Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Ισπανία – Κροατία 3-0: Τρομακτική… η «Φούρια Ρόχα» για ένα ημίχρονο

15.06.24 | 20:57

Η Ισπανία ήταν καταιγιστική για ένα ημίχρονο και αυτό της… ήταν αρκετό, ώστε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Κροατία με σκορ 3-0 στην πρεμιέρα του Euro 2024.

Η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια με το εντυπωσιακό 3-0, χάρη στα γκολ των Μοράτα 29′, Ρουίθ 32′ και Καρβαχάλ 45+1.

Στο δεύτερο μέρος οι Κροάτες προσπάθησαν να απειλήσουν, με τον Κουκουρέγια και τον Σιμόν να τους λένε… όχι.

Μάλιστα οι παίκτες του Ντάλιτς βρέθηκαν μια ανάσα από τον μειώσουν αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Πέτκοβιτς αποκρούστηκε από τον Σιμόν και στην συνέχεια αν και η μπάλα «βρήκε» δίχτυα, ο διαιτητής σταμάτησε τη φάση ως οφσάιντ

Πολλά παράπονα έχουν οι Κροάτες για την διαιτησία, καθώς διαμαρτύρονται για αποβολή του Ρόδρι στη φάση του πέναλτι, αλλά και για την ακύρωση της συνέχειας της φάσης.

«Τρομακτικό» ημίχρονο

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά, επιδεικνύοντας τη γνωστή τους επιθετική φιλοσοφία και την τεχνική υπεροχή τους.

Η πίεση αυτή απέφερε καρπούς λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (29′) χάρη σε ένα δυνατό σουτ του Άλβαρο Μοράτα, ο οποίος δέχθηκε μια φοβερή μπαλιά από τον Ρουίθ.

Η Κροατία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι Φούριας Ρόχας δεν άφησαν περιθώρια για αντεπίθεση, καθώς τρία λεπτά (32′) αργότερα ο δημιουργός του πρώτου γκολ, Ρουίθ έγινε σκόρερ. Συγκεκριμένα ο παίκτης της Παρί Σεν Ζερμέν έκανε μια εντυπωσιακή ενέργεια άδειασε δυο αντιπάλους του και με ένα φοβερό γκολ έκανε το 2-0.

Η Ισπανία συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού δημιουργώντας συνεχείς ευκαιρίες, μην αφήνοντας την Κροάτικη άμυνα να πάρει ανάσα.

Οι Κροάτες  προσπάθησαν να αντιδράσουν και έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 33΄, ο Μπρόζοβιτς νικήθηκε από τον Σιμόν και ο Μάγιερ από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ

Το κερασάκι στην τούρτα για το πρώτο… τρομακτικό ημίχρονο, έβαλε με προβολή ο Καρβαχάλ μετά από σέντρα του 16χρονου Γιαμάλ. Ο παίκτης Ρεάλ Μαδρίτης στις καθυστερήσεις έγραψε το 3-0, αφήνοντας τους Κροάτες να μην μπορούν να καταλάβουν τι τους χτύπησε.

Ανέβασαν…  στροφές

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ανέβηκε και από τις δύο ομάδες.

Οι Κροάτες δεν είχαν τίποτα να χάσουν και πάτησαν… γκάζι, με τους Ισπανούς να τους περιμένουν στην κόντρα επίθεση και τον Γιαμάλ να εκμεταλλεύεται την ταχύτητα του.

Μάλιστα ο 16χρονος νεαρός παίκτης πήγε να χριστεί σκόρερ στο 52’ αλλά ο Λιβάκοβιτς του έκοψε τον δρόμο εντυπωσιακά.

Στο 56′ οι παίκτες του Ντάλιτς, έχασαν μεγάλη ευκαιρία, πρώτα ο Στάνισιτς και έπειτα ο Μπούντιμιρ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τους Κουκουρέγια και Σιμόν.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του αγώνα χάθηκε για τους Κροάτες στο 80’ με τον Ρόδρι να ανακόπτει τον Πέτκοβιτς και τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος αλλά ο Σιμόν του είπε… όχι και στην συνέχεια της φάσης παρόλο που η μπάλα βρήκε δίχτυα ο διαιτητής έδειξε οφσαιντ.

Μετά από αυτή τη νίκη οι Ισπανοί πέτυχαν ένα πολύ σπουδαίο τρίποντο σε έναν όμιλο φωτιά, από την άλλη οι Κροάτες έχουν δύο πολύ δύσκολα ματς αν θέλουν να πάρουν το εισιτήριο.

Ισπανία – Κροατία 3-0

Ισπανία (Ντε Λα Φουέντε): Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ, Νάτσο, Κουκουρέγια, Πέδρι (59′ Όλμο), Ρουίθ, Ρόδρι (86′ Ζουμπιμέντι), Γιαμάλ (86′ Τόρες), Γουίλιαμς (68′ Μερίνο), Μοράτα (67′ Ογιαρθάμπαλ).

Κροατία (Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Πόγκρασιτς, Γκβάρντιολ, Μόντριτς (65′ Πάσαλιτς), Κόβασιτς (65′ Σούτσιτς), Μπρόζοβιτς, Μάγερ, Κράμαριτς (72′ Πέτκοβιτς), Μπούντιμιρ (56′ Πέρισιτς).