Ιταλία Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Ιταλία – Αλβανία 2-1: Η «σκουάντρα ατζούρα»… λύγισε τους μαχητικούς Αλβανούς

15.06.24 | 23:55

Αγχωτική νίκη για την Ιταλία στην πρεμιέρα της στο Euro 2024, καθώς επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Αλβανίας για τον Β’ όμιλο, παρά το αρχικό… σοκ που υπέστη.

Οι, τυπικά, φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στα 23 δευτερόλεπτα με γκολ του Μπαϊράμι, με την «σκουάντρα ατζούρα» να ανατρέπει το σκορ χάρη σε τέρματα των Μπαστόνι (11′) και Μπαρέλα (16′).

Μετά την εύκολη νίκη της Ισπανίας επί της Κροατίας το σύνολο του Σπαλέτι είναι στη 2η θέση της βαθμολογίας με 3 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Σιλβίνιο στην 3η χωρίς πόντο.

Τρομερό ξεκίνημα με 3 γκολ σε 16 λεπτά

Μόλις στα 23 δευτερόλεπτα οι Αλβανοί πήραν… κεφάλι στο σκορ, έπειτα από γκολ του Μπαϊράμι. Ο Ντιμάρκο έκανε τεράστιο λάθος στο πλάγιο άουτ και ο Μπαϊράμι με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή τίναξε τα δίχτυα του Ντοναρούμα, πετυχαίνοντας το πιο γρήγορο γκολ στον θεσμό!

Το προηγούμενο ρεκόρ είχε… θύμα την Εθνική Ελλάδας, καθώς ο Εμίλ Κιριτσένκο είχε σκοράρει κόντρα στην Ελλάδα στα 67 δευτερόλεπτα στη νίκη της Ρωσίας με 2-1 στη φάση των ομίλων του Euro 2004.

Ένα λεπτό αργότερα οι Ιταλοί προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και πίεσαν «ασφυκτικά». Ο Σκαμάκα άφησε έξυπνα την μπάλα στον Πελεγκρίνι, ωστόσο το δυνατό σουτ του τελευταίου έφυγε άουτ.

Στο 11′ η «σκουάντρα ατζούρα» βρήκε την ισοφάριση. Ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε φάουλ και ο προωθημένος Μπαστόνι με κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Στρακόσια για το 1-1. Πέντε λεπτά μετά η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ανέτρεψε πλήρως το σκορ, έπειτα από δυνατό μονοκόμματο σουτ του Μπαρέλα!

Μετά το σοκ που υπέστη η Αλβανία με δύο γκολ σε 5 λεπτά συνήλθε αρκετά και βγήκε μετά από ώρα από την περιοχή της, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία για γκολ.

Ο ρυθμός στα επόμενα λεπτά έπεσε, με την Ιταλία να παραμένει σε θέση ισχύος στην αναμέτρηση.

Στο 33′ το σύνολο του Σπαλέτι έχασε τρομερή ευκαιρία με τον Φρατέζι, καθώς ο παίκτης της «σκουάντρα ατζούρα» τράνταξε το δοκάρι του Στρακόσια.

Στο 40′ ο κίπερ της Αλβανίας έδειξε τα αντανακλαστικά του, διώχνωντας σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Σκαμάκα.

Η Αλβανία έπειτα από αρκετή ώρα απείλησε την εστία του Ντοναρούμα, ωστόσο το σουτ του Ασάνι στο 43′ κατέληξε άουτ.

Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ανήκε στην «σκουάντρα ατζούρα». Ο Κιέζα έκανε τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Πελεγκρίνι κατέληξε εκτός.

Πεσμένος ρυθμός χωρίς πολλές φάσεις

Οι, τυπικά, φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο κι έδειξαν να ισορροπούν μετά την «ασφυκτική» πίεση που δέχθηκαν καθόλη τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου.

Η Ιταλία δεν έμεινε με… σταυρωμένα τα χέρια και πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, με τους Αλβανούς να έχουν κλείσει αρκετά καλά τους χώρους.

Στο 60′ ο Κιέζα έκανε όμορφο φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το δεξί δοκάρι του Στρακόσια.

Ο Ασλάνι στο 70′ επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής, ωστόσο δεν είχε την κατάληξη που ήθελε ο Αλβανός διεθνής.

Οι ποδοσφαιριστές του Σιλβίνιο έπαιξαν αρκετά με την μπάλα στα πόδια και προσπάθησαν να «χτίσουν» από την άμυνα τις επιθέσεις τους.

Δέκα λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης ο Ντιμάρκο επιχείρησε ξερό δυνατό σουτ, με τον Στρακόσια να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών η Αλβανία έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα… ίσα! Ο Καλαφιόρι δέχθηκε μπαλιά στην πλάτη του, ο Μανάι μπήκε από πλάγια θέση στην περιοχή και τσίμπησε την μπάλα που πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Ντοναρούμα.

Ιταλία – Αλβανία 2-1

Ιταλία (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντοναρούμα, Ντιμάρκο (83′ Νταρμιάν), Καλαφιόρι, Μπαστόνι, Ντι Λορέντζο, Μπαρέλα (90’+3′ Φολορούνσο), Ζορζίνιο, Κιέζα (77′ Καμπιάσο), Πελεγκρίνι (77′ Κριστάντε), Φρατέζι, Σκαμάκα (83′ Ρετέγκι).

Αλβανία (Σιλβίνιο): Στρακόσια, Χισάι, Τζιμσίτι, Αχέτι, Μιτάι, Ασλάνι, Ραμαντάνι, Μπαϊράμι (87′ Μούτσι), Ασάνι (68′ Χότζα), Σεφέρι (68′ Λάτσι), Μπρόγια (77′ Μανάι).