Καστοριά - ΠΑΟΚ 0-2: Χωρίς φρένα ο «δικέφαλος» του Βορρά Φωτογραφία: ACPAOK

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Καστοριά – ΠΑΟΚ 0-2: Με σπασμένα… φρένα συνεχίζει ο «δικέφαλος»

02.03.24 | 18:22

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε το σερί νικών του και επικράτησε με 2-0 επί της Καστοριάς, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Women’s Football League.

O «δικέφαλος» του Βορρά ήταν περισσότερο πιεστικός. Απείλησε μόλις στο 2ο λεπτό με σουτ της Χαλατσογιάννη. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών η Βαρδαλή έβγαλε σε τετ-α-τετ την Ακίντα, ωστόσο η επιθετικός του ΠΑΟΚ νικήθηκε από την αντίπαλη τερματοφύλακα.

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενες στο 31′. Μετά από μεγάλη μπαλιά της Χαλατσογιάννη, η Χέλμβαλ υποδέχτηκε και εκτέλεσε με το αριστερό γράφοντας το 1-0.

Στο 37ο λεπτό, ο «δικέφαλος» θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του, ωστόσο η Τζούρτζεβιτς αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Έτσι, το 1-0 παρέμεινε, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ του πρώτου μέρους.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τις φιλοξενούμενες να πιέζουν διαρκώς και τις γηπεδούχες να αμύνονται. Στο 60′ λίγο έλειψε να γίνει το 2-0, ωστόσο η διπλή ευκαιρία των Παπαδοπούλου και Ακίντα δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 71ο λεπτό, η Βαρδαλή, μετά από κόρνερ της Σιδηροπούλου, απείλησε με σουτ ωστόσο δεν βρήκε στόχο. Πέντε λεπτά αργότερα, η αρχηγός του Δικεφάλου έφτασε σε τετ-α-τετ, μετά από πάσα της Ακίντα, ωστόσο νικήθηκε από την αντίπαλη τερματοφύλακα.

Στο 93ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ «κλείδωσε» την υπόθεση νίκη. Η Παπαδοπούλου βρήκε την Χέλμβαλ, με την Σουηδή επιθετικό να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό της, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Οι φιλοξενούμενες, αφιέρωσαν τη νίκη τους στη συμπαίκτρια τους, Ναταλία Γιοβάνη, η οποία τραυματίστηκε σοβαρά στο φιλικό κόντρα στην Masinac και θα μείνει εκτός έως το τέλος της φετινής σεζόν.