Φωτογραφία: Intime

Ατρόμητος

Και στο τέλος μιλάει ο… Ατρόμητος (vids)

08.04.24 | 20:03

Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά επτά γκολ έχει πετύχει στην φετινή σεζόν ο Ατρόμητος από το 85’ και μετά, τα οποία μεταφράστηκαν σε θετικά αποτελέσματα.

Με αφορμή την ισοπαλία κόντρα στον Πανσερραϊκό, η οποία ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων σας θυμίζουμε τις φορές που η ομάδα του Σάσα Ίλιτς πέτυχε… buzzer beater.

Η αρχή έγινε στις 23 Σεπτεμβρίου στην αναμέτρηση του Ηρακλείου κόντρα στον ΟΦΗ, όταν ο Γιουμπιτάνα, στο 86’, με εξαιρετικό πλασέ από την ασίστ του Έντερ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Με ένα buzzer beater ήρθε η πρώτη νίκη του Ατρομήτου στη σεζόν, όταν στις 28/10 ο Νίκος Βέργος στο 90’+4’, κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του Παναιτωλικού στο Περιστέρι, επικρατώντας 3-2.

Το επόμενο buzzer-beater ήταν στις 11 Νοεμβρίου, όταν η ομάδα του Περιστερίου υποδέχθηκε τον Πανσερραϊκό. Το σκορ ήταν 1-0 για τους φιλοξενούμενους στο Περιστέρι, αλλά στο 90’+4’ ο Αντζιέλσκι με κεφαλιά από σέντρα του Ντιρκς έγραψε το τελικό 1-1.

Buzzer-beater ήρθε και στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson και συγκεκριμένα στις 6 Δεκεμβρίου του 2023. Η ΑΕΛ είχε πάρει προβάδισμα στο 80’ με τον Όγκμποε, αλλά στην τελευταία φάση του αγώνα, ένα… ποίημα του Γιουμπιτάνα διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Παράλληλα, στην  εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στον ΟΦΗ στις 13 Ιανουαρίου και πάλι ο Ατρόμητος κατάφερε να μην ηττηθεί. Στο 81′ ο Λαμπρόπουλος άνοιξε το σκορ, με ένα γκολ που αμφισβητήθηκε έντονα ως προς την εγκυρότητά, αλλά ακόμα κι έτσι ο Βαλένσια στο 90’+8′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1.

Γκολ στις τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού είχαμε και στην πρεμιέρα των playouts, όταν η ομάδα μας φιλοξένησε τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 85’με το γκολ του Εραμούσπε, αλλά στο 90’+5’ ο Νίκος Βέργος από τρομερή ασίστ του Κούντε, έγραψε το 3-2