Στους «8» του Youth League οι νέοι του Ολυμπιακού Φωτογραφία: Eurokinissi

Ολυμπιακός

K19 Ολυμπιακός – Λανς 2-2 (4-2 πεν.) : Ιστορική πρόκριση για τα μωρά του Συλαϊδόπουλου

28.02.24 | 17:24

To εισιτήριο για τους 8 του Uefa Youth League πανηγυρίζουν οι νέοι του Ολυμπιακού, μετά την επική  πρόκριση επί της Λανς στα πέναλτι με 4-2 (2-2 η κανονική διάρκεια) και προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στα προημιτελικά μία ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η Κ19 των Πειραιωτών βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όταν ο Φοφανά στο 52’ έκανε το 2-0, όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για να φτάσουν στην ισοφάριση και τελικά στην επική πρόκριση.

Όλα κρίθηκαν όπως και στον προηγούμενο γύρω κόντρα στην Ίντερ στα πέναλτι, εκεί που με το τελευταίο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τανούλη έγινε το 4-2 και οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν στους «8».

Στα προημιτελικά ο Ολυμπιακός θα βρει μπροστά του τον νικητή του ζευγαριού Μπάγερν Μονάχου – Φέγενοορντ.

Το καλό ξεκίνημα των Γάλλων

Η Λανς είχε την πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση στο 8ο λεπτό, με τον Γκανιού να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Σίνα να μπλοκάρει εύκολα.

Στο 15’ ο Φοφανά βρέθηκε μέσα στην περιοχή και κατάφερε να βρει χώρο για να σουτάρει, με τον Κουτσίδη να απομακρύνει με τάκλιν.

Η γαλλική ομάδα εκμεταλλεύτηκε το καλό της ξεκίνημα και στο 18ο λεπτό, ο Σιλά με ωραία ατομική ενέργεια κέρδισε φάουλ στο όριο της περιοχής. Ο Σισούμα ανέλαβε να εκτελέσει το φάουλ και με φανταστικό χτύπημα που δεν άφησε καμία ελπίδα στον Σίνα έκανε το 1-0, στο 19′.

Ψηλό παιχνίδι από τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Χαράλαμπου Κωστούλα τον οποίο προσπαθούσαν να βρουν τα 3 στόπερ με μακρινές πάσες στην πλάτη της άμυνας, χωρίς αποτέλεσμα, με τον Εμπαλά να «καθαρίζει» ψηλά για τη Λανς.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 36ο λεπτό, με τον Κουτσίδη να παίρνει την κεφαλιά και τον Ντελπλάς να αποκρούει ενστικτωδώς με το ένα χέρι. Ο Κωστούλας στη συνέχεια της φάσης έκανε το ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Η Λανς απείλησε μετά από ώρα, με τον Μπερμόντ να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σίνα.

Κενό στην «ερυθρόλευκη» άμυνα

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κωστούλα να απειλεί από μακριά και να υποχρεώνει τον τερματοφύλακα της Λανς να απομακρύνει σε κόρνερ στο 46’.

Η Λανς έφτασε και σε δεύτερο γκολ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Ένας από τους πιο ποιοτικούς παίκτες της, ο Μπερμόντ, κουβάλησε για αρκετά μέτρα την μπάλα στον άξονα και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Φοφανά μέσα στην περιοχή, με τον υψηλόσωμο φορ να μην δυσκολεύεται να κάνει το 2-0 στέλνοντας την μπάλα στον ουρανό της εστίας, στο 52′.

Ιδανική αντίδραση από τον Ολυμπιακό

Ο Κωστούλας σε αυτό το σημείο αποφάσισε να πάρει πάνω του όλο τον Ολυμπιακό, αποδεικνύοντας πως έχει τις δυνατότητες για μία σπουδαία καριέρα.

Αρχικά κέρδισε φάουλ στην αντεπίθεση στο 54’ στο όριο της περιοχής, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος για να αναγκάσει σε μία εκπληκτική επέμβαση τον Άνταμ Ντελπλάς.

Ο Γάλλος τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να αντιδράσει το ίδιο καλά μερικά λεπτά αργότερα, όταν ο Κωστούλας μπήκε από τα δεξιά στην μεγάλη περιοχή, ο Σανιάν τον ανέτρεψε και ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Κωστούλας ανέλαβε την εκτέλεση, κερδίζοντας τον Ντελπλάς για να μειώσει σε 2-1 στο 58’.

Οι γηπεδούχοι με τη στήριξη του κόσμου τους, που ζητούσε έντονα την ισοφάριση πίεσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν γρήγορα, με τον Πνευμονίδη να κάνει την προβολή στην προσπάθεια του Γάλλου τερματοφύλακα να απομακρύνει και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της Λανς στο 62ο λεπτό, για το 2-2.

Ο Πνευμονίδης είχε την ευκαιρία να κάνει την ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους, όταν βρέθηκε μέσα στην περιοχή, από ωραίο τακουνάκι του Κωστούλα στο 79′ απέφυγε έναν αμυντικό, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Από μία ευκαιρία στο φινάλε για τις δύο ομάδες

Οι Γάλλοι είχαν τεράστια διπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις να πάρουν τη νίκη. Ο Ερμπίν έκανε ωραία ατομική ενέργεια από την αριστερή πλευρά και έκανε το σουτ με τον Σίνα να του λέει «όχι». Ο Μπερμόντ βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, πήρε το ριμπάουντ, όμως η κεφαλιά του κατέληξε ψηλά άουτ.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε κοντά στη νίκη στο τελευταίο των καθυστερήσεων, με τον Πρεκατέ να κάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ και την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Νέα «ερυθρόλευκη» πρόκριση στα πέναλτι

Όπως και κόντρα στην Ίντερ, οι νέοι του Ολυμπιακού έδειξαν πιο ψύχραιμοι στη «ρώσικη ρουλέτα» και με τελικό σκορ 4-2 πήραν την πρόκριση για τους «8». Οι Ντιλιβίντι και Μπερμόν ήταν μοιραίοι για τους Γάλλους, στέλνοντας την μπάλα άουτ και δοκάρι αντίστοιχα ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός έκανε το 4/4!