Φωτογραφία: Intime

Ιωνικός

Καλαμάτα – Ιωνικός 0-0: «Λευκή» ισοπαλία σε ματς με πολλές εντάσεις

05.02.24 | 18:18

Καλαμάτα και Ιωνικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Super League 2.

Παρά τις πολλές ευκαιρίες κυρίως του πρώτου ημιχρόνου, καμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε κεφάλι στο ματς και η ισοπαλία ήρθε ως φυσιολογικό επακόλουθο. Έτσι, και οι δύο πλευρές έμειναν ανικανοποίητες από το αποτέλεσμα.

Η Καλαμάτα είχε τις τελικές στο πρώτο μέρος, αλλά όχι και την αποτελεσματικότητα

Η πρώτη τελική του αγώνα άνηκε στους γηπεδούχους και καταγράφηκε στο 15ο λεπτό. Ο Τάτος βρήκε χώρο και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα ψηλά από την εστία του Γκέλιου, χωρίς να απειλήσει.

Η Καλαμάτα είχε ανεβάσει ρυθμούς και 5 λεπτά αργότερα ο Κάτσε επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, η ομάδα της Μεσσηνίας δέχθηκε πλήγμα από την αναγκαστική αλλαγή του Ανδρέα Τάτου, ο οποίος αποχώρησε απο τον αγωνιστικό χώρο με ενοχλήσεις στο πόδι. Παρόλα αυτά, ο φυσικοθεραπευτής της ομάδας ήταν καθησυχαστικός για τον τραυματισμό του παίκτη. Τη θέση του έμπειρου μέσου πήρε ο Γκαέλ Ακόστα.

Η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου άνηκε επίσης στην Καλαμάτα. Στο 42′ ο Κάτσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Καρασαλίδη που έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο Γκέλιος με εκπληκτική διπλή προσπάθεια μπόρεσε να μπλοκάρει και να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Ιωνικός απείλησε με την κεφαλιά του Ντάουντα, η οποία πέρασε πάνω από την εστία του Κόβαλ. Έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες από τον πάγκο των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ζήτησαν κόρνερ στη φάση αυτή, με τον προπονητή των τερματοφυλάκων, Παναγιώτη Οικονόμου, να αντικρίζει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Ιωνικός κράτησε το μηδέν παρά το αριθμητικό μειονέκτημα

Ο Ιωνικός έμεινε με δέκα παίκτες στο 62′, όταν ο Δημήτρης Σερπέζης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για την προβολή πάνω στον Πασά σε διεκδίκηση της μπάλας.

Η μεγαλύτερη φάση του «φτωχού» δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 82′ και ήταν ξανά για την Καλαμάτα. Ο Κάτσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ απείλησε την εστία του Γκέλιου, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας μπλόκαρε.

* Στο ημίχρονο της αναμέτρησης η ΠΑΕ Καλαμάτα βράβευσε τον παλαίμαχο ποδοσφαιριστή  Έλβιο Μάνα σε μια συγκινητική στιγμή.

Καλαμάτα – Ιωνικός 0-0

Καλαμάτα (Τόλης Τερζής): Κοβάλ, Μοζέρ, Βαλεριάνος, Αρίμπας, Καρασαλίδης, Κάτσε, Κοζορώνης (69′ Κωτσόπουλος) , Τάτος (30′ Ακόστα), Ελιβέλτο (88′ Γρίβας), Πασάς, Μπαράλες (69′ Κάνιας).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκέλιος, Ιμεραλιλάι (46′ Τασουλής), Σαλίνας (74′ Δρίτσας), Ντάουντα (69′ Οικονομίδης), Γιακουμάκης, Γκοράνοφ, Σερπέζης, Γκίνη, Σόουζα, Ζάχαβι, Σαλαζάρ (94′ Ιωαννίδης)