Φωτογραφία: Ιntime

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Ισόπαλο το αθηναϊκό ντέρμπι – «Πάτησε» 4αδα ο Αστέρας

10.03.24 | 19:56

Ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική της Women’s Football League. Το αθηναϊκό ντέρμπι μεταξύ ΑΕΚ και Παναθηναϊκού έληξε ισόπαλο με 1-1 σε ένα ματς θρίλερ στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων.

Επιπλέον, χωρίς νικητή έληξε ο αγώνας ανάμεσα σε Τρίκαλα και ΡΕΑ. Αστέρας Τρίπολης, Καστοριά, Σειρήνες Γρεβενών και Λάρισα πήραν μεγάλες νίκες κόντρα σε Βόλο, Ολυμπιάδα Υμηττού, Ελπίδες Καρδίτσας και Νέες Ατρομήτου αντίστοιχα.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το ντέρμπι της αγωνιστικής, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να διατηρήσει το προβάδισμα που πήρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το εκτός έδρας σουτ της Σπυριδωνίδου. Η Ένωση έφερε το ματς στα ίσα με τη Χατζηνικολάου να την γλυτώνει από το αρνητικό αποτέλεσμα στην πρώτη της επαφή με την μπάλα, ύστερα από όμορφη ομαδική προσπάθεια.

Βόλος 2004 – Αστέρας Τρίπολης

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με ευρύ 5-0 τους Βόλου εκτός έδρας και ανέβηκε στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενες είχαν την πρωτοβουλία και προηγήθηκαν με 0-1 στο 8ο λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ της Τζαφέρη, το οποίο προήλθε από λάθος της τερματοφύλακα των γηπεδούχων που μπλόκαρε την μπάλα έξω από την περιοχή της και αποβλήθηκε.
Η Μοσκοφίδου δυο λεπτά αργότερα αστόχησε σε τετ α τετ, ενώ στη συνέχεια έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των κιτρινομπλέ στο 39΄.
Στην επανάληψη τα κορίτσια ήταν καταιγιστικά και την Μπάσκα να σκοράρει στο 69ο και 79ο λεπτό, την Φακίνου στο 71ο και την Δρακωνάκη στο 78ο.

ΑΟ Τρίκαλα – ΑΟ ΡΕΑ

Μια «μάχη» δόθηκε στα Τρίκαλα ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την ΡΕΑ, η οποία έληξε χωρίς νικητή. Οι κρητικές δεν μπόρεσαν να φύγουν με το τρίποντο πέφτοντας από την τετράδα που πλέον βρίσκεται ο Αστέρας Τρίπολης. Στο 90’ η Κελαϊδή λίγο έλλειψε να δώσει τη νίκη στις φιλοξενούμενες, στην εκπνοή του αγώνα, αλλά η Νάση την πρόλαβε στην έξοδο, πριν προλάβει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, με το σκορ να παραμένει ισόπαλο.

Ολυμπιάδα Υμηττού – ΓΠΟ Καστοριάς

Η Καστοριά πήρε ένα σημαντικό τρίποντο στην διεκδίκηση της παραμονής στην κατηγορία, κόντρα στην Ολυμπιάδα Υμηττού. Οι φιλοξενούμενες με 3-0 συνεχίζουν τη προσπάθεια, με τις γηπεδούχες να παραμένουν στην 12 θέση.

ΑΕΛ – Νέες Ατρομήτου

H ΑΕΛ βρίσκεται σε πολύ καλό φεγγάρι και το απέδειξε και σήμερα. Οι γηπεδούχες επικράτησαν με σκορ 2-0 των Νεών Ατρομήτου εντός έδρας και πήραν μαξιλαράκι παραμονής ανεβαίνοντας στην 8η θέση. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενες δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι θετικό από την αναμέτρηση πέφτοντας στην 9 θέση.

Σειρήνες Γρεβενών – Ελπίδες Καρδίτσας

Οι Σειρήνες Γρεβενών πήραν σπουδαίο τρίποντο κόντρα στις Ελπίδες Καρδίτσας. Με “χρυσή” σκόρερ την Ντόρκας οι γηπεδούχες πανηγύρισαν την νίκη που τους χάρισε ψυχολογικό μπουστάρισμα για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενες για ακόμα μια αγωνιστική δεν κατάφεραν να επικρατήσουν μένοντας στον έναν βαθμό

Η βαθμολογία – 18η αγωνιστική (σε παρένθεση τα αποτελέσματα, τα γκολ και οι αγώνες):