Ποδόσφαιρο Γυναικών

Ισόπαλες (1-1) στα Σούρμενα ΑΕΚ και ΡΕΑ

21.04.24 | 15:52

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το γήπεδο των Σούρμενων η ΡΕΑ, έπειτα από το 1-1 κόντρα στην ΑΕΚ για την 23η αγωνιστική της Women’s Football League.

Η ομάδα του Κοζανίδη συνεχίζει σταθερά στο κυνήγι της τετράδας, παίρνοντας ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα. Από την άλλη οι «κιτρινόμαυρες» ήταν μεν καλύτερες, αλλά δεν μπόρεσαν να «κλειδώσουν» το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να δεχθούν την ισοφάριση.

Η «Ένωση» έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο με τεράστιες ευκαιρίες. Η Ίβιτς είχε δύο δοκάρια, ενώ χάθηκαν αρκετές φάσεις, μέσα από τις οποίες η ΑΕΚ θα μπορούσε να βρει το γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενες ισορρόπησαν το ματς, αλλά η Στεφάτου με κεφαλιά στο 59′ άνοιξε το σκορ για τον «δικέφαλο». Ωστόσο, 2 λεπτά αργότερα η ΑΕΚ δέχθηκε την ισοφάριση. Η Ντζανή έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 82′ και ως εκ τούτου, η αναμέτρηση έληξε ισόπαλη. Πλέον, οι παίκτριες του Νίκου Κωτσοβού συγκεντρώνονται πλήρως στον μονό νοκ-άουτ προημιτελικό του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσουν στα Σούρμενα τον Αστέρα Τρίπολης.

Η Βαθμολογία της Women’s Football League (σε 22 αγώνες)

1. ΠΑΟΚ 61 -21 αγώνες
  2. Παναθηναϊκός 53 -23 αγώνες
  3. ΟΦΗ 52 -21 αγώνες