζει για να κλέψει μπάλες και να παίξει άμεσο ποδόσφαιρο.

Μόλις στο τρίτο λεπτό η Ένωση πάτησε με αξιώσεις την περιοχή της Ίντερ.

Ο Γκατσίνοβιτς πέρασε ωραία διαγώνια πάσα με το Φερνάντες να πλασάρει μέσα από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει στα σώματα.

Στην συνέχεια του αγώνα έπεσε ο ρυθμός και από τις δύο ομάδες χωρίς κάποια μεγάλη φάση. Η Ιντερ βρήκε τα πατήματα της καλά στον αγωνιστικό χώρο και δεν είναι σαν τα πρώτα λεπτά του πρώτου ματς.

Το πρώτο «καμπανάκι»

Η ομάδα από την Ανδόρα στην πρώτη επαφή με την περιοχή της ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει τον προβάδισμα στο σκορ.

Ύστερα από κόντρα στον Χατζισαφί, η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια ο Ντε Λα Τόρε σούταρε, ο Στρακόσα απέκρουσε και από το κάθετο δοκάρι η μπάλα βγήκε κόρνερ.

Απίστευτη φάση με τη τύχη να παίζει θετικά πρωταγωνιστικό ρόλο και την Ένωση να γλιτώνει από ένα  απίστευτο τέρμα.

Απίστευτο σόλο του Λιβάι Γκαρσία και 1-0

Λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 29΄ η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα.

Ο Λιβάι Γκαρσία κουβάλησε την μπάλα, είχε αριστερά τον Λιούμπιτσιτς, δεξιά τον Φερνάντες, η άμυνα της Ίντερ Ντ’ Εσκάλδες του έδωσε χώρο και το πλήρωσαν, καθώς ο επιθετικός του Δικεφάλου σκόραρε με δυνατό σουτ από το όριο της περιοχής

Είχε μεγάλη σημασία αυτό το γκολ του Γκαρσία, διότι ήρθε σ’ ένα σημείο που η Ένωση έδειχνε να μην μπορεί να κάνει παιχνίδι.

O Στρακόσα δήλωσε «παρών»

Δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η Εσκάλδες έφτασε μία «ανάσα» από την ισοφάριση.

Μετά από λάθος του Μουκουντί, οι γηπεδούχοι πάτησαν στη μεγάλη περιοχή, με τον Ντε λα Τόρε να κάνει ένα σουτ και τον Στρακόσα να αποκρούει εντυπωσιακά.

Πολύ καλή επέμβαση του Αλβανού τερματοφύλακα, κάκιστη αμυντική αντίδραση, ειδικά από τον Χατζισαφί.

Χάθηκε η μπάλα…πολύ κοντα στο 0-2 η Ένωση

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ αναπτύχθηκε ωραία από τα δεξιά, ο Λιούμπιτστς στην περιοχή έστρωσε στον Γιόνσον, ο οποίος από την κορυφή της περιοχής εκτέλεσε, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι της Ίντερ Εσκάλδες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του παιχνιδιού με σκοπό να μην δώσει την παραμικρή ευκαιρία στους γηπεδούχους να επανέλθουν στον αγώνα.

Μεγάλη ευκαιρία με το Μάνταλο πρωταγωνιστή

Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήρθε με τον Μάνταλο αρνητικό πρωταγωνιστή.

Ύστερα από καλή ατομική ενέργεια του Φερνάντες, ο Ισπανός γύρισε την μπάλα προς το πέναλτι και ο αμαρκάριστος Μάνταλος πλάσαρε άστοχα.

Το «καθάρισε» ο Λιβάι

Η ΑΕΚ στο 72 λεπτό καθάρισε την υπόθεση πρόκριση οριστικά και ολοκλήρωσε την δουλειά, ξανά με τον Λιβάι Γκαρσία.

Ο επιθετικός της ΑΕΚ, αξιοποίησε την βαθιά μπαλιά, έκανε το κοντρόλ στην πλάτη της άμυνας, εκτέλεσε και έκανε το 2-0.

Ασταμάτητη η Ένωση…0-3 με Άμραμπατ

Στο 83 λεπτό μετά από την εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Μάνταλου, ο Άμραμπατ πάτησε περιοχή από τα δεξιά και με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-3. Ο Μαροκινός βρήκε γκολ δυο λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.

Κερασάκι στην τούρτα ο Γκαρσία

Η ΑΕΚ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση δύο λεπτά αργότερα.

Ο Λιούμπιτσιτς πέρασε την μπάλα στον Γκαρσία, εξαιρετική περιστροφή του επιθετικού της Ένωσης μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο οποίος έκανε το 0-4 με πλασέ.

Σε δυο ματς κόντρα στην Ίντερ Ντ’ Εσκάλδες ο Λιβάι Γκαρσία έχει τέσσερα γκολ, μια ασίστ και ένα κερδισμένο πέναλτι.

Ίντερ Κλαμπ Ντ’ Εσκάλδες – ΑΕΚ 0-4

Ίντερ ντ’ Εσκάλδες (Φελίπ Ορτίθ): Μουνιόθ, Τόρες (81′ Έρμαν), Πουέντες, Φέχερ, Γκαγέγο (75′ Σάντσεθ), Μαρτίνεθ (60′ Λόπεθ), Αλόνσο, Μπουχαρμά (60′ Αντρέου), Μπερλάνγκα, Ντε Λα Τόρε, Λοπέζ

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Χατζισαφί (81′ Ρότα), Κάλενς, Μουκουντί, Βίντα, Σιμάνσκι, Γιόνσον (56′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (72′ Κοϊτά), Φερνάντες (81′ Αμραμπατ), Λιούμπισιτς, Λιβάι Γκαρσία