Καλαμάτα - Χανιά 0-3: Πέρασαν από τη Μεσσηνία και περιμένουν Credits: Facebook/ΠΑΕ Χανιά

Superleague 2

Καλαμάτα – Χανιά 0-5: «Άλωσαν» τη Μεσσηνία και περιμένουν (vids)

31.03.24 | 16:24

Τεράστια νίκη στην… κούρσα της ανόδου πήραν τα Χανιά που επικράτησαν εκτός έδρας με 3-0 της Καλαμάτας για τη 2η αγωνιστική των playouts του Β’ ομίλου της Super League 2. Με το τρίποντο αυτό μείωσαν στο -2 την απόστασή τους από την Athens Kallithea που αγωνίζεται σε λίγη ώρα με τον Ιωνικό.

Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, με τον Μάναλη να σκοράρει δις (2′, 8′) και τον Νίλι να κάνει το 3-0 στο 37′. Ο Μιούλερ στο 71′ και στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό 5-0!

Με τη νίκη αυτή τα Χανιά παρέμειναν στη δεύτερη θέση και πήγαν στους 25 βαθμούς, ενώ η Καλαμάτα έμεινε στην τέταρτη με 18 πόντους.

«Σκόρπισε»… τρόμο στο πρώτο ημίχρονο

Μόλις στο 2′ οι Κρητικοί κατράφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μανάλη που έπιασε με τη μία το σουτ έπειτα από σέντρα του Παναγιώτου. Πριν προλάβει η Καλαμάτα να καταλάβει τι την… χτύπησε ο έμπειρος επιθετικός βρήκε εκ νέου δίχτυα στο 8′. Ο Νίλι έκλεψε την μπάλα και πάσαρε στον φορ των Χανίων που με πλασέ έγραψε το 2-0.

Στο 20′ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να μειώσουν στο σκορ, με τον Μπαράλες να σημαδεύει το δοκάρι του Κλέιμαν. Η Καλαμάτα συνέχισε να πιέζει για το 2-1, ωστόσο στο 26′ ο Κλέιμαν απομάκρυνε σε κόρνερ την κεφαλιά του Πασά.

Κόντρα στη ροή του αγώνα τα Χανιά κατάφεραν να βρουν και τρίτο γκολ. Ο Νίλο με πολύ ωραίο σουτ στο 37′ βρήκα δίχτυα και ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Η τελευταία καλή φάση του πρώτο μέρους ήταν και πάλι για τους φιλοξενούμενους, με το σουτ του Κόλα στο 40′ να καταλήγει άουτ.

Ασταμάτητα τα Χανιά και στο δεύτερο μέρος

Ο ρυθμός ήταν πεσμένος στα πρώτα λεπτά της επανέναρξης, με τον Τάτο να είναι ο πρώτος που απείλησε, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε στο 62′ πήγε άουτ. Στο 71′ οι Κρητικοί διεύρυναν ακόμα πιο πολύ το προβάδισμά τους, με τον Μιούλερ να βγαίνει στην αντεπίθεση και να κάνει το 4-0 και τον Κλέιμαν να φτάνει την μπάλα στο κέντρο με τα χέρια!

Τρία λεπτά αργότερα η Καλαμάτα κέρδισε πέναλτι, όμως ο Μπαράλες απώλεσε την ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα εκτός γηπέδου! Το τελικό σκορ διαμόρφωσε και πάλι ο Μιούλερ στο 86′ που έκανε ωραίο σουτ και πέτυχε το δεύτερο γκολ του στον αγώνα.

Καλαμάτα – Χανιά 0-5

Καλαμάτα (Τόλης Τερζής): Κοβάλ, Κοζορώνης (34′ Μοζέρ), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Κάτσε, Κάνιας (46′ Κατάλντι), Λόπεζ (46′ Τάτος), Ακόστα (46′ Ελιβέλτο), Πασάς, Μπαράλες.

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Ματάους, Παναγιώτου (58′ Σιλά), Λεμονής, Ντίας, Τσέλιος (65′ Κατσούρρι), Νίλι (65′ Μιούλερ), Κόλα (58′ Μάνος), Μάναλης (75′ Τσορνομάζ).