Ισπανία Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Ισπανία – Γερμανία 2-1 (παρ.): «Λυτρωτής» Μερίνο έστειλε τη «Φούρια Ρόχα» στα ημιτελικά σε ματς… θρίλερ (videos)

05.07.24 | 21:38

Η Ισπανία έσπασε την κατάρα των νοκ άουτ κόντρα σε οικοδέσποινες κερδίζοντας τη Γερμανία με 2-1 στην παράταση και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Euro 2024 με εκπληκτική κεφαλιά του «λυτρωτή» Μερίνο στο 119′.

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω ανάμεσα στις δύο ομάδες που είχαν δείξει καλύτερα στοιχεία μέχρι στιγμής στο τουρνουά, οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ με τον Ντάνι Όλμο στο 51′, δέχθηκαν γκολ ισοφάρισης στο 89′ από τον Φλόριαν Βιρτς, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Ο Μικέλ Μερίνο αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή και στο 119′ με κεφαλιά – δυναμίτη έκανε το 2-1 για τους Ίβηρες, που θα βρεθούν για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση στα ημιτελικά.

Καλύτερο ξεκίνημα για την Ισπανία

Η Ισπανία μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και μόλις στο πρώτο λεπτό ο Γουίλιαμς συνεργάστηκε ωραία με τον Μοράτα. Ο Κουκουρέγια ήταν ο τελικός αποδέκτης με τον Ισπανό μπακ να σουτάρει από το όριο της περιοχής, χωρίς να προβληματίσει τον Νόιερ, που μπλόκαρε σταθερά.

Οι Ίβηρες στάθηκαν άτυχοι, καθώς μόλις στο 8′ ο Πέδρι έγινε αναγκαστική αλλαγή, μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Κρόος, με τον Όλμο να περνά στη θέση του.

Η εκτέλεση φάουλ του Γιαμάλ (15′), αλλά και το σουτ του Φαμπιάν Ρουίθ (17′) πέρασαν εκτός εστίας, με τους Γερμανούς να δημιουργούν την πρώτη τους καλή φάση στο ματς στο 21′, όταν ο Χάβερτς έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κίμιχ, με τον Σιμόν να μπλοκάρει.

Ο Κάι Χάβερτς είχε ακόμη μία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αφού κοντρόλαρε ωραία μία μακρινή πάσα του Ρούντιγκερ, όμως το τελείωμά του στο 35′ δεν ήταν ικανό για να νικήσει τον Ισπανό τερματοφύλακα.

Η Ισπανία μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους απείλησε με σουτ εκτός περιοχής, με τον Νόιερ να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα, καθώς σταμάτησε εύκολα και τον Λαπόρτ στο 23′, αλλά και τον Όλμο που σούταρε δυνατά στο 39′.

Γκολ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου

Η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ με τον Μοράτα να σουτάρει στο 47′ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι μετά από υπέροχη πάσα του Γιαμάλ.

Την πάσα του 16χρονου Ισπανού αξιοποίησε πέντε λεπτά αργότερα ο Ντάνι Όλμο για να δώσει προβάδισμα στη «Φούρια Ρόχα». Ο Όλμο βρέθηκε αμαρκάριστος στο όριο της περιοχής και με ωραίο πλασέ στην δεξιά γωνία του Νόιερ έκανε το 1-0 στο 51′.

Η Γερμανία στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Φίλγκρουγκ να περνά στο παιχνίδι και να δημιουργεί ευκαιρίες για τα «πάντσερ».

Ο φορ της Ντόρτμουντ στο 64′ έκανε κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ που πέρασε άουτ και στο 70′ «έσπασε» τη μπάλα στον Άντριχ που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σιμόν.

Στο 77′ για άλλη μία φορά ο Γερμανός επιθετικός έφτασε κοντά στην ισοφάριση, καθώς ο Βιρτς του έκανε ωραίο γύρισμα, όμως δεν είχε την κατάλληλη ισορροπία και το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Σιμόν.

Σοκ στο φινάλε για τους Ισπανούς με φανταστικό Βιρτς

Ο Ισπανός τερματοφύλακας στο 82ο λεπτό έκανε τραγικό λάθος σε ελεύθερο, με τον Χάβερτς να το εκμεταλλεύεται να κλέβει την μπάλα, όμως το πλασέ που έκανε για να «κρεμάσει» τον Σιμόν πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Κάι Χάβερτς δεν μπόρεσε με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στο 86′, κάτι που έκανε ο Βιρτς για το 1-1 στο 89ο λεπτό. Ο Μίντλεσταντ έκανε την σέντρα από τα αριστερά με τον Κίμιχ να παίρνει την κεφαλιά και τον Βιρτς με ένα σκαστό σουτ που κατέληξε, δοκάρι και μέσα, να «γράφει» το 1-1, που έστειλε τον προημιτελικό στην παράταση.

Το έξτρα 30λεπτο ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες με τους Γερμανούς να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Η Ισπανία έφτασε κοντά στο να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης με τον Οϊαρθάμπαλ στο 104′ να σουτάρει δυνατά εκτός περιοχής και την μπάλα να «γλείφει» το δοκάρι του Νόιερ.

Ο Βιρτς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε κοντά και σε δεύτερο προσωπικό γκολ, όμως αστόχησε από το όριο της περιοχής.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν φάνηκε, με τον Βιρτς και τον Μουσιάλα να έχουν περισσότερες δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, να έχει πλεονέκτημα, καθώς ήταν πολύ απειλητική στις αντεπιθέσεις.

Στο 117′ η Γερμανία έφτασε μία ανάσα από την ολική ανατροπή, με τον Κίμιχ να σεντράρει από τα δεξιά και τον Φίλγκρουγκ να κάνει την κεφαλιά που απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα ο Σιμόν.

«Λυτρωτής» Μερίνο έστειλε την Ισπανία στα ημιτελικά

Το φινάλε του ματς ήταν εκπληκτικό με τους Ισπανούς να βρίσκουν γκολ νίκης στο 119′, με τον Μερίνο να κάνει μία κεφαλιά που κατέληξε στο παραθυράκι του Νόιερ, μετά από σέντρα του Όλμο, για να δώσει τη νίκη στους Ισπανούς, κάνοντας το 2-1.

Ο Φίλγκρουγκ έχασε μοναδική ευκαιρία να στείλει την πρόκριση στα πέναλτι, αφού η κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα έξω. Οι Γερμανοί όσο και αν προσπάθησαν στις τελευταίες φάσεις δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση και αποχαιρέτησαν το τουρνουά, ενώ ο Καρβαχάλ πήρε κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις και θα χάσει τον ημιτελικό κόντρα στον νικητή Πορτογαλίας – Γαλλίας.

Ισπανία – Γερμανία 2-1 (παρ.) / 1-1 (κ.δ.)

Ισπανία (Λούις Ντε Λα Φουέντε): Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάν (46΄Νάτσο), Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Φαμπιάν Ρουίθ, Γουίλιαμς (80΄Μερίνο), Γιαμάλ, Πέδρι (8΄Όλμο), Μοράτα (80΄Οϊαρθάμπαλ)

Γερμανία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρούντιγκερ, Τα (80΄Μίλερ), Ράουμ (57΄Μίτελσταντ), Τσαν (46΄Άντριχ), Κρόος, Μουσιάλα, Σανέ (46΄Βιρτζ), Γκουντογκάν (57΄Φίλγκρουγκ), Χάβερτς (91΄Άντον)