Λευκή ισοπαλία στο Πειραιά Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Ιωνικός – Γιούχτας 0-0: «Χ»άμενοι και οι δύο

03.03.24 | 16:00

O Ιωνικός υποδέχθηκε τον Γιούχτα με τις ομάδες να μένουν ισόπαλες 0-0, για την 21η αγωνιστική της Super League 2 και πλέον δυσκολεύει η αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού των φιλοξενούμενων. Οι φιλοξενούμενοι παρότι έμειναν με 10 παίκτες στο 67′ κατάφεραν να φύγουν με τον βαθμό από τη Νίκαια.

Ο Γιούχτας με την ισοπαλία του στη Νίκαια θέλει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στον Τηλυκράτη την επόμενη αγωνιστική για να εξασφαλίσει την παρουσία του στα playouts, αφού σε περίπτωση ήττας θα αποχαιρετήσει πρόωρα την κατηγορία.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ιωνικό να έχει πάρει την μπάλα στα πόδια του και να ψάχνει κάποιο ρήγμα στην άμυνα του Γιούχτα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλά διαβασμένοι με κοντά τις γραμμές με συνέπεια να μην αντιμετωπίζει καμία απειλή.

Η πρώτη ευκαιρία προήλθε από αντεπίθεση για τον Γιούχτα, με τον Μπουτσάκη να σπάει ωραία την μπάλα στον Κωστανάσιο, ο οποιος δεν προλαβαίνει να εκμεταλλευτεί την μπαλιά και χάνει την ευκαιρία να τελειώσει την φάση.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ήρθε και η πρώτη ευκαιρία του Ιωνικού. Ο Γκίνη μετά από ωραίο διασκελισμό έπιασε ένα τρομερό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Πρινιωτάκη να πραγματοποίει σπουδαία επέμβαση.

Δυναμικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο…με χαμένο πέναλτι

Ο Ιωνικός μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Σόουζα βρέθηκε απέναντι με το τέρμα, όμως αστόχησε εξ επαφής προ κενής εστίας.

Στο 60′ λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά απο μαρκάρισμα του Θεοδωράκη στο Ροντρίγκες. Ο Πρινιωτάκης όμως είχε απάντηση και κράτησε την εστία του απαραβίαστη, αποκρούοντας το πέναλτι του Ντάουντα. Λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 67′ ο Μπουτσάκης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης στο 78′, όταν ο Σαλίνα σέντραρε, ο Ντάουντα έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιούχτα.

Ιωνικός – Γιούχτας 0-0

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκέλιος, Τασούλης, Rivero, Dauda, Γιακουμάκης, Goranov, Γκίνη, Οικονομόπουλος, Goncalves, Wasako, Rodriguez Αναπληρωματικοί: Χριστοδούλης, Ιμεραλιλάι, Πογοσιάν, Οικονομίδης, Λινάρδος, Σερπεζής, Bortagaray, Δρίτσας, Zahavi

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Τσίρης, Τζανής, Θεοδωράκης, Πολυχρόνης, Δασκαλάκης, Λώλης, Μπουρσέλης, Μπουτσάκης, Κωστανάσιος, Αλεξόπουλος Αναπληρωματικοί: Κόλλιας, Youssef, Ροβίθης, Βρετός, Κίσσας, Κόλα, Bruce, Τουγλής, Γκίνη