Ιωνικός - Παναχαϊκή  Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Ιωνικός – Παναχαϊκή 3-1: Επιστροφή στην «κούρσα» της ανόδου

11.02.24 | 16:56

Μετά την ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής ο Ιωνικός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς επικράτησε με 3-1 της Παναχαϊκής, για την 18η αγωνιστική της Super League 2 και βρέθηκε ξανά σε τροχιά ανόδου.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 32 βαθμούς και βρέθηκαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να μάχονται για την παραμονή τους στην κατηγορία.

«Καθάρισε» σε 2 λεπτά ο Ιωνικός

Από τα πρώτα λεπτά, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού έδειξε να πατά καλύτερα στο γήπεδο και δημιούργησε την πρώτη απειλητική στιγμή με τον Ντάουντα. Οι Πατρινοί επιχείρησαν να αντιδράσουν και απείλησαν την εστία του Γκέλιου με τις προσπάθειες του Πατρινού και του Χριστόπουλου. Οι Νικαιώτες ευτύχησαν μέσα σε 2 λεπτά να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων, αρχικά με τον Ντάουντα να εκμεταλλεύεται το λάθος των Ζαμόρα και Οικονομάκη, για το 1-0. Στο 34′ ο Σαλαζάρ βρήκε διάδρομο, πάτησε στην περιοχή της Παναχαϊκής και με πλασέ πέτυχε το 2-0 για τον Ιωνικό.

Άφησε το πόδι από το γκάζι

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένταση, καθώς στο 50′ οι Πατρινοί ζήτησαν πέναλτι με τον διαιτητή και τον τέταρτο να δείχνουν να συνεχιστεί ο αγώνας. Στο 69′ η Παναχαϊκή μπήκε ξανά στο παιχνίδι μετά το γκολ του Γαϊτανίδη στο δεύτερο δοκάρι με σουτ στην κίνηση μείωσε σε 2-1. Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις 6 λεπτά, όταν ο Μούλνερ στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε στην εστία του Οικονομάκη για το τελικό 3-1 για τον Ιωνικό.

Ιωνικός – Παναχαϊκή 3-1

Ιωνικός (Σπανός): Γκέλιος, Ιμεραλιλάι, Τασουλής, Σαλίνας (70΄ Ροντρίγκεζ), Ντάουντα, Γιακουμάκης (81΄Οικονομίδης), Γκίνη, Σόουζα, Ουακάσο (46΄Πογοσιάν), Ζάχαβι, Σαλαζάρ.

Παναχαϊκή (Τάτσης): Οικονομάκης, Καραγιάννης, Μασούρας (72΄Λιοφάγος), Μούλντερ (79΄ λ. τρ. Γρηγορόπουλος), Ζαμόρα, Πετράκος (61΄Ντε Τόμας), Ζέκοφ, Προύντζος, Πατρινός, Πέρεθ (46΄Γαϊτανίδης), Χριστόπουλος (72΄Αλιμπέ).