Καμπανιακός - Αιολικός 1-0: Επιστροφή στις νίκες με πρωταγωνιστή τον Καθάριο Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Καμπανιακός – Αιολικός 1-0: Επιστροφή στις νίκες με πρωταγωνιστή τον Καθάριο

25.02.24 | 16:58

Ο Καμπανιακός επικράτησε με 1-0 του Αιολικού, στο πλάισιο της 24ης αγωνιστικής της Super League 2 και ανέβηκε στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με την Αναγέννηση Καρδίτσας με 20 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερο ρυθμό στα πρώτα λεπτά και πατούσαν συχνά την αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως να βρουν κάποια καλή στιγμή. Από την άλλη οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στο γκολ στο 28ο λεπτό. Στο 37′ ο Καμπανιακός κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 50ο λεπτό. Ο Καθάριος με ένα μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Ντόκιτς, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν προσπαθώντας να βρουν το δεύτερο γκολ για να «κλειδώσουν» την νίκη. Ο Αιολικός ανέβασε ρυθμούς και έψαξε να βρει την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα όμως. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Αμανατίδη ανέβασε ξανά ρυθμούς αλλά δεν βρήκαν το δεύτερο γκολ και έτσι ο αγώνας έληξε 1-0 υπέρ του Καμπανιακού.

Καμπανιακός – Αιολικός 1-0

Καμπανιακός (Γ. Αμανατίδης): Γιακουμής, Π. Καθάριος, Λαγωνίδης, Γιουκούδης, Σαρβανίδης, Πόζογλου, Μπούσης, Ν. Καθάριος, Έππας, Φροσύνης, Γαρύφαλλος.

Αιολικός (Κρισμάρεβιτς): Ντόκιτς, Γιοκέ, Ζάκαριτς, Ενομό, Μπενίτες, Ιγκνιάτοβιτς, Τριανταφυλλάκος, Σρνιτς, Ουνγιαλίδης, Ντίμοφ, Τριανταφύλλου.