Καραμαλίκης: «Έβγαλε το δύσκολο πρόγραμμα η Ζάκυνθος με τους πρωτοπόρους» Φωτογραφία: ΑΠΣ Ζακυνθος 1961 (Facebook)

Γ' Εθνική

Καραμαλίκης: «Έβγαλε το δύσκολο πρόγραμμα η Ζάκυνθος με τους πρωτοπόρους»

06.03.24 | 15:50

Για την εντός έδρας ήττα από τη δεύτερη Νέα Αρτάκη (0-2) μίλησε ο τεχνικός της Ζακύνθου, Στάθης Καραμαλίκης, που έδωσε το σύνθημα για καλύτερη συνέχεια, με αφορμή και τη θεωρητική ομαλοποίηση στο πρόγραμμα, αρχής γενομένης από την κυριακάτικη (10/3) έξοδο στο Κιλελέρ.

Αναλυτικά οι τοποθετήσεις Καραμαλίκη:

«Στο ξεκίνημα μπήκαμε για να αιφνιδιάσουμε τον αντίπαλο, αλλά στο 6΄ αιφνιδιαστήκαμε εμείς και βρεθήκαμε να κυνηγάμε ένα παιχνίδι με μια πολύ καλή ομάδα, που πρωταγωνιστεί στον όμιλο. Από εκεί και πέρα, ισορροπήσαμε και προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε ευκαιρίες, αλλά ο αντίπαλος στην κόντρα επίθεση εκμεταλλεύτηκε τα δικά μας λάθη.

Στο πρώτο γκολ υπήρχε ατομικό λάθος, ενώ στο δεύτερο υπήρξε ομαδικό λάθος. Στο δεύτερο ημίχρονο θεωρώ ότι ήμασταν πολύ καλοί. Κλείσαμε τον αντίπαλο και δημιουργήσαμε ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι. Το οποίο αν γινόταν γκολ σίγουρα δε θα χάναμε το παιχνίδι. Δυστυχώς με το ‘αν’ δε γίνεται τίποτα στο ποδόσφαιρο. Θεωρώ όμως ότι με την εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου δεν έπρεπε να χάσουμε. Το δεδομένο είναι ότι ο αντίπαλος κέρδισε».

«Ούτε στην κόκκινη, ούτε στην κίτρινη ζώνη»

Για να συνεχίσει ο τεχνικός των Επτανήσιων: «Εμείς θα πρέπει γρήγορα να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και να πάμε να αγωνιστούμε στο Κιλελέρ. Και εκεί η ομάδα αυτή θα θέλει βαθμούς, θα είναι επίσης ένα δύσκολο παιχνίδι. Εμείς το δύσκολο πρόγραμμα το βγάλαμε, καθώς έχουμε αγωνιστεί με όλους τους πρωτοπόρους. Από εδώ και στο εξής το πρόγραμμα θα είναι πολύ καλύτερο για εμάς. Η Ζάκυνθος με βάση αυτά που έχουμε δει, δεν θα είναι ούτε στην κόκκινη, αλλά ούτε στην κίτρινη ζώνη».