Κατηκαρίδης: «Σημαντική η διαχείριση των συναισθημάτων - Ξεπεράσαμε το σοκ από το Μαυροβούνιο»

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Κατηκαρίδης: «Σημαντική η διαχείριση των συναισθημάτων – Ξεπεράσαμε το σοκ του Μαυροβουνίου»

05.06.24 | 10:40

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Αλέξανδρος Κατηκαρίδης δήλωσε ευχαριστημένος από την εμφάνιση και τη νίκη της Εθνικής Γυναικών κόντρα στα Νησιά Φερόε με 2-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της League C των προκριματικών του Euro 2025.

O προπονητής ανέφερε επίσης ότι, οι διεθνείς ξεπέρασαν το σοκ του προηγούμενου αγώνα με το Μαυροβούνιο (31/5), με την ισοφάριση του αντιπάλου στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και μπόρεσαν να διαχειριστούν τα συναισθήματα απογοήτευσης που τους είχαν προκληθεί.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Αλέξανδρου Κατηκαρίδη:

«Μπορούμε να διακρίνουμε τρία θετικά σημεία στο παιχνίδι. Και τα τρία αφορούν περισσότερο σε ζητήματα ψυχολογίας. Αρχικά, είναι σημαντικό ότι καταφέραμε να διαχειριστούμε, θα έλεγα να αφήσουμε πίσω μας, το σοκ που δεχθήκαμε στο προηγούμενο παιχνίδι, με την ισοφάριση του Μαυροβουνίου στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι κι ενώ ήμασταν εμφανώς καλύτεροι σε όλο το ματς. Η διαχείριση των συναισθημάτων, θετικών και αρνητικών, είναι πολύ σημαντική στις ομάδες.

Επίσης σήμερα διαχειριστήκαμε καλύτερα, με περισσότερη σιγουριά το παιχνίδι όταν βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ, ενώ μετά το δεύτερο γκολ μας έφυγε το -όποιο- άγχος και δείξαμε την ποιότητα που διαθέτουμε ως ομάδα.

Τέλος είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι δεν μας πτόησαν οι άσχημες καιρικές συνθήκες, το κρύο, η βροχή και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος, καθώς μάλιστα βρεθήκαμε να παίζουμε σήμερα εδώ στους 5 βαθμούς Κελσίου από τους 28 της Κρήτης, όπου βρισκόμασταν δύο ημέρες πριν. Ανταποκριθήκαμε καλά και σε αυτή τη δυσκολία.

Τα παραπάνω αποτελούν εξέλιξη και είμαστε ευχαριστημένοι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν συνεχίζουμε την προσπάθεια για περαιτέρω βελτίωση».