Ο Γιάννης Αντετοκόυνμπο Φωτογραφία: Eurokinissi

Μπάσκετ

Ισπανία – Ελλάδα 84-77: Ο «δαίμονας» ακόμα την… στοιχειώνει – Όλα για όλα με Αυστραλία

30.07.24 | 14:00

Η Εθνική χάθηκε για ένα δεκάλεπτο και βρέθηκε να «κυνηγά» σε διαφορά 16 πόντων κόντρα στην Ισπανία, αλλά πάλεψε, επέστρεψε και ισοφάρισε, χάνοντας όμως στις λεπτομέρειες με 84-77 και, πλέον, θα τα δώσει όλα για όλα απέναντι στην Αυστραλία την Παρασκευή (2/8) για την πρόκριση στην επόμενη φάση των Ολυμπιακών Αγώνων.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μπαίνει… μαινόμενος στο παρκέ, η Εθνική κατάφερε στα πρώτα λεπτά να πάρει κεφάλι στο σκορ (3-9 στο 3′). Κάπου εκεί, ο Γιουλ το πήρε πάνω του και με μαζικά μακρινά σουτ έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του και μείωσε στη μικρότερη διαφορά, αλλάζοντας τα δεδομένα (21-22).

Με τον Ρούντι αρχικά στο πλευρό του και την υπόλοιπη ομάδα να παίζει… ρολόι, οι Ισπανοί πήραν το πάνω χέρι με διψήφια διαφορά (43-32 στο 18′). Η Εθνική δεν μπορούσε να βρει τρόπο να περιορίσει τη «ζημιά» μέχρι το ημίχρονο και υποχρεώθηκε να «κυνηγά».

Ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ σκόραρε για το 51-35 και το +16 των Ισπανών στην αρχή της τρίτης περιόδου, όμως με τον Αντετοκούνμπο να βρίσκει φάσεις στο ανοικτό γήπεδο, η «γαλανόλευκη» άρχισε πάλι να βγάζει σφυγμό στο ματς (55-47 στο 25′).

Ο Αντετοκούνμπο συνέχισε… τρένο στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και το σκορ πήγε στο 62-61. Ρούντι και Χουάντσο και κράτησαν όρθια τη «Ρόχα», όμως ο Τολιόπουλος είχε τις απαντήσεις με ένα «μπαράζ» από μακρινά σουτ. Ο Αντετοκούνμπο με τρομερό κάρφωμα ισοφάρισε προσωρινά σε 71-71.

Ο Παπανικολάου έδωσε νέα πνοή με τρίποντο κοντά στα 90″. Ο Ουίλι σκόραρε 1/2 βολές και ο Αντετοκούνμπο κράτησε… ζωντανούς τους διεθνείς με γκολ-φάουλ για το 80-77 στα 59″, αλλά στο τρίποντο που θα ισοφάριζε το ματς δεν ήρθε ποτέ και η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε.

Δεκάλεπτα: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77