Κηφισιά - Παναιτωλικός Super League Φωτογραφία: Intime

Κηφισιά – Παναιτωλικός 2-2: «Χρυσός» βαθμός για τα «καναρίνια»

03.03.24 | 21:31

Η Κηφισιά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα απέναντι στον Παναιτωλικό, με την αναμέτρηση να λήγει ισόπαλη με 2-2, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Super League.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα φέρνει τους Αγρινιώτες σε ισοβαθμία με το Βόλο, στους 20 πόντους, ενώ η ομάδα του Κώστα Μπράτσου πηγαίνει στα playouts από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Κηφισιά άνοιξε το σκορ με τον Οζέγκοβιτς, ο οποίος ευστόχησε σε πέναλτι για το 1-0. Στο δεύτερο μισό ο Παναιτωλικός μπήκε με καλύτερο ρυθμό και ισοφάρισε στο 54′ με τον Ζοάο Πέδρο. Η ομάδα των Βορείων προαστίων πήρε ξανά το προβάδισμα δύο λεπτά αργότερα με τον Οζέγκοβιτς να σημειώνει το 2-1. Τα «καναρίνια» δεν το άφησαν έτσι, με τον Μλάντεν να γράφει το τελικό 2-2 στο 77′.

Κυρίαρχη η Κηφισιά στο πρώτο μισό

Ο Παναιτωλικός μπήκε με καλό ρυθμό στον αγώνα και ήταν αυτός που δημιούργησε πρώτος καλή φάση στο 2′, με τον Χουάνπι να κάνει ένα σουτ, χωρίς να βρει στόχο. Η Κηφισιά ανέβασε ρυθμό μετά το 10′ και στο 20′ κέρδισε το πέναλτι που της έδωσε το προβάδισμα. Ο Οζέγκοβιτς ευστόχησε και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Το σύνολο του Κώστα Μπράτσου συνέχισε να πιέζει την εστία των φιλοξενούμενων, ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ με τα «καναρίνια» να βρίσκονται εκτός αγώνα. Ο Οζέγκοβιτς στο 39′ έστρωσε ωραία την μπάλα, αλλά ο Ζολόα δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη κέρδισε ένα φάουλ σε καλό σημείο, στο 45′, μετά από πίεση των γηπεδούχων, αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί.

Ο Μπιφουμά και ο Μενέντες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έκαναν δύο καλά σουτ, χωρίς όμως να βρει στόχο κάνενα από τα δύο. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Κατάφερε να πάρει το «Χ» ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυναμικά στο δέυτερο ημίχρονο και βρήκε νωρίς την πρώτη καλή φάση. Ο Τορεχόν στο 49′ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και μετά από πολλές κόντρες η μπάλα κατέληξε άουτ, με τον Ντουάρτε και Λομόνακο να μην μπορούν να ισοφαρίσουν. Αυτό το κατάφερε ο Ζοάο Πέδρο στο 54′, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Αναγνωστόπουλου για το 1-1. Η ομάδα των Βορείων προαστίων πήρε το προβάδισμα ξανά μόλις 2 λεπτά μετά, με τον Οζέγκοβιτς να σκοράρει για το 2-1, με το κεφάλι.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς, ψάχνοντας την ισοφάριση. Στο 70′ ο Σενγκέλια βρήκε ένα καλό μακρινό σουτ, με τον Αναγνωστόπουλο να μπλοκάρει εύκολα. Τα «καναρίνια» συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ, το οποίο δεν κατάφερε να πετύχει ο Ζοάο Πέδρο στο 76′. Το 2-2 ήρθε ένα λεπτό αργότερα. Ο Μλάντεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ από κοντά, μετά από φάση διαρκείας και την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων στις καθυστερήσεις του αγώνα καμία δεν κατάφερε να βρει στόχο με την αναμέτρηση να λήγει ισόπαλη.

Κηφισιά – Παναιτωλικός 2-2

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Βαφέας, Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια (52′ Γιόβαντσιτς), Σολόα, Κρισιούμα, Μενέντες (81′ Τετέι), Μπιφουμά (68′ Κλωναρίδης), Οζέγκοβιτς.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς (77′ Καρέλης), Λιάβας (64′ Μαυρίας), Τορεχόν, Τσιγγάρας (72′ Πέρες), Φρ. Ντουάρτε (72′ Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνπι, Ζοάο Πέδρο, Λομόνακο (64΄Σενγκέλια).