Superleague 2

Ιωνικός – Καλαμάτα 0-0: Χαμένη ευκαιρία

07.04.24 | 17:57

Γράφει: Σπύρος Τζάνης

O Ιωνικός έχασε σπουδαία ευκαιρία να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στην κορυφή της Superleague 2, καθώς «κόλλησε» στο 0-0 με την Καλαμάτα, για την 3η αγωνιστική των playoffs.

Οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τη νίκη των Χανίων επί της Athens Kallithea και αρκέστηκαν στην ισοπαλία απέναντι στην άκρως αμυντική «Μαύρη Θύελλα». Μοιραίος για τους γηπεδούχους ο Οικονομίδης που έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, όμως ο Κοβάλ του στέρησε το γκολ.

Καθοριστική εμφάνιση από τον Κοβάλ που κράτησε την εστία του ανέπαφη και χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του.

Ελάχιστες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά, χωρίς να μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά την αντίπαλη εστία. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν διαβασμένοι και με αμυντικό προσανατολισμό, ενώ κατάφεραν να «αποκρούουν» κάθε επίθεση των αντιπάλων τους.

Τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε σκληρές μονομαχίες, με τον διαιτητή να δείχνει δύο κίτρινες κάρτες μέχρι το 10’.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από την Καλαμάτα στο 17’ με μία εξαιρετική αντεπίθεση. Ο Πασσάς βρήκε τον Ακόστα που σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, με τον αμαρκάριστο Μοζέρ να στέλνει την μπάλα έξω με το κεφάλι.

Οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού έφτασαν κοντά στο γκολ στο 22’. Ο Λινάρδος εκτέλεσε το φάουλ και ο Σόουζα από το ύψος την μικρής περιοχής δεν κατάφερε να κερδίσει τον Κοβάλ.

Η Καλαμάτα απείλησε ξανά τον Γκέλιο στο 25’, όταν ο Ακόστα εκτέλεσε το κόρνερ, όμως το σουτ του Κατάλντι δεν βρήκε στόχο.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα και έκλεισαν τους παίκτες του Αναστόπουλου στα καρέ τους, χωρίς όμως να βρίσκουν καλές στιγμές. Από τον Ιωνικό έλειπε η τελική πάσα που θα δημιουργούσε την κατάλληλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Κοβάλ.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους η ομάδα της Νίκαιας άγγιξε το 1-0. Μετά από ωραία συνεργασία Τασουλή και Οικονομίδη, η σέντρα του πρώτου βρήκε τον Καντράφσκι, όμως η κεφαλιά του πέρασε έξω.

Πρωταγωνιστής ο Κοβάλ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο. Με την Καλαμάτα να αμύνεται και τον Ιωνικό να μην μπορεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Οι καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες είχαν δώσει την θέση τους στις σκληρές μονομαχίες.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αμύνονται υποδειγματικά και να μην δίνουν χώρους στους γηπεδούχους, ενώ απείλησαν στο 58’. Ο Ακόστα εκτέλεσε το φάουλ, όμως η κεφαλιά του Καρασαλίδη σταμάτησε στα χέρια του Γκέλιου.

Στο 60’ σε μία υποψία ευκαιρίας για τον Ιωνικό, ο Τασουλής εκτέλεσε το φάουλ όμως η κεφαλιά του Στρούγγη δεν απείλησε τον Κοβάλ.

Μετά από ένα τέταρτο χωρίς ευκαιρίες οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού απείλησαν ξανά, ο Ροντρίγκεζ γύρισε την μπάλα στην περιοχή, όμως το γυριστό του Λινάρδου πέρασε λίγο έξω. Δύο λεπτά μετά, στην πρώτη καλή στιγμή του Ντάουντα στην αναμέτρηση, το σουτ του πέρασε άουτ.

Χαρακτηριστικό της κυριαρχίας του Ιωνικού το γεγονός ότι στο 75’ η κατοχή ήταν στο 77% για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μόλις στο 23%.

Ο Ιωνικός συνέχιζε να δημιουργεί καλές στιγμές και σε μία από αυτές ο Ροντρίγκεζ έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Κοβάλ του είπε «όχι».

Σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες της Καλαμάτας στο δεύτερο ημίχρονο, στο 82’, ο Κωνσταντινόπουλος με δυνατό σουτ απείλησε τον Γκέλιο που ήταν σε ετοιμότητα.

Στις καθυστερήσεις ο Δρίτσας με το κεφάλι βρήκε τον Οικονομίδη που σούταρε δυνατά, όμως ο Κοβάλ απέτρεψε το γκολ με το πόδι.

Ιωνικός – Καλαμάτα 0-0

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκέλιος, Τασιουλής, Οικονομίδης, Ντάουντα (84′ Δρίτσας), Λινάρδος (65′ Γιακουμάκης), Γκοράνοφ, Γκίνη, Σόουζα, Γκαρντάφσκι, Ζάχαβι (84′ Σαλίνας), Ροντρίγκες.

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Κοβάλ, Μοζέρ (19′ λ.τ Κωνσταντινόπουλος), Βαλεριάνος, Αρίμπας, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Ματέους (75′ Κάτσε), Κατάλντι (68′ Λόπεζ), Ακόστα (75′ Κάνιας), Πασάς, Γρίβας.