Η Ισπανία Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Ισπανία – Γεωργία 4-1: Στα προημιτελικά με μαγική εμφάνιση η «φούρια ρόχα»

30.06.24 | 23:51

Επιβλητική εμφάνιση έκανε η Ισπανία κόντρα στη Γεωργία, με τη «φούρια ρόχα» να επικρατεί με 4-1 και να προκρίνεται στους «8» του Euro 2024.

Το σύνολο του Σανιόλ κατάφερε να σοκάρει τους Ισπανούς, μιας και προηγήθηκε στο 19′ με αυτογκόλ του Λε Νορμάν. Οι, τυπικά, γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και τέρματα των Ρόδρι (39′), Ρουίθ (51′), Γουίλιαμς (75′) και Όλμο (83′) πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Γερμανία (5/7, 19:00)

Προβάδισμα για τη Γεωργία κόντρα στη ροή του αγώνα

Η Ισπανία μπήκε… φουριόζα στην αναμέτρηση κι έδειξε από την αρχή τη διάθεσή της για να πετύχει γρήγορο γκολ.

Στο 5′ ο Πέδρι σημείσε την πρώτη τελική της αναμέτρησης, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μαμαρντασβίλι έκανε τεράστια επέμβαση στην κεφαλιά του Καρβαχάλ, έπειτα από κόρνερ του Γιαμάλ.

Η Γεωργία στην πρώτη της ουσιαστική φάση στην αναμέτρηση κατάφερε να πετύχει γκολ και να… ξεράνει το σύνολο του Ντε Λα Φουέντε. Ο Κακαμπάτζε έκανε επικίνδυνη σέντρα από τα δεξιά και ο Λε Νορμάν υπό την πίεση του Κβαρατσχέλια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

«Ασφυκτική» πίεση και ισοφάριση από τους Ισπανούς

Παρά το σοκ του γκολ η «φούρια ρόχα» δεν κατέβασε ταχύτητα και συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Ο Ρουίθ στο 22′ έκανε δυνατό σουτ, αλλά ο κίπερ των Γεωργιανών έδειξε και πάλι τα ρεφλέξ του.

Ο Πέδρι στο 27′ εξαπέλυσε σουτ από το ύψος της περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Μαμαραντασβίλι είπε «όχι» στον… κεραυνό που «εκτόξευσε» ο Κουκουρέγια έξω από την περιοχή.

Στο 39′ ήρθε η «λύτρωση» για τους Ισπανούς, με τον Ρόδρι έπεια από πολλές πάσες έξω από την περιοχή της Γεωργίας να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος, με την ομάδα του Ντε Λα Φουέντε να είναι πολύ καλύτερη.

«Φουριόζα» στο δεύτερο μέρος η Ισπανία

Η πρώτη απειλή στο δεύτερο μέρος ανήκε στη Γεωργία, όταν στο 48′ ο Κβαρατσχέλια είδε τον Σιμόν εκτός εστίας και επιχείρησε πίσω από το κέντρο να τον νικήσει, ωστόσο το σουτ του πέρασε… βασανιστικά άουτ.

Στο 51′ ο Γιαμάλ έκανε καλή εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Μαμαρντασβίλι απέκρουσε. Στη συνέχεια της φάσης ο Ρουίθ με κεφαλιά νίκησε τον κίπερ των Γεωργιανών για το 2-1 της Ισπανίας.

Δύο λεπτά αργότερα το πλασέ που επιχείρησε ο Γιαμάλ πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Μαμαρντασβίλι.

Η «φούρια ρόχα» συνέχισε με το πόδι στο… γκάζι και στο 55′ απώλεσε ακόμα μία ευκαρία. O Moράτα προσπάθησε από μακριά να νικήσει τον Μαμαρντασβίλι, αλλά η μπάλα βγήκε άουτ.

Ο Κοχορασβίλι στο 63′ έκανε τεράστιο λάθος, αλλά ο Γιαμάλ έστειλε την μπάλα άουτ στο σουτ που επιχείρησε.

Στο 68′ οι Γεωργιανοί δημιούργησαν καλές προϋποθέσεις για γκολ, αλλά το σουτ του Τσιταϊσβίλι ήταν απελπιστικά άστοχο.

Η Ισπανία στο 74′ σκόραρε, όμως το αυτογκόλ του Γκβελεσιάνι δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Ένα λεπτό αργότερα ο Νίκο Γουίλαμς με τρομερή ενέργεια έκανε το 3-1.

Στο 78′ το σουτ του Όλμο ήταν χλιαρό, με τον Μαμαρντασβίλι να μπλοκάρει άνετα. Ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα έκανε τρομερό τελείωμα, με την Ισπανία πετυχαίνει και τέταρτο τέρμα στον αγώνα!

Η τελευταία φάση της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 90′ με το σουτ του Ντάνι Όλμο να φεύγει άουτ.

Ισπανία – Γεωργία 4-1

Ισπανία (Λουίς Ντε Λα Φουέντε): Σιμόν, Καρβαχάλ (81′ Νάβας), Λε Νορμάν, Λαπόρτ, Κουκουρέγια (66′ Γκριμάλντο), Ρόδρι, Πέδρι (53′ Όλμο), Ρουίθ (81′ Μερίνο), Γιαμάλ, Γουίλιαμς, Μοράτα (66′ Οϊαρθάμπαλ).

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Ντβάλι, Κάσια, Γκβελεσιάνι (79′ Κβεκβεσκίρι), Κακαμπάτζε, Κιτεϊσβίλι (41′ Αλτουνασβίλι), Κχακβετάτζε (63′ Τσιταϊσβίλι), Κοτσορασβίλι (63′ Νταβιτασβίλι), Λοτσοσβίλι, Κβαρατσχέλια, Μικαουτάτζε (79′ Ζιβζίβάτζε).