Superleague 2

Ιωνικός – Χανιά 5-1: «Καθάρισε» από το πρώτο μέρος και ξαναβλέπει άνοδο

24.03.24 | 16:58

Γράφει: Σπύρος Τζάνης

Ο άκρως αποτελεσματικός Ιωνικός με εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο επικράτησε με 5-1 των Χανίων και ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τα playoffs της Superleague 2.

Η ομάδα της Νίκαιας είχε σε εξαιρετικό απόγευμα τον Ιωάννη Γκέλιο που αποτέλεσε «βράχο» κάτω από την εστία και σταμάτησε τις περισσότερες προσπάθειες των Κρητικών. Η επιθετική λειτουργία του συνόλου του Δημήτρη Σπανού ήταν ιδανική, που βρήκε γκολ με τους Σαλαζάρ (7′), Σόουζα (11′), Οικονομίδη (43′ – 84′) και Ντάουντα (52′), από την άλλη μεριά σκόρερ χρίστηκε ο Νίλι (57′).

Πλέον οι νικητές ανέβηκαν στους 21 βαθμούς και είναι σε απόσταση αναπνοής από τα Χανιά που έχουν 22 πόντους.

Οι επιθετικοί έβαζαν, ο Γκέλιος έβγαζε

Οι Κρητικοί βρέθηκαν πολύ κοντά στο γκολ μόλις στο 4ο λεπτό, όμως ο Γκέλιος με εντυπωσιακή επέμβαση σταμάτησε τον Μάναλη.

Στο 7’ σε μία ανύποπτη φάση οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-0. Ο Μαζουλουξής έκανε το λάθος, ο Ροντρίγκεζ έκλεψε και ο Σαλαζάρ προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Πριν καλά-καλά συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω και με δεύτερο τέρμα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σόουζα βρέθηκε μόνος του στην μικρή περιοχή και με δυνατή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κλέιμαν.

Οι επιθετικοί του Ιωνικού λειτουργούσαν ιδανικά και έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους, όμως η εξαιρετικές επεμβάσεις του Γκέλιου ήταν αυτές που κρατούσαν το σκορ σε αυτό το επίπεδο.

Σε ακόμη μία φάση, στο 16′, ο Έλληνας κίπερ είπε «όχι» και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή χωρίς όμως να απειλούν τον Γκέλιο, που στο 32’ και στο 39’ σταμάτησε δύο ακόμη προσπάθειες των αντιπάλων του.

Στο 43’ σε μία ακόμη υποδειγματική αντεπίθεση ο Ιωνικός έφτασε και στο 3-0. Ο Οικονομίδης κοντρόλαρε εντυπωσιακά και με ένα πολύ όμορφο τελείωμα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κλέιμαν.

Η μαγική εκτέλεση του Ντάουντα και η απάντηση των Χανίων

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη άνηκε στον Ιωνικό. Ο Λινάρδος εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Κλέιμαν.

Στο 52’ ο Ντάουντα πέτυχε το γκολ της αναμέτρησης. Ο επιθετικός των γηπεδούχων βρήκε την μπάλα μπροστά του και πριν προλάβει να σκάσει εκτέλεσε με εντυπωσιακό σουτ τον Κλέιμαν για το 4-0.

Η απάντηση των Κρητικών ήρθε άμεσα. Στο 57’ ο Νίλι έπαιξε το «1-2» με τον Κόλα και πλάσαρε εύστοχα για το 4-1. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να έχουν σφυγμό και επιχείρησαν να βρουν και άλλο τέρμα για να μπουν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη.

O Μάναλης ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών των Χανίων, όμως και τα δύο σουτ που επιχείρησε σταμάτησαν στον εντυπωσιακό Γκέλιο.

Στο 83′ ο Οικονομίδης μετέτρεψε την αναμέτρηση σε πάρτι καθώς σκόραρε για δεύτερη φορά και για το 5-1. Σε μία υποδειγματική επίθεση ο Γιαουμάκης βρήκε τον Οικονομίδη που πλάσαρε εύστοχα τον Κλέιμαν.

Στα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα της Νίκαιας πανηγύρισε μία τεράστια νίκη απέναντι στους Κρητικούς, που δίνει ώθηση ενόψει συνέχειας.

Ιωνικός – Χανιά 5-1

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκέλιος, Τασούλης, Οικονομίδης (87′ Ουακάσο), Λινάρδος (64′ Γιακουμάκης), Γκοράνοφ, Γκίνη, Σόουζα, Γκαρντάφσκι (46′ Οικονομόπουλος), Ζάχαβι, Σαλαζάρ (44′ λ.τ Ντάουντα), Ροντρίγκεζ (87′ Δρίτσας)

Χανιά (Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Λεμονής, Ντίας, Νίλι, Τσέλιος (55′ Μάνος), Σιλά (46′ Παναγιώτου), Μάναλης, Κατσούρρι (46′ Κόλα), Μιούλερ.