Φωτογραφία INTIME

Καμπανιακός

Καμπανιακός-Νίκη Βόλου 0-2: Εύκολο πέρασμα των Βολιωτών πριν την ρεβάνς με τον Άρη

27.01.24 | 17:36

Με διπλό (0-2) πέρασε η Νίκη Βόλου από την έδρα του Καμπανιακού για τη 19η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Super League 2.

Η κουρασμένη ομάδα του Βόλου, η οποία προερχόταν από την ήττα με 3-0 από τον Άρη για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, «κλείδωσε» από νωρίς τη νίκη, αφού άνοιξε το σκορ στο 3′ με τον Κρητικό και έκανε το 0-2 στο 8′ με γκολ του Λίταινα.

Αυτοί οι 3 βαθμοί κατατάσουν την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου στην 4η θέση με 24 βαθμούς, ενώ ο Καμπανιακός παρέμεινε στην 11η θέση με 12 βαθμούς, «φλερτάροντας» με τη ζώνη υποβιβασμού.

Πρωταγωνίστρια η Νίκη Βόλου, δεν άφησε περιθώριο στον Καμπανιακό

Η Νίκη Βόλου έχει μπει με φόρα στο πρώτο ημίχρονο ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Κρητικό, ενώ στο 8′ με τον Λίταινα έκανε το 0-2 παίρνοντας νωρίς ένα καλό προβάδισμα στο αγώνα.

Η ομάδα του Ελευθερόπουλου πίεσε καθ’όλη την διάρκεια του πρώτου μισού χωρίς να αφήνει πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους να αντιδράσουν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση από τις δύο ομάδες, καθώς οι φιλοξενούμενοι έρίξαν ρυθμούς και οι γηπεδούχοι ενώ ανέβασαν ρυθμούς δεν έχουν καταφέρει να βρουν το γκολ που ψάχνουν.

Η ομάδα του Αμανατίδη πίεσε για μεγάλο διάστημα τον Βόλο, με εκείνους να ανταποκρίνονται στην άμυνα και να κρατάνε το μηδέν.

Καμπανιακός – Νίκη Βόλου 0-2

Καμπανιακός (Γ.Αμανατίδης): Κασαπίδης, Λαγωνίδης, Σαρβανίδης, Μάνιος, Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Ν. Καθάριος, Έππας, Γαρύφαλλος, Παπαστεριανός, Τότσκα

Νίκη Βόλου (Δ.Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Ριμπέιρο, Λίταινας, Γαβριηλίδης, Κρητικός, Τζιώρας